ÜST REKLAM

logo

reklam

“BİR ORGAN, BİNLERCE HAYAT”

Çocuğunuz Kalp Nakli Bekliyor Olsaydı Ne İsterdiniz?

Özel Güneypark Hastanesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Dr. Arda Lüleci, önceki gün saat 15.00’da Özel Güneypark Hastanesi Konferans Salonunda Organ Bağışının önemini belirtmek için bir seminer gerçekleştirdi.

Düzenlenen seminerde Dr. Lüleci;

“Doku ve Organ Bağışı”

Organ Nakli, fonksiyonunu yitirmiş bir organın sağlam bir organ ile değiştirilmesidir.

Günümüzde kalp, akciğer, böbrek, pankreas, ince bağırsak ve kornea nakilleri başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Yaşamını yitiren bir insandan kalp, akciğer, pankreas alınıp başka insanlara nakledilmesi yoluyla pek çok hastanın yaşamı kurtarılabilir.

Ülkemizde organ bağışlamak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Ayrıca vericinin beyan edip imzaladığı tutanağın doktor tarafından onaylanması gerekmektedir.

Beyin tüm organların birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlar. Beyin ölümü gerçekleştiğinde diğer organların biyolojik canlılıkları solunum cihazına bağlı olarak maksimum 72 saat sürer. Eğer bu süre içinde beden solunum cihazından ayrılır. Dünyanın her yerinde hukuki uygulama böyledir.

“Organ Bağışı Kartı Nedir?”

Bu kart önemli bir şeyi, kişinin istediğini ifade eder. Vicdanını, gönlünü, birey olarak her şeyin üzerindeki arzusunu göstermesi yönüyle belki de olabilecek en fazla şeyi ifade etmektedir. Böyle bir isteğe bu acılı anda kayıtsız kalabilmek hiç kimse için kolay olamaz. Dolayısıyla yaptırım gücü her türlü hukuk kuralından çok daha güçlüdür.

Ayrıca sembolik olarak insanlar üzerinde aşı gibi bir etkisi de vardır. Yaşarken hiç aklımıza getirmediğimiz ölümü yakınlarımıza hatırlatması nedeniyle ilk başta büyük tepki görmesine rağmen, o acı soruyu bir kez olsun kendimize ve yakınlarımıza sormamızı sağlar.

“Organ Bağışı Nerelere Yapılır?”

Sağlık Müdürlüklerine, Hastanelere, Emniyet Müdürlüklerine (ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlere, Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlara organ bağışı işlemi yapılabilir. “Türkiye’de Organ Nakli”

Türkiye’de sadece böbrek nakli bekleyen 30 bin, diğer organları bekleyen 30 bin, diğer organları bekleyen on binlerce hasta var. Ancak organ bağışı oranı sadece milyonda 1.5-2.

Özellikle kalp, karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatını kısa süre içerisinde kaybediyor.

Türkiye’de organ nakli 1969 yılında İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen iki kalp nakli ile başlar.

Organ nakli ile ilgili deneysel çalışmalar 1970’lerin başında Hacettepe Üniversite’sinde başlar.

İlk böbrek nakli 3 Kasım 1975’de gerçekleşir.

Organ ve doku bağışı konusunda gelişmiş Batı ülkelerindeki kadavra donörden bağış oranının her bir milyon nüfusta 20 iken, bu oran Türkiye’de ise bir milyon nüfusta 2,4’tür.

Türkiye’de son yıllarda organ bağışı açısından ciddi gelişmeler olmaktadır. Organ nakli konusunda dünyanın ileri gelen ülkelerinden bir farkı olmayan ülkemizin sorunu her zaman organ bulunmamaktadır. Son yıllardaki artışa rağmen gönüllü sayısı maalesef istenilen seviyelere gelememiştir.

“Ülkemizde Organ Nakli Koordinasyonunun Tarihçesi”

1968-1994 arası, 1994 Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği (ONKKD) kuruldu. ONKKD merkezleri arası ilişkinin geliştirilmesi için yoğu çaba harcadı. Böbrek, karaciğer, kalp, immünoloji danışma kurulları kurarak organ temini ve dağıtımındaki esasları belirledi.

2000 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi (UKS) kuruldu.

“Sıkça Sorulan Sorular”

Sadece manevi yaptırım gücü olan, hukuki fonksiyon taşımayan sembolik bir kart, organ bağışı için doğrudan yeterli bir kart mıdır?

Hayır. Kişinin organlarının alınabilmesi için mutlaka ailesinin onayının alınması gerekmektedir. Kartı olsa dahi yakınlarından habersiz alınamaz. Bu yüzden yakını yanında olmadan ölmüş birinin cebinden organ bağış kartı çıksa bile organları alınmaktadır.

“Nasıl İptal Edebilirim?”

Artık organ bağışlarının kaydının tutulma zorunluluğu yoktur. Kişi istediği zaman kartını yırtarak organ bağışını geçersiz kılabilir.

Bağışlanan Organlar Kimlere Nakledilebilir?

Organ Alacak Hastalar; Kan grubu uyumuna, doku grubu uyumuna göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin- fakir ayrımı yapılmaz.” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

Share
271 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?