ÜST REKLAM

logo

reklam

BİR HAYIR-SEVERİN GÜNLÜĞÜ


Av. Ali Beyaz
deneme17@hotmail.com

 

 

Bu hafta, referandum sürecinde hayırcıların başlarına neler neler geldiği halde bir türlü mağdur olamadıklarını anlatacağım. Bunun 10’da 1’iyle mağdur olanlar var, ne kadar beceriksizsek bir türlü onlar kadar  mağdur olamadık. Yazıklar olsun bize. Sürekli tarih bugünleri yazıyor diyorum, şimdi bırakalım da tarih konuşsun.

 

– Anayasa değişikliği teklifinin mecliste görüşülmeye başlandığı gün, değişikliği protesto etmek için meclis önünde toplanan vatandaş ve vekillere polis, plastik mermi ve basınçlı su ile müdahale etti.

 

– Beşiktaş-Kadıköy vapurunda başkanlığa hayır şarkısı söyleyenler göz altına alınmak istendi. Neyseki makul vatandaşlar müdahale etti.

 

– Maltepe’de hayır çalışması yapan gençlere silahla saldırıldı, 1 genç yaralandı.

 

– (Sıfatını biliyorsunuz) Sedat PEKER, hayırcılar için “Sokağa çıkan olursa onları sokakta bekliyor olacağız” tehditinde bulundu.

 

– Devletin en yüksek kademesinden en aşağı bakanlıklara kadar, onlarcadsevlet adamı tarafından hayırcıların terör örgütleri ile birlikte hareket ettikleri hem de defalarca söylendi.

 

– Kanal D, hayır kullanacağını açık açık ifade eden İrfan DEĞİRMENCİ’yi işten attı.

 

– Posta Gazetesi, hayır diyeceğini açıklayan yazarı Hakan ÇELENK’i işten attı.

 

– Anayasa Profesörü ve eski CHP’li vekil Süheyl BATUM, hayır propagandası yaptığı gerekçesiyle Bahçeşehir Üniversitesindeki kürsüsünden atıldı.

 

– CHP’li vekil Selin SAYEK BÖKE canlı yayında hayırı anlatırken, yayına telefonla bağlanan bir vatandaş tarafından öldürülmekle tehdit edildi.

 

– FETÖ’nün en çok mağdur ettiği kimselerden olan eski savcı şimdinin CHP’li vekili İlhan CİHANER’in İstanbul Kültür Üniversitesinde katılacağı anayasa paneli, üniversite yönetimi tarafından yasaklandı.

 

– MHP’nin adı ileride gururla anılacak isimlerinden Meral AKŞENER’in hemen hemen bütün mitingleri ya elektirik kesintileri, ya toplantı salonlarının vazgeçmesi ya da şiddet eğilimli içi kof gençlerin saldırıları dolayısıyla sabote edilmeye çalışıldı.

 

– Yine MHP’nin şerefli isimlerinden Sinan OGAN, konuşma yaptığı sırada “Hareketin lideri Devlet BAHÇELİ” sloganıyla saldırıya uğradı.

 

– Aynı Sinan OGAN’ın Yozgatta düzenlediği hayır mitingine 150 kişilik bir grup tarafından saldırıldı. Güvenlikten sorumlu bir polis memuru silahla yaralandı.

 

– Malatya’da Barolar Birliği Başkanı Avukat Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU’nun da katılacağı hayır toplantısı için Atatürkçü Düşünce Derneği kiralayacak mekan bulamadı.

 

– Yine Metin FEYZİOĞLU’nun doğrudan Avukatlık Kanunundan aldığı yetkiyle; il il, ilçe ilçe gezip anayasa değişikliğini anlatması; “siyaset yapmalarına göz yumulan imamlar, din görevlilerine rağmen”, “cüppesiyle siyaset yapıyor, cüppesini çıkarsın öyle yapsın” denmek suretiyle fütursuzca eleştirildi.

