logo

reklam

‘BİR LİSAN, BİR İNSAN’ “

Oruç: Arapça konuştuğumuz için disipline gönderildik veya sınıf tekrarı yaptırılmakla tehdit edildik. Anadilimize sahip çıkıyoruz, Arapçayı seçiyoruz..

İlçemizin güler yüzlü esnafı Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Samandağ Temsilcisi Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Gül Oruç dün gazetemiz haber merkezine yolladığı yazılı açıklama ile arapça konuşmanın önemine değindi, anlamlı tespitlerde bulundu.

Oruç, ‘biz Türkçeyi iyi bilmediğimiz için kendimize göre arapça-türkçe karışımı TÜRÜKÇE dilini icat ettik’ vurgusu ile açıklamada bulunurken asimilasyonun derin etkisini es geçmedi.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Oruç, açıklamasında, “biz Türkçe bilmeyen anne baba çocuklarıyız ve ilkokula başladığımızda bir kelime bile Türkçe bilmeyen insanlarız. Şimdi çocuklarımız ya Türkçe bilmiyor, ya da anlıyor ama konuşamıyor, kısacası kendi ana dilimizi öğretemedik. Bunun bir sürü  sebebi  var, ama bence en etkili iki  sebepten biri asimilasyon politakası; çünkü biz okulda  Arapça konuştuğumuz için disipline gönderildik veya sınıf tekrarı yaptırılmakla tehdit edildik.

İkinci en büyük etken ise anne babaların “nede olsa Arapçayı bir şekilde öğrenecek, bari Türkçesi düzgün olsun” diye düşünüp çocukları ile sürekli Türkçe konuşmaları. Ama biz de Türkçeyi iyi bilmediğimiz için kendimize göre arapça-türkçe karışımı TÜRÜKÇE dilini icat ettik. Çocuklarımıza da Türükçeyi öğrettik. Mesela ben dahil Türkçe konuşurken cümle içine Arapça veya Arapça konuşurken Türkçe  kelimler veya ekler kullanmayan  yok sanırım. Ben de bazen” gelecek misin? “diye bir soruyu, son heceyi uzatarak “geleceksiiiin?” diye soruyorum.

Biz Arapça dilini sadece konuşuyoruz, okuma yazmamız yok, Şimdi okullarda Arapça okuma yazma öğrenme  imkanı var. Çocuklarımıza Israrla seçmeli ders olarak Arapçayı seçtirmeliyiz, bunun yanında  biz veli olarak çocuklarımızın okulda öğrendiği Arapçayı  günlük hayatımızda onlarla Arapça konuşarak desteklemeliyiz. Bu durum  geçmişte yaptığımız hatayı bir nebze telafi etmemize yardımcı olur. Bu yüzden çocuklarımızın seçmeli dersi Arapça olmalı.

Arapça bilmek diğer yapancı dilleri öğrenmenize de yardımcı olur; çünkü cümle kuruluşu aynı, kelimelerin anlamını bildikten sonra istenilen cümleyi  Arapça düşünüp, kelimeleri Arapçaya  göre yerleştirdiğinizde, diğer dilleri bilmem ama İngilizce ve Almancada  doğru cümleyi kurmuş oluyorsunuz.

Ben biraz Almanca ve İngilizce biliyorum ve bu yöntem her zaman işime yaramıştır. Özellikle yabancı dil sınavlarında başarılı olmamı bu yönteme borçluyum.

Arapça dünyada İngilizceden sonra en çok konuşulan dil, bunun yanında imkan varsa  başka dillerde öğrenilmeli, atalarımız boşuna dememiş ,’bir lisan bir insan’ diye, ama öncelik Arapça olmalı çünkü, Arapça bizim anadilimiz” dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
350 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?