logo

reklam

“BORÇLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMA ŞARTLARINI AÇIKLADI”

Samandağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, 7143 sayılı torba kanunu hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Oda Başkanı Gümüşoğlu yaptığı yazılı açıklama; “Vergi, sosyal güvenlik primi ve kamuya olan diğer borçların yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun 18 Mayıs 2018 Tarih ve 30425 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Anılan Kanunda, borçların yeniden yapılandırılma şartları aşağıdaki gibidir.

1- Kamuya olan borçların yeniden yapılandırılmasında esnaf ve sanatkarlarımızın borçlu olduğu kamu kurumları açısından;

* Maliye Bakanlığı

* Gümrük ve Ticaret Bakanlığı

* Sosyal Güvenlik kurumu

* İl Özel İdareleri

* Belediyeler

* Esnaf ve sanatkarlarımızın üyesi oldukları odaların aidatları

2- Alacak türü açısından;

* Vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları, gecikme faizleri ve gecikme zamları,

* Gümrük vergileri ile bu vergilerden doğan idari para cezaları , faiz, gecikme faizi ve gecikme zamları,

* SGK primleri ile bunlara ilişkin gecikme cezaları ve gecikme zamları,

* Trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri ve HGS ücretleri ile bunlara bağlı cezaları, öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları, Belediyelere olan su, atık , yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı alacaklar ile bunların gecikme zamları ve faizleri kapsamda bulunmaktadır.

3- Kanundan yararlanabilmek için başvurular Haziran ayı ve en geç 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ilgili kurumlara yapılabilecektir,

4- 7143 sayılı Kanunla esnaf ve sanatkarlarımızı için vergi barışı uygulaması da bir kez daha getirilmiştir.

5- Bu kanun ile, ilk kez faaliyete başlayan genç esnaf(18 – 29 yaş aralığı) ve sanatkarlarımız içi SGK primi teşviki de getirilmiştir. Bu kapsamda 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren ilk defa faaliyete başlayan esnaf ve sanatkarlarımızın bir yıl boyunca Bağ-Kur primleri de Hazine tarafından karşılanacaktır. Böylelikle ilk defa faaliyete başlayan genç esnaf ve sanatkarlarımız üç yıl boyunca vergi ve bir yıl boyunca da Bağ-Kur primi ödemeyecektir.

6- SGK ya kayıt ve tescilleri yapıldığı halde 31.05.2018 tarihi itibari ile prim borcu bulunanların sağlık hizmetleri 31.12.2018’e kadar açılacaktır. Yapılandırmadan faydalanmak istemeyen esnaflarımız kuruma Haziran-Temmuz 2018 ayları içerisinde müracaat ederek prim borçlarını sildirebilir ve sigortalılıklarını 01.06.2018 de yeniden başlatabilirler (silinen hizmetler ileriki tarihlerde ihtiyaç olması halinde geri satın alınabilir). Daha çok detay bilgi için ödemelerin olduğu kurumlardan veya odamız 03265125115 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca tüm halkımızla beraber özellikle Esnaf ve Sanatkarlarımızın mübarek ramazan bayramını kutlar barış ve kardeşliğin hakim olduğu sağlıklı ve bol kazançlı günler temenni ediyorum”dedi.

Haber-Foto: Ali Doğru

Share
159 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?