ÜST REKLAM

logo

reklam

“BİR DOKUNUŞ BİR HAYAT DEĞİŞTİRİR”

Akpınar; “Engeli Yaratan İlgisizliktir

Samandağ Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle anlamlı bir etkinliğe imza attılar. Bir dokunuş bir hayat değiştirir anlayışıyla hareket eden Samandağ Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi Bölümünün vesilesiyle  engel tanımayan kahramanlara mucizelerini gerçekleştirmelerine fırsat verdi.

Samandağ Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyan Kurucu Müdürü Mehmet Ali Akpınar konu üzerine yaptığı açıklamada; “Engellileri daha iyi anlamak ve sorunlarına dikkat çekmek için Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan edildi.

Yaşadığımız ortamda çeşitli güçlüklerle karşılaşan engellilerin farkına varmamız, onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekir. En önemlisi onları etiketleyerek, ötekileştirerek, acıyarak toplumdan uzaklaştırmak yerine onlarla bütünleşerek, paylaşarak hayatımızı daha anlamlı hale getirebiliriz. Unutmamalıyız ki hepimiz birer engelli adayıyız. Bizim için sadece bir gün değil her gün 3 Aralıktır. Biz Samandağ Gökkuşağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak bir dokunuş bir hayat değiştirir diyerek iyi bir eğitim ve gerekli imkânlar sağlandığında olağanüstü bir başarı elde edeceklerini göstermek istedik ve bu anlamdaki sorumluluğumuzu yerine getirmek amacıyla Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi Bölümünün vesilesiyle  engel tanımayan kahramanlara mucizelerini gerçekleştirmelerine fırsat vermek istedik. MKÜ Fizik Tedavi Bölümü öğretim elemanları ve engel tanımayan kahramanlar bir araya gelerek farklı gösteriler hazırladı, müzik dinletileri ve dans göstereli sergilediler. Etkinlikte söz alan MKÜ. Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ve Fizyoterapi Bölüm Başkanı Sayın Doç. Dr. Esra Doğru Hüzmeli yaptıkları konuşmada; “amacımız toplumun her alanında engelli bireylerin haklarını korumak, refahını tesis etmek ve engelli bireylerin durumuna dair politik, sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın her alanında farkındalığı artırmaktır dedi. Minik mucizelerimiz gösteriyor ki engel bakış açısındadır. Çocuklarımız desteklenirse onlara emek verilirse çok şey başaracaklardır. Etkinlik sonunda gazetemize verdiği demeçte kurum kurucularından Bircan Bal özellikle şunu vurgulamak istediğini dile getirdi” Engellilerin yardıma değil anlayışa ihtiyacı vardır. Bu anlayış düşüncelerde doğar ve düşüncelerde büyür” Ayrıca engelli bireyin toplumda tam ve etkin yer alabilmesi için öncelikle kendilerine yönelik tutumların değişmesi gerekmektedir.  İnsanların bakış açılarını bir nebze de olsun değiştirmesi engelli bireye aktifleşmek adına bir adım atma gücü verecektir. Toplumun tüm bireyleri kurum ve kuruluşları her anlamda yapıcı ve destekleyici tavırlar içinde olmalıdır.  Engelliye karşı yapılan önyargılı tutumlar, olumsuzluklar ve ayrımcılıklar değişmediği sürece engellilerin topluma bütünleşme şevklerini kırmakta ve kendilerini hayattan soyutlamalarına sebebiyet vermektedir. Asıl engeli yaratan düzensizlikler ve ilgisizliklerdir” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı  

Share
512 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?