 

– Hayır cephesinde yer alan Kamu-Sen Genel Merkezine 25 kişilik bir grup saldırmaya kalkıştı.

 

– Hayır kullanacğını açıklayan Türk Büro-Sen Başkanı Fahrettin YOKUŞ’a silahlı saldırıda bulunuldu.

 

– Akit gazetesi yazarlarından ve eski AKP’li vekil Şevki YILMAZ televizyon yayınında “16 Nisanın zaferle çıkacağına ilişkin Hadis-i Şerif var” dedi.

 

– Yeni Şafak gazetesi yazarlarından Hayrettin KAHRAMAN, hayır diyenleri islam karşıtlığı ile suçladı.

 

– Yine aynı Hayrettin KAHRAMAN, “yahudiler gibi hayırcılar da yaşam hakkına sahip” diyip bize lütufta bulundu. Allah razı olsun kendisinden.

 

– Ümraniye’de hayır çalışması yürüten gençlerden biri bıçaklandı.

 

– Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi kantininde hayır propagandası yapan öğrencilere saldırıldı. Bir öğrencinin burnu kırıldı.

 

– Yıldız Teknik Üniversitesinde “hayır için pedalle” isimli bisiklet gezisi henüz başlamadan 17 bisikletçi gözaltına alındı.

 

– Isparta Sulh Cezası Hakimliği, TKP’nin Hayır bildirileri için Cumhurbaşkanına Hakaret gerekçesiyle arama ve elkoyma kararı verdi.

 

– Henüz ihraç edilmemiş MHP İstanbul Vekili Atilla KAYA, hayır toplantısı düzenlemek için Pamukkale kaymakamlığınca verilen izin, daha sonra herhangi bir sebep gösterilmeksizin iptal edildi.

 

-Bursa’nın Nilüfer ilçesinde “siyasi propaganda aracı” olduğu gerekçesiyle okullarda Nutuk dağıtılması hususunda izin isteyen CHP Nilüferİlçe Başkanlığının talebi, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından reddedildi.

 

– Konya’da Sağlık Bakanlığınca hazırlanan “Sigaraya Hayır” broşürleri “yanlış anlaşılmaya yol açmaması” gerekçesiyle toplatıldı.

 

– Kocaeli Büyükşehir Belediyesi su faturalarındaki “Su kayıp kaçağına hayır” yazısını kaldırdı.

 

– Balçova’da hayır propagandası kapsamında ev ziyaretleri yapan CHP üyesi iki kişi, evet oyu kullanacağını bildiren bir vatandaş tarafından sözlü ve fiziki saldırıya uğradı.

 

– Ülkü Ocakları Başkanı Olcay KILAVUZ, hayır oyu vereceklerini açıklayan eski ülkü ocakları başkanlarını “Ateşle oynamasınlar, kendilerine çok pahallıya mal olur” demek suretiyle tehdit etti.

 

– “Devlet BAHÇELİ ve MHP için her şey” isimli kitap toplatıldı, kitabı yayımlayan Kırmızı Kedi Yayınevinin İstanbul Gümüşsuyundaki merkezini saldırı oldu.

 

Sonuç itibariyle CHP’nin hazırladığı rapora göre, toplamda hayır kampanyası yürüten 115 kişi göz altına alındı, MHP’de hayır diyenler ihraç edildi, totalde 3 gazeteci işten atıldı. Bütün bu yukarıdaki gerçek mağduriyetler, bir tane Bakan Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’nun “Işıklar Caddesindeki evet standındaki başörtülü kızların başörtülerinin hayırcılar tarafından zorla çıkarıldığı” iddiası kadar etmiyor ne yazık ki güzel ülkemizde. Sonu “Kabataş İftirası”na benzemesinde, dikkat edin.

 

Alın size hayırı desteklemek için onlarca sebep. Sonuç her ne olursa olsun, yarın bugünkü tercihlerinizden ötürü çocuklarınıza hesap vereceğinizi unutmayın. Hayırlı günlerde görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

 

Share
664 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...