“BİREYLERİN İNANÇ SİSTEMLERİ, AHLAKİ DEĞERLERİ OLMALIDIR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“BİREYLERİN İNANÇ SİSTEMLERİ, AHLAKİ DEĞERLERİ OLMALIDIR”

Bu haber 30 Eylül 2019 - 9:49 'de eklendi ve 218 kez görüntülendi.

Özel Samandağ Deniz Hastanesi Psikolog ve D.Oyun Terapisti Özlem ALEV aile değerler üzerine yaptığı bir açıklamada ailelere tavsiyelerde bulundu.

Alev açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kendi duygularımı anladıkça, içimdeki artan stresi anlamlandırmak, Bu benimle mi ilgili yoksa çocuğumla mı ilgili diye sormalıyız. Kendimi anladıkça çocuğumu daha iyi anlayacak ve duygularını dışa vurmasına yardımcı olacağım.

Kendimi anlamadığımda çocuk yetiştirme kurallarına bağlı kalırken buluyorum kendimi. Ödül/ceza, suçluluk, pazarlık alt yapılı kontrol ya da kendi haline bırakma yöntemleri içinde gidip geliyorum. Kendi iç değerlendirmelerime güvenmediğimde çocuğumun sürekli değişen ihtiyaç ve duygularına adapte olmam zorlaşır.

Ebeveynliği karşılıklı bir büyüme süreci olarak görmem gerekir. Bu süreç bir takım tekniklerden oluşmamalı. Aslında anne baba olmak çocuğuma rehberlik etmek ve eğlenebilme becerisi taşır. Çocuklar ve ebeveynler birbirlerini etkilemeyi ve saygı duymayı öğrenmeli böylece aile hayatı; düşüncelerin, duyguların ve gücün paylaşıldığı bir yere dönüşür.

Oysa Günümüzde aile hayatı, özel hayatımızı kaybettiğimiz, kişisel ihtiyaçlarımızı erteleyip fedakarlık ettiğimiz, duygusal sorunlarımızın yanında finansal sorunların karmaşasında zorluklar yaşadığımız bir yer haline geldi. Tüm bunlara çocuğumuzun sorunları, sağlığı, geleceği ile ilgili endişelerimiz eklendi.

Çocuklar ise erkenden kreşe başlayan, bilgisayar ve televizyonun büyüttüğü bir dünya içindeler. Anne babanın da çalıştığı günlük hayatta aynı evi paylaşan yalnız hayatta buldular kendilerini.

Ailelere önerim; çocuk odaklı olmaktan çıkıp her aile ferdinin hem bir birey hem de ilişki içinde var olduğunu kabul etmek. Böylece hem evlilik ilişkinizde hem de aile içinde çocuklarınızın büyümesine katkıda bulunmuş olursunuz. Çocuklarınızın hayatında kaybolmayın.

Kişisel disiplin 2-3 yaşlarında ailenin koyduğu limitler sayesinde gelişiyor. Limit koymam gerekli çünkü dıştan verdiğim bu destek ile iç disiplin kurmasına yardımcı oluyorum.

Ahlaki değerlerin temeli ailede atılıyor. Dürtülerimizi yönetmeyi, başkalarına saygıyı ailede öğreniyoruz. Eğer ben çocuğuma doğru model oluyorsam. Film, arkadaş, kitap çocuğumu kötü etkiler diye korkmamalıyım. Çünkü çocuklar değerlerini seçmeyi kendi kusurlarını ve eksikliklerini kabullenmeyi ailede öğrenir. Eğer biz ahlaki değerleri konuşmaz ve modelleyemez isek arkadaşları ve başkaları tarafından çok çabuk ikna olur, etkilenirler.

Aile hayatında bireylerin inanç sistemleri, ahlaki değerleri olmalıdır. ”Sessiz ol sofrada konuşulması beni sinir ediyor çünkü ben büyüğüm değil”

“Sessiz ol çünkü yemek masasında birbirimize karşı bir nezaket anlayışımız var” gibi doğru ve yanlışın ne olduğu konuları konuşulmalı.

Başkalarının ihtiyaçlarına saygı bir ahlaki değerdir. Ailelerin açık ahlaki değerleri vardır. Bunu sözlerle değil hareketleri ile gösterirler. Başkalarına saygı gösterir, iyimser bir bakış açıları vardır. Çocuklarına saygı ile davranırlar. En önemlisi kendi yanlışlarını ve mükemmel olmama hallerini bilip affetmeye önem verirler.

Ailede iletişim açıktır. Herkes birbirini dinleyip fikirlerine önem verirler. Sorumluluk alma bilinci vardır. Beraber zaman geçirip hem de özel alana saygı duyarlar ve kişisel ilgi alanlarını korurlar. Bir karar alınacağında birbirlerine danışırlar.

Günümüzde aile bireylerinin çalışması zorunlu oldu böyle olunca birbirimize ayırdığımız vakit azaldı. İyi bir planlama yaparak bu sorunu çözebiliriz.

Birbirinize not yazın evin belli yerlerine asın. Uyku zamanı çocuğunuzla gün ile ilgili paylaşımlarda bulunun masal okuyun, yemek zamanında elektronik eşya kullanmayın, ailenizle toplanın beraber tatile gidin, her çocuğunuzla ayrı kaliteli vakitler geçirin, eşler birbirine zaman ayırsın belli aktiviteler yapın, haftasonları beraber vakit geçirin.

Bir anne olarak saçımı süpürge ederek, kendi isteklerimden ödün vererek fedakarlık yaptığımda sorumluluk alan çocuk yetiştirmiyorum. Aile ,dayanışma ve destek içinde aynı zamanda eğlencenin karşılıklı olarak paylaşıldığı bir yer olmalı. Aile içinde yaşa uygun olarak görevler vermeliyim.

Çocuğumu topluma kazandırıken, yaşadığımız çevreye karşı sorumluluklarımız var çocuğuma bunu öğretebilirim. Evde ve mahallede geri dönüşüm konuları ile ilgili bir şeyler yapabilirim. Huzurevlerine gitmesine destek olabilirim. Hayvanlarla ilgili konularda farkındalık sağlayabilirm. Bunları yaparak çocuğuma parçası olduğu bu sistemi anlayarak saygı duymasını sağlamış olurum.”