BIRBARA, TOPLUMUZDA PAYLAŞMAYI VE DAYANIŞMAYI ARTTIRIYOR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

BIRBARA, TOPLUMUZDA PAYLAŞMAYI VE DAYANIŞMAYI ARTTIRIYOR

Bu haber 18 Aralık 2018 - 8:35 'de eklendi ve 681 kez görüntülendi.

Bırbara bayramı denilen ve isminin Azize Barbara’dan geldiği ifade edilen, kültürümüz ve geleneğimiz için önemli Bırbara İlçemizde büyük bir coşku ile kutlanıyor. Aralık ayı içerisinde yeni yıldan birkaç hafta öncesinde başlanan bu bayramda İlçemiz vatandaşları sabahın erken saatlerinde bırbarayı komşularıyla paylaşmak için ellerinde tepsilerle yollara düşüyorlar.

Toplumumuzda paylaşmayı ve dayanışmayı daha arttıran bu bayram, Arapça ile Bırbara denilen asıl ismi Azize Barbara’dan gelmektedir. Bırbara bayramı 16 Aralık öğleden sonra başlar ve ertesi gün 17 Aralık öğlene kadar sürer. Bırbara günü herkes birbirinden hububat, baklagiller alır, komşulardan toplanan buğday, fasulye, nohut, mercimek v b. haşlanır. Arap Alevilerin Aralık ayı içerisinde yeni yıldan birkaç hafta öncesinde başlayıp her hafta bir çeşit tatlı yapıp dağıttıkları önemli günlerimizdir. Bu günlerde Kreykuşet, İmleytüt, İmfeyşet ve Kneyfi yapılır.

Kültürümüz için oldukça önem arz eden Bırbara Bayramının tarih içersindeki hikayesini merak ettik. Ve konu üzerine küçük bir araştırma gerçekleştirdik.

Elde ettiğimiz bilgilere göre Bırbara Bayramı; ” Santa(Azize) Barbara İzmit’te doğmuştur. Zengin ve asil bir pagan olan babası Dioskoros, Barbara’yι evlenerek kendisinden ayrιlmasιn diye bir kuleye kapatιr. Yeni bir din olarak Hıristiyan’lığιn doğuşunu duyan Barbara, doktor kιlιğιndaki bir rahibin kuleye girmesini sağlayarak vaftiz olur.

Bu duruma kιzan babasι Barbara’yι yörenin yöneticilere teslim eder ve 21 yaşındaki Azize Barbara o dönemin mahkemesince ölüm cezasına çarptırılır. Mahmeke, Barbara’nın başını da o dönemin

zenginlerinden olan babası Dioskourus’un kesmesini ister. Babası Barbara’nın başını kestikten sonra, o anda hava açık olmasına rağmen düşen bir yıldırımla orada ölür.

Bu olaydan Yaklaşık 100 yıl sonra Barbara İzmit’te kilise tarafından Azize İlan edildi ve ‘denizcilerin meleği’ olarak kabul edildi. Buradaki mezarı açılıp kemikleri önce 550 yılında İmparator Justinianus’un karısı Teodora’nın isteğiyle İstanbul’da birkaç yerde tutuldu. Daha sonra Ayasofya’ya götürüldü. Latin işgali sırasında ve Vatikan’a taşındı. Yine denizcilerin azizesi olması nedeniyle kemikleri uzun keşiflere çıkan denizcilere verildi. Kemiğinin ulaştığı şehirlere de Santa Barbara adı verildi. Deniz fenerlerinin kule biçimli olması da bir nevi Santa Barbara’nın hapsedildiği kuleyle özdeşleştirilir.

Bugün dünyada çok sayıda ülkede ”Santa Barbara ” şehri bulunmaktadır. Yine Azize Barbara topçu askerlerin ve madencilerin de koruyucu azizesi sayιlιr. Ünlü masal kahramanı Rapunzel’in kuleye kapatılması ve saç uzatması masalı Santa Barbara’dan esinlenmiştir. Tarihsel hikayesinin yanında inanç kısmı değerlendirilirse olayın özünü anlamayan, parçaları birleştiremeyenler için Bırbara günleri Hıristiyanlık etkileşimi ve farklı konulara yorumlansa da Kadim inanca sahip Arap Alevilerin gönderilen tüm dinlerin orijinaline ve Allah’ın elçisi peygamberlere olan tam bağlılıkları ile ilgilidir. 19 yy da Hıristiyan misyonerleri Hıristiyan bayramlarının bizde de olması sebebi ile misyonerlik faaliyetleri yürütmüşlerse de başarılı olamamışlardır.”

Ayrıca İlçemiz vatandaşları Bırbara bayramı için sıkça Birbara Tekket Fara deyimini kullanmaktadırlar. Bu deyimin anlamı ise şöyle; “Bugünden sonra bir fare sıçraması kadar günlerin uzadığı ile ilgili Arapça bir deyimdir.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı