"BİZ DEVLET ANA'NIN ÜVEY EVLATLARI MIYIZ ??"  | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“BİZ DEVLET ANA’NIN ÜVEY EVLATLARI MIYIZ ??” 

Bu haber 04 Ekim 2017 - 10:31 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

Yanlış Kıyı Kenar Mağdurları İnsiyatifi, dün haber merkezimize açıklamada bulunarak  “Burada ikamet eden bu halk kimdir? Bu yerli halk Vatan uğruna Şehitlik mertebesi ile ödüllenmiş gençleri yetiştiren bir halk” ifadelerinde bulundular.

Yapılan açıklamada; “Ateş Düştüğü Yeri Yakar. Sosyal platformlarda konuya dair bilgi kirliliği söz konusudur.. Konuyu duyan kalemi alıyor yazıyor. Eksik ve yanlış bilgi yığını var.  Bunun üzerine konuya dair Mağdur halkın pençeresinden konuya dair bilgi sunumu ihtiyacı doğdu..

Samandağ Sahilimiz Yaklaşık 16 km . Yıkılmak istenen alan 1.4 km kadardır. Devlet geri kalan kısımda bugüne kadar deniz, kıyı ve çevre sağlığı lehine herhangi bir icraatına şahit olmadık..

Yıllarca devlet eli uzanmamış. Alt yapı getirilmemiş. Teşvik verilmemiş bir yerdir Samandağ sahil sitesi.

Burada ikamet eden bu halk kimdir ?

Bu halk Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı Hatay’ın Türkiye’ye ilhakında Atatürk’ün kurduğu devrimleri benimsemiş bu yurdun yerli halkıdır..

Bu yerli halk Vatan uğruna Şehitlik mertebesi ile ödüllenmiş gençleri yetiştiren bir halk.

* Bu halk  eşitlikten başka bişey istemiyor şöyle ki;  Kıyı kenar kanunu Artvinden Arsuz’un Samandağ sınırına kadar nasıl uygulanmış ise Samandağ sahiline ve özellikle insanların içinde yaşamlarını sürdürdüğü  bu 1.4 km lik kısmına da aynı şekilde uygulanmasını beklemekte…

* Halk kendi mülkünde kendi imkanlarıyla yaz kış barındırdığı evler, Lokantadan kafeye  Çorbacıdan Çocuk luna parkına.. Pansiyona kadar Sahilde olabilecek  işyerleri.. ve yazlık evler vardır.

Halk’ın kafasınada pek çok kaygı yer almaktadır..

*   Halk kaygılı zira, bugüne kadar devlet eli uzanmamış, alt yapı sağlanmamış, ne yapılmışsa halkın ekonomik gücü ölçüsünde yapılmış kendilerine ait bu yapılar ellerinden alınıp büyük para baronlarına verileceği duyumu var.

* Bu Halk kaygılıdır zira, Büyük sermaye devasa yapılar Petrokimya ve diğer doğa kirletici tesisler için (diğer yerlerde olduğu gibi) denizi bile doldurulacaği duyumu ..

*   Halk kaygılı zira, Türkiye’nin başka yerlerinde kıyı kanunununda belirtilen 50  metre bile yokken, Samandağı’nda kıyı kenar kanununda belirtilen metrelerin  en az 5 katı bir genişliğe çekmeleri kanununi değil ve de adil değil..

Halk bu yanlış uygulama karşısında  “Biz Devlet Ana’nın üvey evlatları mıyız ??”” kaygısı içindedir. Ve bu yanlışın düzeltilmesini talep ediyor..

 

*  Halk kaygılı zira Yanlış Çizilmiş Kıyı Kenar Çizgisi sebebiyle mülkü, işyeri yıkılırsa gençlerimiz ( enaz 1000  kişinin ekmek kapısı . Yazın çok daha fazla)  eve ekmek alabilmek için Arabistan çöllerine yeniden mahkum olmak istemiyorlar..

*Halk kaygılı zira,

Devlet yetkisini kullanarak tapularını iptal ettiği yerlerimizin ta 70 yıl önce teşvik yoluyla  yine devlet  bedelini alarak bize satmıştır..  70 yıldır elektrik, su faturalarını, emlak vergisi ödemekte olduğumuz evlerimiz işyerlerimizdir.

Bir tane vergisiz işlerimiz yoktur..

* Bu Halk kaygılıdır. Zira,  çeyizlik eşyalarını satarak borç harçla devletten satın aldığı bu mülkü dışında barınacağı başka evi yoktur..

*  Toplamda 5 ayrı kıyı kenar tespiti vardır. bunların ilk ikisi hiç bir yerleşim birimini etkilemezken, sonradan 3 ayrı seferde önce 150 m, sonra 200 m, sonra 250, hatta bazı yerler 300 m genişliğinde farklı farklı kıyı kenar tespiti  söz konusudur..

*  Mağduriyet kötü bir duygudur. pek çok kişi kaygı ve mutsuzluk içindedir. yıkılacak korkusuyla denizin tuzlu havasıyla baş edebilmek için gerekli tadilatları kimse yapamıyor.. bu sebeple binalarımız da her geçen gün hızla yıpranmaktadır.

* Tabu iptal davaları için yaptığımız itiraz davalarımızın bir kısmı için yurtiçi hukuk süreci halihazırda sürüyor…

Bir kısmı ise, Yurt içi en yüksek hukuk süreci bitmiştir. Türkiye’de hukuk mücadelemiz sonuç vermeyince, mecburen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurulmuş. Ve AİHM’si Türkiye’yi ağır hak ihlali yaptığı gerekçesiyle tazminat ödeme cezası vermiştir..

Bu durumda Türkiye mağdurlara yani mal sahiplerine dağıttığı para AİHM’sinin hükmettiği ceza parasıdır.. Yani Tapu bedeli değildir..

Bu nokta çok önemlidir. ve herkesçe yanlış algılatılan nokta budur.. Paralarını aldılar dedikleri husus tam da budur. Bu arada mal sahipleri bu tazminat parasını  zaman aşımına uğramamak için alınmış ve çoğu aile bankadaki hesaptan çekmemiş..

Bu kapsamda

Devletin yetkililerinden

Yanlış Çizildiğine inandığımız kıyı kenar çizgisinin yeniden belirlenmesini talep ediyoruz.

Devlet Kıyı Kenar Çizgisi Kanunun Artvin”den Arsuz’a kadar ki Türkiye kıyılarında uygulandığı şekilde uygulanmasını talep ediyoruz” dedi.

 

 Haber Foto : Nazlı Hüzmeli

 

afdah.info

voir films