ÜST REKLAM

logo

reklam

BİYOLOJİK ZENGİNLİKLERİMİZİN FARKINDA DEĞİLİZ

 

İlçemizde de havaların ısınmasıyla özellikle tarımsal bölgelerde çok sık görülmeye başlanan yılanlarla ilgili insanların daha duyarlı olması gerektiğini kaydediliyor. Uzmanlar, yılanların insanlar tarafından kötü algılandığını ve küçük yaşlardan itibaren bu canlı türünden korkutulduğunu ifade ettiler.

Yılanların sanılanın aksine doğada büyük görev gördüğünü, besin zinciri içerisinde çok önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Uzmanlar, ”Yılanların öldürülmesi biyolojik dengeyi bozuyor. Yılanlar özellikle farelerle besleniyor. Fareler çeşitli hastalıkları taşıyorlar ve tarım alanlarına ciddi zarar veriyorlar. Bunlar yılanlardan çok daha fazla tehlikelidir. Biz yılanları öldürerek fare popülasyonunun artmasına sebep oluyoruz. Yılanların tarımda kullanılan kontrolsüz ilaçlar ve insanlar tarafından bilinçsizce öldürülmesi biyolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Biyolojik zenginliklerimizin farkında değiliz. Bize ne faydası olacak, ne getirisi olacak bilmiyoruz. Tarımda daha fazla ürün almak amacı ile kullanılan ilaçların daha dikkatli kullanılması lazım.”

Sorumuz üzerine çevreci uzmanlar, Zehirli yılanların gündüz dışarı çıkmadığını vurgulayarak, “Zehirli yılanlar bazen gündüz de çıkabilir ama beslenme amaçlı gece çıkar. Ben 30 yıldır özel olarak zehirli yılan aramama rağmen şu ana kadar en fazla 15 tane doğada zehirli yılana rastlayabildim. Zehirli yılanlar hızlı hareket edemez, doğada çok hızlı kaçan yılanların büyük bir çoğunluğu zehirsizdir” şeklinde konuştular.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

 

 

Share
656 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?