BOŞANAN ÇİFTLER ÇOCUKLARINA NASIL DAVRANMALI? - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

BOŞANAN ÇİFTLER ÇOCUKLARINA NASIL DAVRANMALI?

Bu haber 27 Eylül 2019 - 9:59 'de eklendi ve 2.117 kez görüntülendi.

Boşanma, eşlerden çok çocukları etkiliyor. Peki, annesi ve babası boşanan çocuğun psikolojisi nasıldır, ona nasıl davranılmalıdır, bu durum çocuğa nasıl açıklanmalıdır? Oyun ve Aile Terapisti Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur CAN ÖNCÜL’e sorduk.

‘Çiftlerin boşanma sebebi ne olursa olsun, çocuklarına bu durumu nasıl açıklayacakları konusunda önceden konuşup anlaşmaları gerekir’ sözleri ile süreci gazetemize anlatan ÖNCÜL, “aile birliği devam edemeyecek duruma geldiğinde eşlerin boşanması olası bir durumdur. Ekonomik sorunlar, eşlerin sosyo-kültürel yapı farklılıkları, cinsel sorunlar, iletişim bozukluğu, eşlerden birinin ihaneti, aile içi şiddet gibi durumlar boşanmaya neden olabilmektedir.Boşanma aile içindeki bütün bireyleri etkilemekle birlikte, bu durumdan en çok etkilenenler çocuklar olmaktadır.

Bütün bunlar dikkate alındığında eşler boşanma kararını vermeden önce şu sorulara cevap aramalıdırlar:

Yaşadığım sorunların ve mutsuzluğumun nedeni evliliğim midir?

Evliliğimi kurtarmak için elimden gelen her şeyi yaptım mı?

Bu kararı uzun sürede ve etki altında kalmadan mı verdim?

Eşim de, ben de ilişkimize yeterince zaman tanıdık mı?

Çocuğum boşanmadan dolayı etkilenecek ve ben bu etkilerin farkında mıyım?

Boşandıktan sonra ortaya çıkabilecek yeni sorunlarla başa çıkabilecek güçteyim ve yalnızca eşimden boşanıyorum, çocuğumdan değil (özellikle babalar için). Bu durumda eşimin de benim de çocuğumuza ihtiyacımız var, çocuğumuzun hem anneye hem babaya ihtiyacı var, o yalnız birimize ait değil gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Bu saydıklarımdan dolayı eşlerden biri ya da her ikisi kararlarını kesin olarak verdiyse, çocukların boşanma sürecinden olabildiğince az etkilenmelerini sağlamaya çalışmalıdır.

Bu Durumda Anne Babaya Verilecek Öneriler:

Çocukların birçoğu anne babalarının kendisi yüzünden anlaşamadığını ve boşandığını düşünebilir. Bu nedenle ebeveynler boşanma nedenlerini çocuklarına onların anlayacağı bir dille mümkünse birlikte açıklamalıdırlar.

Boşanmanın ne olduğunu ve boşanmadan sonra anne, baba ve çocuğun yaşamında ne gibi değişiklikler olabileceği konusunda çocuğu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek gerekir. Yeni düzenlemelerle ilgili kararlar alınırken çocuğun onayı alınmalı ancak çocuk karar verme sorumluluğu altında ezilmemelidir.

Anne babalar birbirlerinden ayrıldıklarını ancak, anne ve baba olmaktan ayrılmadıklarını unutmamalı ve bunu çocuğun anlamasını sağlamalıdırlar.

Boşanma sürecinde bakıcı, şehir veya ev değiştirme vb. gibi yaşantı değişiklikleri ertelenmelidir. Yaşanması zorunlu bazı değişiklikler varsa, bunlara kademeli geçişler yapmaya gayret edilebilir. Çünkü her değişim, olumlu da olsa ekstra çaba gerektirir ve çocuğunuz için hepsine birden uyum sağlamak güç olabilir. Bu nedenle, boşanma sonrası çocuk, eşlerden hangisiyle kalacaksa, o ve çocuk ailenin boşanmadan önce yaşadığı mekânda yaşamaya devam etmelidir.

Evden ayrılan anne veya babanın çocuklarıyla birlikte geçireceği zamanlar, gerçekleştirilebilir ölçüde ve periyodik olmalıdır. Çocukların anne veya baba evden ayrılsa da onu düzenli olarak görebileceğini bilmeleri onlara karşı güven duygusunu kazanmalarına ve bu durumu daha kolay kabullenmelerine yardımcı olabilir.

Anne babalar çocuklarını hiçbir şekilde birbirlerine karşı kullanmamalıdır. Eşler boşanmaları konusunda çocuklarından taraf tutmalarını, hakem olmalarını, haklıyı- haksızı, iyiyi- kötüyü belirlemelerini, istememelidirler. Aynı zamanda anne babalar birbirlerine olan olumsuz duygularını çocuklarının yanında ifade etmemelidir.

Çocuklara boşanmadan dolayı suçluluk duygularını pekiştirecek söz ve davranışlardan kaçınılmalıdır.

Anne – babalardan her birinin aileleri, boşanma sonucunda alınan kararlardan haberdar edilmelidir. Çocuğun yaşayabileceği duygusal zorlanmaları daha kolay atlatabilmesi konusunda işbirliğine gidilmelidir.

Çocuğun yanında karşılıklı olumsuz duygular ifade edilmemelidir. Özellikle ailenin diğer fertleri, arkadaş ve komşularla boşanmayla ilgili konular paylaşılırken, çocukların aynı ortamda olmamasına dikkat edilmelidir.

Çocuğa her iki evde de dengeli ve eşit yaklaşım tarzında bulunulmalıdır. Taraflardan her biri hangi gerekçeyle olursa olsun çocuğun her istediğini yerine getirme davranışında bulunmamalıdır. Örneğin her istediğini alarak ve yaparak çocuğunuzun boşanma olayından daha az etkilenmesini sağlayamazsınız; sadece doyumsuz bir çocuk olmasına yol açmış olursunuz.

Anne – baba kendilerinde yaşanan bu sorunlarla baş edebilecek güç bulamıyorlarsa; kendileri için uzman bir kişiden yardım almalarında yarar vardır. Bu durumda boşanma sürecinde olan anne babalar ve çocuklar için ofisimizde terapi destekli çalışmalarımız mevcuttur” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı