"BİZ SUSMAYACAĞIZ, SİZ UTANACAKSINIZ" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“BİZ SUSMAYACAĞIZ, SİZ UTANACAKSINIZ”

Bu haber 07 Haziran 2019 - 19:18 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi.

Samandağ Gençliği “İstismara Hayır” Sloganlarıyla Yürüdü

Geçtiğimiz hafta Cuma günü İlçemiz “Susma Haykır, İstismara Hayır”, Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek, “Biz Susmayacağız, Siz Utanacaksınız” sloganlarıyla inledi.

Son dönemde gerçekleşen ve Türkiye’nin gündemini sarsan Ecrin bebeğin olayı Samandağ Gençliği’ni ayağa kaldırdı. Kendilerine Samandağ Genliği diyen bir grup genç son dönemlerde artan taciz, tecavüz ve şiddet haberlerine tepki göstererek Abdullah Cömert Alanında bir basın açıklaması ardından da bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Alanda gerçekleşen basın açıklamasını Samandağ Gençliği adına Fatma Tanış gerçekleştirdi.

Tanış açıklamasında; “Kadınların, çocukların her gün şiddete tacize tecavüze uğradığı, öldürüldüğü bir coğrafyada yaşıyoruz. Babası, sevgilisi, patronu, eski kocası tarafından öldürülen; okulda, evde, iş yerlerinde, toplu taşıma araçlarında tacize tecavüze uğrayan, şiddete maruz kalan ve öldürülen kadınların çocukların sayısı gün geçtikçe artmakta.

Çocuk istismar vakaları son 10 yılda 300 bini geçti. Samsun’un Vezirköprü İlçesinde 7 Mayıs’ta kaybolan 1,5 yaşındaki Ecrin bebeğin cansız bedenini ormancılar buldu. Ecrin’in önce ayakkabıları sonra da o minik bedeninin parçaları bulundu. 31 Mayıs Cuma günü bulunan 1,5 yaşındaki Ecrin olayının baş şüphelisi üvey amca Özkan Kurnaz’dır.

Bu olay her gün açığa çıkan ve çıkmayan yüzlerce istismar olayının bir parçasıdır. Ecrin yürekleri yasa boğan, vicdanlara insan olmayı sorgulatan bir ölümün en acı kayıplarından biridir. İstismarların yüzde 66’sı akraba, komşu gibi tanıdık kişiler tarafından yapılıyor. Ve tecavüzcülerin yüzde 5’te 1’i ortaya çıkarken, yüzde 95’i gizli kalıyor adliyelerdeki her dört tecavüz vakasından biri çocuklarla ilgili.

Peki siz her gün tecavüz olaylarının yaşandığı, çocuklara bebeklere kadar eli uzanan bu kirlenmiş zihniyetin içinde sessiz kalmakta, bir şey yapamamaktan utanç duymuyor musunuz? Gerçekte vicdanınız rahat mı yoksa bir şey yapmak için sıranın size, çocuklarınıza gelmesini mi bekliyorsunuz?

Ülkemizde 181 binin üzerinde çocuk gelin var. Dini nikahlar nedeniyle gerçek sayı bunun çok üzerinde. Biz çocukların tecavüze uğramasına, tecavüzcülerle evlendirilmenin meşrulaştırılmasına ve yasalaştırılmasına karşı sokaklardayız. Ve sokaklarda olmaya devam edeceğiz.

“Susma Haykır, İstismara Hayır!”

Bizler bir arada olduğumuzda daha güçlü olduğumuzu biliyoruz. Çocuk susar ever fakat biz susmayız, susmayacağız. İstanbul’da metrobüste tacize uğrayan kadının iradesini kuşanacağız ve bağıracağız;

“Biz Susmayacağız, Siz Utanacaksınız”

Evet bizler Susmayacağız. Siz sapkınlar ve sizi koruyan aklayan alçak yasalar ve yargı utanacak! Ama biz susmayacağız!

Ensar Vakfı’nda tacize, tecavüze uğrayan çocukların sesi olacağız. Adana Aladağ’da kız çocuklarının devletin mecbur bıraktığı cemaat yurtlarında yanarak can vermesinin hesabını soracağız.

12 yaşındaki çocukların kendilerine tecavüz eden kişi ile evlendirilmesini yasa önergesi olarak sunanların karşısında duracağız.

Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarları devlet ve kurumlarınca giderek daha fazla meşrulaştırılmaya çalışılıyor.

Hiçbir çocuk, kadın çocuk tecavüzcüsüyle evlenmeye zorlanamaz. Tecavüz insanlık suçudur, meşrulaştırılamaz.

Taciz, tecavüz vakarlının bitmek bilmediği, 3 yaşında çocuğun tecavüze uğrayarak yaşamını yitirdiği, 12 yaşında çocukların zorla evlendirildiği, bir babanın öz kızına şehvet duymasının normal sayıldığı bu düzende herkesi sokakta meydanda, yola isyan etmeye, tecavüzlere karşı mücadele etmeye davet ediyoruz. Öldürülen tüm kadınlar ve çocuklar için Özgecanlar, Canseller, Şuleler için Ecrinler için bir olalım. Birlikte mücadeleyi büyütelim. Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek!” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films