ÜST REKLAM

logo

reklam

“BİZE REVA GÖRÜLEN ÇÖP MÜ!”

‘Çöplük içinde yaşıyoruz. Yerel yönetimden ister destek gelsin, isterse gelmesin. Ama bu durumu iyileştirmek için elimizden ne gelirse yapacağız.’

İlçemizde çoğu zaman gazetemize konu olan çöp sorunu ilçemize bağlı mahallelerde de büyük sıkıntılar yaşatmaya devam ediyor. Çevre kirliğinin ve insan sağlığına birçok yönden zararı olan çöpün bu sefer ki adresi İlçemize bağlı Sutaşı Mahallesi. Mahalle sakinleri Sutaşı Mahallesi’nde bulunan çöp toplama alanında toplanarak çevre kirliliğinden ve çöpün yaydığı kötü kokudan dolayı çok şikâyetçi olduklarını, yerel yönetimin bu konuda üzerine düşeni yapmadığını dile getirdiler.

Mahalle sakinlerinden bir vatandaş çöp toplama alanının bir süre sonra sağlıklarını tehdit edeceğine dikkat çekerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Samandağ Belediyesi tarafından mahallemizde kurulan çöp toplama alanını protesto etmenin zamanı gelmedi mi? Bugün oraya keşfe gittim; dehşet verici bir manzara ve insanı kanser eden bir kokuyla karşı karşıya kaldım. Samandağ’ın tüm çöplerinin kamyonlarla taşınıp evinizin önünden geçmesi ve burnunuzun dibinde boşaltım yapılması sizi hiç mi rahatsız etmiyor? Çocuklarınızın sağlığını hiç mi düşünmüyorsunuz? Ne ara bu kadar duyarsız, ne ara bu kadar korkak oldunuz? Her gece açık duran pencerenizin önünden geçen onlarca çöp kamyonunun yaydığı koku, havanın toza dumana bulanması ne ara kabul edilebilir bir durum oldu sizin için? Bu olayı iki aydır takip ediyorum ama kimse tepki göstermedi. Yani bir anne ve babanın tek görevi çocuk yapmak mı? O çocuk doğduktan sonra ona karşı hiç mi sorumluluğunuz yok? Öyle mi sanıyorsunuz. Çocuklarımızın sağlığını tehdit eden bu konuya duyarlılıkla yaklaşılmasını ve özen gösterilmesini istiyorum. Çöplerden etrafa saçılan mikroplar, çocukları hasta edebilir bu nedenle endişeliyim. Neyse, lafı fazla uzatmayacağım.

Pazartesi gününden itibaren olaya ben el atıyorum. Tek tek evlerinizi dolaşıp imza toplayacağım. Çocuklarınızın sağlığı için lütfen imza atmaktan korkmayın. Toplanan imzalarla birlikte birkaç kişiyle kaymakamlığa başvuracağız. Olmadı, valiliğe; o da olmadı; İç İşleri Bakanlığına. Gerekirse basın açıklaması da yaparız, gerekirse yolu da kapatırız. Korkmayın, tüm sorumluluğu ben üstleniyorum. Siz sadece destek olun, imza atın. Gerisini ben halledeceğim.”

Çöp Toplama Alanında toplanan Mahalle sakinleri de Yerel yönetim halkına sahip çık, Geleceğimi çöp etme, Sağlığıma dokunma, Doğayı sev, yeşili koru, Temiz hava almak istiyorum, Kanser olmak istemiyorum, Çevremizi kirletme, Yaşadığım yerde çöp görmek istemiyorum, Temiz bir çevrede yaşamak ve oynama istiyoruz sloganlarını taşıyan dövizlerle şikâyetlerini dile getirirken aynı zamanda orada bulunan çocuklar, mevcut alanda neden çocuk parkı yerine çöp olduğunu, böyle bir çevrede yaşamak istemediklerini, çevrenin kirliliğinden dolayı ailelerinin dışarıda oynamalarına izin vermediklerini ifade ettiler. O bölgede ki çocukların aileleri de bu durumdan çok rahtsız olduklarını dile getirerek şu ifadelere yer verdiler: “21 yy. da 2017 yılında ve modernleşmiş bir dünya da insanlar artık teknolojinin son gelişen imkânlarından yararlanırken biz Sutaşı halkı, sadece biz değil tabi ki diğer mahallelerde çöplük içinde yaşıyoruz. Bu durumu bize reva gören yerel yönetime sormak isterim, kendileri böyle bir durumda yaşamak ister miydi? Yerel yönetimden değil başkan başkanın odasında çalışan hizmetli bile bizim yaşadığımız ortamda yaşamak istemez. Peki, sorarım bu hak yemek değildir de ne. Bu verdiği sözleri yerine getirmemek değil de ne? Çocuklarımız artık sokak yüzü görmüyorlar, sürekli evin, içinde tutuyoruz. Çevre kirliliğinden dolayı. Biz böyle diken üstünde yaşamak zorunda mıyız? Lüks bir hayat istemiyoruz, istediğimiz sadece biraz daha hijyenik bir ortam. Bu ortamın sağlanabilmesi için elimizden ne gelirse yapacağız.” ifadelerinde bulundular.

Haber- Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
802 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?