ÜST REKLAM

logo

reklam

“BİZİ KÂFİR OLARAK GÖRMELERİNİ İSTEMİYORUZ “

 

 

 

Hazreti Muhammed’in hicretinin 10. yılında, veda haccı dönüşünde Hazreti Ali’yi taltif ettiği gün olarak bilinen ”Gadir Hum Bayramı” Hatay’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) etkinlik düzenleyenler arasında.  Etkinlik Sümerler amfi tiyatro salonunda 19. Uluslararası Hz. Ali, Gadir-i Hum Bayramı ve Kardeşlik Konferansı düzenlendi.

Etkinliğe, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Sait Günal, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Hatay eski Milletvekilleri Hasan Akgöl, Refik Eryılmaz ve bazı siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti Şeyh Salih Geç tarafından yapıldı. EHDAV Genel Başkanı Ali Yeral, konferansta yaptığı açılış konuşmasında her zaman ve her yerde Alevi – Sünni kardeşliği ile milli birlik ve beraberliği savunduklarını aktararak “Biz Alevilerin Vatan, Devlet, Bayrak ve Atatürk gibi değerlerle sorunumuz olmadı, olmaz da!” dedi.

Hükümetlerin doğru ve yapıcı kararlarını alkışlayıp desteklerini, yanlış ve mezhepçi kararları da Halkın isteği doğrultusunda, bir STK Bşk. ve dini bir kanaat önderi olarak, medenice yasalar ışığında eleştirip uyarmayı dini ve insani görev bildiklerini söyleyen Yeral “Aslında biz Aleviler de çok değil, sadece atama ve uygulamalarda üvey hatta yetim evlat muamelesi görmek istemiyoruz! Biz Aleviler çok değil, sadece “4 Sünni hak mezhep” kindar şablonu dışında tutularak, bizi kâfir görmelerini istemiyoruz!  Biz Aleviler çok değil, sadece bizden alınan parayla Kuran Kursları, İ. Hatip, İlahiyat Fakülteleri, Diyanet ve TRT’de bize hakaret edilip kin kusulmasını istemiyoruz” dedi.

Haber-Foto:Nazlı Hüzmeli

 

Share
529 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?