ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Ocak 2018

BİR DİPLOMATİK OLAYIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ 

 

Diplomasi: Uluslararası ilişkilerde; ülkenizin kazanımlarını koruma ve geliştirme sanatıdır. Diplomaside kullandığınız her kelime ve her davranış çok önemlidir. Bir ülkenin cumhurbaşkanı başka bir ülkeye gittiği zaman; onu gittiği ülkenin cumhurbaşkanı karşılamalı, resmi tören yapmalı, oturulacak koltuklardan tutun da, bayrak boyutlarına kadar titizlikle hazırlanmalıdır. Hepsi eşit ve denk olmalıdır.

Bu kadar mı önemli?  Evet.

Hatırlayalım.

Geçmişte ‘’Alçak koltuk krizi’’ olarak bilinen olay Ocak 2010 tarihinde gerçekleşmişti. Bir dizide İsrail ile ilgili geçen birkaç cümleyi beğenmeyen İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon, Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’u, çalışma ofisine çağırmıştı.

Ayolon, görüşme öncesi basın mensuplarını da odaya davet edip görüntü almalarını istemişti. Durumun farkına varan Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Oğuz Çelikkol görüntü alınması istememiş ve görüşmenin muhabirler çıktıktan sonra yapılmasını istemişti. Bunun üzerine, İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon ise kameralara dönerek İbranice, “Bizim yüksek, onun daha alçak bir koltukta oturduğuna, masada yalnızca İsrail bayrağı bulunduğuna ve bizim gülümsemediğimize dikkatinizi çekerim” dedi.

Ayrıca muhabirlerin “fotoğraf için el sıkışın” talebine de, İsrail Dışişleri Bakanı Yardımcısı Danny Ayalon olumsuz yanıt verdi. Çelikkol’a görüşme sırasında ikram da yapılmadı. Bu görüşme dün İsrail gazetelerine  servis edilmişti. Bunun sonrasında Ankara ile Tel Aviv arasında ‘’Alçak koltuk krizi’’ olarak bilinen diplomatik kriz yaşanmıştı. (13.01.2010)

FOTO

2018 dünyası artık daha farklı. Dünya tek kutuplu değil. Solcular hep ülkelerinin bağımsız olmadığını, emperyal güçlerin ülkeyi yönettiğini yazarlardı.  Çünkü ülkemiz yukarıda örnek olarak verdiğim OLAYLARA çokça maruz kalmıştır. Ekonomik olarak kıskaç altında tutulurken siyasi hayatı sık sık darbeler ile şekillendirilmiştir.

Emperyal; bu saldırıları, üçüncü dünya ülkeleri olarak gördüğü bütün ülkelere yapmıştır. Bazen ülke içindeki sağa, bazen ülke içindeki sola müdahale etmiştir. Kim ekonomik ve siyasi bağımsızlığı hedefleyip ciddi bir tabana ulaşmışsa hedef alınmıştır.

Solcu fikirler, ekonomik ve siyasi bağımsızlığın tesisini hedefleyen fikirlerdir. Bu nedenle; emperyalizm  ile mücadele esastır.  Ülkemizin her kesiminden insanlar ile ekonomik ve siyasi bağımsızlık konusunda ortak hareket edebiliriz.

Uğur MUMCU’yu andığımız bu günlerde Uğur MUMCU’nun İslami ideolojilerin de özgürce örgütlenmesini savunduğunu biliyor muydunuz?  Amacı; ülkesini ekonomik ve siyasi olarak tam bağımsız hale getirmek olan HER FİKİR SİLAHSIZ , SALDIRISIZ ÖRGÜTLENEBİLİR diyordu. Biraz tarih okuyalım. Uğur MUMCU hangi dosya üzerinde çalışırken öldürülürdü?  Uğur MUMCU’nun son çalışması Kürt meselesi üzerineydi.  Kürt meselesi ve meselenin uluslararası bağlantıları…. Yani bugünkü olaylar ile de alakalı…

Özlemle anıyoruz şeklinde hamasi nutukları aşalım. Uğur MUMCU; onlarca kitabı ile aramızdadır. Özlemek güzel ama onu anlayarak yaşatmak daha güzel…

 Eğitimci Hüsamettin Kazan’ın kaleminden…

Share
411 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?