BOĞDAY’IN EL EMEĞİ ÜRÜNLERİ ÇOK İLGİ GÖRÜYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BOĞDAY’IN EL EMEĞİ ÜRÜNLERİ ÇOK İLGİ GÖRÜYOR

Bu haber 26 Eylül 2018 - 8:42 'de eklendi ve 188 kez görüntülendi.

 

İlçemiz vatandaşlarından 2 çocuk annesi ev hanımı Feride Boğday, hamaratlı elleriyle örgü iplerini birbirinden güzel ve modern şekillerle buluşturuyor. On üç yıldır bu işle uğraştığını ve örgü yapmayı çok sevdiğini söyleyen Boğday, örgü ipleriyle birbirinden güzel ve farklı modeller yaparak İlçemiz vatandaşların dikkatini çektiğini, yaptığı ürünleri almak için şehir dışından bile gelenlerin olduğunu belirtti.

El emeği göz nuru ürünleri namını merak ettik ve Boğday’la küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

Gazetemize konuşan Boğday, “ On üç yıldır bu işle uğraşıyorum. Ben örgü örmeyi iş olarak görmenin yanı sıra bana huzur veren bir şey olarak görüyorum. Örgü örmeyi bana kimse öğretmedi. 20’li yaşlarımda kendi başıma farklı farklı modellere bakarak işlemeleri iyice inceleyerek öğrendim.

İlk olarak tokalar yapmaya başladım. Etrafımdan güzel tepkiler almaya başlayınca yani vatandaşların yaptığım ürünleri beğendiklerini görünce bu durum çok hoşuma gitti ve devam ettirmeye karar verdim.

Tokaların ardından havlu tokası, patik, havlu ipliğiyle bebek, simli iplikler kullanarak anahtarlık, kova süsü, bardak kılıfı, örgülü çiçekler, örgülü meyveler, kuklalar, sehpa süsü, şapka, atkı, duvar süsleri, çanta gibi birçok örgüler yaptım. Evlendiğim zaman maddi durumumuz çok iyi değildi eşime ve eve katkı sağlamak için böyle bir yol buldum. O günden bugüne kadar bu örgüyle uğraşmaya devam ettim.

Örgü örmeyi çok sevdiğimi söylemiştim. Bu yüzden yeni modeller ve farklı tasarımları inceleyerek güzel yün ve ipliklerle günümüz modasına özellikle de çocukların çok beğendiği sevimli hayvan kostümlü tasarımlar yapmaya başladım. Çok şükür çok ilgi görüyor ve örgülerimi gören herkes çok beğeniyor. Bu da beni çok mutlu ediyor. İnsanın kendi emeğinin alın terinin başkası tarafından beğenilmesi çok gurur verici bir şey. Bundan sonrada örgü örmeye devam edeceğim. Sipariş vermek isteyen tüm dostlar bana 0535 601 57 88 bu numaradan ulaşabilir.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı