BORAN BİSİKLET'TEN ANLAMLI TUR | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

BORAN BİSİKLET’TEN ANLAMLI TUR

Bu haber 14 Haziran 2019 - 8:10 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

“Atalarımızdan Devraldığımız Dünyayı Daha Güzel Bir Şekilde Miras Bırakmak İçin Çalışıyoruz”

Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Dünya çevre günü etkinliği kapsamında 11 Haziran 2019 Salı günü Samandağ Sıdıka Bedia Kara Okulundan Hz. Hızır  Aleyhisselam türbesine kadar bisiklet turu düzenleyerek etkinlikte “Bir çöp de Sen Topla” anlayışıyla  İlçemiz sahilinde çöp topladılar.

Düzenledikleri anlamlı etkinlik üzerine açıklamada bulunan Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Başkanı Özlem Fırıcıoğulları Berrak; ” Dünya çevre günü etkinliği kapsamında 11 Haziran 2019 Salı günü Samandağ Sıdıka Bedia Kara Okulundan Hz. Hızır  Aleyhisselam türbesine kadar düzenlediğimiz etkinlikte “Bir çöp de Sen Topla” anlayışıyla  yaşanabilir bir  çevre özlemimizi dile getirdik.

Başta ülkemiz olmak üzere dünyamız her geçen gün yaşanabilir olmaktan çıkmamalıdır.

Atalarımızdan devir aldığımız temiz hava, içilebilir su, ekilebilir toprağı çocuklarımıza aynı güzellik ve temizlikte bırakmalıyız. Mirasyedi durumunda olmamalıyız. Sadece kendi yaşadığımız dönemi değil çocuklarımızın da yaşayacağı dönemi düşünmeliyiz.  Hızla gelişen sanayimiz sadece üretim odaklı olarak gelişmemelidir. Aslında hayatımızı kolaylaştırdığımızı düşündüğümüz teknolojik gelişmeler dünyamızın ömrünü kısaltmamalıdır. Sanayi ve teknoloji gelişirken doğa dengesi gözetilmelidir.

Sanayi sadece ürettiği ürünü düşünmemeli; atıklarını bulduğu en yakın göl, dere, deniz, toprak, nereyi bulursa, oraya dökmemelidir.

Sanayi ve teknoloji yatırımları, doğa ve çevreyi kirletmediği, doğadaki dengeyi gözettiği sürece insanlık için bir kazanımdır.

Raporlara göre plastik atıkların sahillerde yarattığı tahribat nedeniyle turizm sektörü 268 milyon Euro zarar etmiş, balıkçılık sektöründe ise zarar 150 milyon Eurodur.

Bunun dışında doğayı kirletiyor diye poşet  için yasa çıkartan bu devletten, çocuklarımızı da kirletenlere sessiz kalmamasını istiyoruz…

Yaşanabilir bir ülke için herkesin üstüne düşeni yapmasını dilerken, hepinize sağlıklı bir yaşam diliyoruz. Bu etkinliğimizde bize desteklerini esirgemeyen; Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol  Dairesi Başkanı Ahmet Dolgun’a, Samandağ Belediyesine, Samandağ Kaymakamlığına,  Samandağ Emniyet Müdürlüğü ve Yunus Ekiplerine, Mercek Gelinlik’e, Samandağ Amerikan Kültür’e, etkinliklerimizi duyuran basın ve gazetecilerimize aynı zamanda katılım gösteren herkese çok teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.   

Haber – Foto: Hasan Dadük