“BİRBİRİNDEN YARARLI PROJELERLE GELECEĞE IŞIK TUTTULAR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“BİRBİRİNDEN YARARLI PROJELERLE GELECEĞE IŞIK TUTTULAR”

Bu haber 21 Ekim 2019 - 8:41 'de eklendi ve 541 kez görüntülendi.

Mağaracık Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarına İmza Attı

İlçemizde faaliyet gösteren Mağaracık Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarına imza attılar. Öğrenciler,  yıl içinde fen bilimleri, matematik, bilgisayar bilişim, teknoloji tasarım, dil ve edebiyat gibi alanların dışında dil gelişimine, el göz koordinasyonu yardımcı olabilecek ve yararlı alışkanlık kazandırabilecek oyunlar geliştirerek fuarı şenlendirdiler.

Gerçekleştirilen program öncesinde yapılan projeler üzerine öğrencilerle konuştuk.

Öğrencilerin yaptıkları projelerden bazıları; “Jenerik Ayakkabı; Kinetik Enerjiyi, elektrik enerjisine dönüştürerek içinde bulunan batarya ile akşamları önümüzü görebilmemiz için bir fener ve telefonumuzu şarj edebileceğimiz bir ayakkabı. Yöremizin zenginliklerinden haberdar olmak, bu alanların biyolojik ve jeolojik geçmişinin derinliklerine dikkat çekmek için gözden kaçmış fosilleri gün yüzüne çıkardılar. Öğrenciler fosillerin geçmiş zamanda bizlere ne anlattığını ve denizin geçmişte ne kadar geride olduğunu tespit edebildiklerini ifade ettiler.

Para Yutan Makine; “Çocuklara para biriktirme davranışını eğlenceli yollarla alıştırmak için öğrenciler para yutan bir kumbara. Yaz aylarında sivrisineklerle mücadeleye çocuklar doğal çözümler üreterek limon, karanfil vb. gibi ürünlerle mum, oda kokusu gibi doğal çözümler. Telden Yüzük Geçirme Oyunu; Çocukların el ve göz koordinasyonunun gelişesi için öğrenciler ödüllü bir oyun tasarlayarak bilim fuarına renk kattılar.

Mağaracık Ortaokulunun hazırlamış olduğu TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında açılış konuşmasını Samandağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo yaptı.

Müdür Kapo; “ Kıymetli mesai arkadaşlarım, mahallemizin sakinleri ve geleceğimiz, umudumuz, her şeyimiz sevgili öğrencilerimiz TÜBİTAK Bilim Fuarına hepiniz hoş geldiniz, hayırlı uğurlu olsun. Her şeyden önce okulumuzun yapmış olduğu bu bilim fuarından dolayı okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ekip olarak teşekkür ediyorum. Başarı tesadüfî değildir, başarı kesinlikle bir ekip işidir, çalışmanın ve gayretin sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu amaçla bunu görev bilip bu bilim fuarı etkinliğinin yapılmasında emeği geçen, katkısı olan tüm öğretmen arkadaşlarımızı, öğrencilerimizi ve yöneticilerimizi tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum. Sevgili öğrenciler; bizim neslimiz nihayetinde bu okulları ve bu güzel eserleri sizlerin imkânına sundu. 40 yıl önceye geri döndüğümüzde bizler okula gittiğimizde annemiz bir tarafımıza çantamızı bir tarafımızda ısınmak için yakacağımızı asardı. O günden bu güne geldik şimdi akıllı tahtalar var, projeksiyon makineleri ve bunların sunmuş olduğu eğitimle siz değerli gençlerimiz eğitim görüyorsunuz. Sizler geleceğin yöneticileri, avukatı, mühendisi, doktoru olacaksınız. Sizler bizdeki bayrağı daha yüksek yerlere taşıyacaksınız. Biz buna inanıyor ve sizlere güveniyoruz.

Tabi eğitim öğretim denince her şey kitap, fizik, kimya, biyoloji değil aynı zamanda üreten nesiller istiyoruz. Ben her zaman söylüyorum bakan nesil değil, okuyan nesil istiyoruz. Günümüz internet, sosyal medya devri. Maalesef okuyup üretmeyi unutuyoruz. Biz sizlerden geleceğin Türkiyesini yönetecek ve yönlendirecek gençler olarak, okuyan ve üreten gençler olmanızı istiyor ve bunun için çabalıyoruz. Sizlere güveniyoruz, geleceğin Türkiye’sini devralacak sizlerin ülkemizi bizlerden daha iyi yerlere ulaştıracağına inancım tam ve sonsuzdur. Tekrar bu bilim fuarın gerçekleşmesinde görev alan öğretmenlerimizi, yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Aynı zamanda okulumuza değerli katkılarından dolayı hayırseverimiz Necdet Sin başkanımıza da teşekkür ediyorum. Yardımlarının artarak devam etmesini diliyorum. Hepinize hayırlı uğurlu olsun.“ dedi.

56 öğrencinin ve öğretmenlerinin birlikte hazırladıkları sergiye İlçe Kaymakamı Murat Kütük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hilmi Kapo, İlçe Sağlık Müdürü Şafak Miçooğulları, Mağaracık Muhtarı Nazım Düzel, Mağaracık Belediye Eski Başkanı Yusuf Sürmeli, Mağaracık Sosyal Yardımlaşma Derneği Ayhan Duman, AKİB Başkanı Necdet Sin, Samandağ Kuyumcular Birliği Başkanı Fevzi Sakallı, Okul Müdürü Ferhat Şahinoğulları, Okul Aile Birliği Başkanı Aydın Arslan, Mağaracık Eski Muhtarı Sayım Arslan, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katılım gösterdi.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı