ÜST REKLAM

logo

reklam
07 Haziran 2017

‘BİZ DÜNYAYI ATALARIMIZDAN MİRAS ALMADIK;ÇOCUKLARIMIZDAN ÖDÜNÇ ALDIK’  

 

 

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Başkanı Akan Sönmez, çevre haftasını kutladığımız bu günlerde bu coğrafyada zincirleme çevre katliamlarının sahnelendiğine dikkat çekerek ‘tehlikenin farkında mısınız?’ dedi.

Dün haber merkezimize yolladığı açıklamada Dernek Başkanı Sönmez, “Türkiye çapında yapılan duble yollar, 3.boğaz köprüsü, 3.havaalanı, Kaz dağlarında siyanürlü altın arama, Kara denizde hidroelektrik santralleri(HES),başta ilçemiz Samandağ VE Ege kıyıları ve Çanakkale’de Rüzgar Elektrik Santralleri (RES) ve Sinop ve Akkuyu’da yapılan Nükleer Santral nedeniyle yok edilen ormanlarımız, tarihimiz ve yaşam alanlarımız büyük bir çevresel felaket getirirken ÇEVRE Günümüzü kutlamaktan çok kaygılarımızı arttırmaktadır. Özellikle Zeytinlik Yasası olarak bilinen yasanın yürürlüğe girmesiyle Türkiye çapında aç gözlü sermayenin gözüne kestirdiği her yere HES, RES, Termik Santral, Taş ocağı, Nükleer Santral gibi çevresel felaket yapacak projelerin onayının kolaylaşması (ÇED olumlu kararı) anlamına gelmektedir” dedi.

‘Biz Dünyayı Atalarımızdan Miras Almadık; Çocuklarımızdan Ödünç Aldık’ Kızılderili atasözünü hatırlatan konuşmasında Dernek Başkanı Sönmez, “bu sözün ifade ettiği gibi biz bu dünyayı yaşanabilir olarak çocuklarımıza bırakma sorumluluğumuz var. Ama öyle görünüyor ki emanete ihanet içindeyiz. Bu çevresel yıkımları durduramazsak gelecekte çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir dünyada kalmayacak.

Çevresel faktörler bu projelerde birçok yönden etkilenmektedir. Bir kaçı; Direk orman kıyımı ile dünyanın hayvanlar için yaşam alanları ve oksijen kaynaklarının tükenmesi

Yarattığı sera etkisi ile o bölgedeki mikro iklim koşullarını değiştirmesi

Erozyon ile mevcut toprak verimliğini yok etmesi

İnsanların ve hayvanların yaşam alanlarına müdahale ederek yaşam kalitesini düşürmesi

Mikro düzeyde başlayan iklimsel etkinin diğer çevre felaketi projelerle birleşerek makro bir hal alması

Özellikle enerji merkezli projelerin yarattığı enerji kaynaklarına yakın sanayileşmenin yaratacağı tahribat

Türkiye çapındaki bu felaketlerin hepsi bizi ilgilendirir ama en çok ilgilendireni Samandağ Ve Defne ilçelerimizin sınırlarında bulunan Ziyaret Rüzgar Elektrik Santraline yapılacak kapasite artırımı projesinin olmaması için mücadele etmektir. Buradaki çevresel yıkımlardan nasibini almış Samandağ ve Defne ilçelerindeki vatandaşların en azından zararlarını arttırmamak için mücadele etmeliyiz. Bu konuda özellikle Ege bölgesinde ciddi bir hukuki süreç başlatılmıştır. Yaşam alanlarımıza tarihi ve doğal değerlerimize sahip çıkalım. Herkesin doğa için iyi dileklerde bulunduğu bugünün tüm yıla yayılarak vahşiliğe karşı insanlaşma sürecini artıran bir mücadele günü olması dileği ile”dedi…

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

Share
822 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?