ÜST REKLAM

logo

reklam

BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI


Asaf Hişmi
deneme45@hotmail.com

Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi.

Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylece zengin olsun, istiyordu Ancak kimseye zararı yoktu. Ürkekti. Çocuklarda bile korkardı. Zaman geçtikçe, toplum onu tecrit’ ’izole’’ etti.. Fadıl artık Faddul olmuş, perişan hale gelmişti. Eşi onu terk etti. Yeni bir eş buldu, evlendi. Yeni evliliğinden çocukları oldu. Çocukları büyüdü, okul çağına geldiler. Anne – baba çocuklarını okula göndermek istiyorlardı. Önlerine Faddul engeli çıktı. Kadın Fadıl Şahin’in nikâhındadır. Çocuklara Nüfus cüzdanı da verilemiyordu. Olayın çözümü, boşanma davası açmaktan geçiyordu.

Fadıl Şahin’in ‘’Faddu’n’’ eski eşi, boşanma davası açmak zorunda kaldı. Dava dilekçesi mahkemeye sundular. Duruşma günü aldılar. Beklemeye başladılar… Duruşma günü geldi. Bir şekilde Faddul’u mahkeme huzuruna çıkardılar. Duruşma başladı… Kimlik tespitinden sonra sorgulama başladı.

Hâkim Faddul’a sordu: ‘’ Fadıl; eşinden boşanmak istiyor musun?’’ dedi.

Fadıl bir süre suskun durdu.

Sora hâkime hitaben: ’sen eşinden boşanmak istemisin’’ dedi. Hâkim bunun üzerine, aklı dengesi yerindedir diye duruşmayı başka bir güne erteledi. . İkinci duruşmada birinci dereceden akrabaları ve doktor raporlarıyla duruşmaya gelirler. Belge ve bilgileri mahkemeye sundular.. Sonuçta Fadıl, eşinden boşanması sağlanır. Acaba o gün Fadıl deli değil, akıllı şapkasını takmış olabilir mi?

Çocukluğumuzda Kurtderesi Mahallesi Muhtarı, Süleyman Bahap’tı. Muhtarın Kurtderesine yakın bir yerde, şimdiki evlerinin bulunduğu yerde bir terzilik dükkânı vardı. Mahallenin yaşlıları muhtarın dükkânında toplanır sohbet ederlerdi.

Fadıl Mağaracık’tan şehir merkezine giderken, Muhtarın dükkânına geldiğinde, dükkânın içinden bir yaşlı amca; “Fadıl buraya gel’’ dedi.

Sessin geldiği yöne Fadıl yöneldi.

Aynı amca’’ Fadıl; ben deli olmak istiyorum ne yapmam lazım?’’ sorusunu sorar.

Fadıl istifini bozmadan :’’ benim yaptığımı yaparsan deli olursu. Yapar mısın?’’ dedi.

‘’Tamam. Yaparım dedi’’.

‘’ Ben, insan pisliği yerim. Sen yer misin? ‘’ dedi..

Dükkânda bir kahkaha tufanı koptu. Gülüşmeler devam ederken, Fadıl yoluna devam etti. Bu olayda Fadıl delilik şapkasını çıkarmış, akıllı şapkasın giymiş olabilir mi?

Hüseyin adında arkadaşımın ağabeyi vardı. Hüseyin’ İn Skoda Marka, arkası açık pikabı vardı. Fadıl da denizden şehir merkezine doğru yalın ayak yürüyordu. Mevsim yaz. Havalar sıcaktı. Fadıl, kan ter içinde zor yürüyordu. Hüseyin Fadıl’a iyilik yapmak istedi. Fadıl’ın yanına vardığında durdu. Arabaya binmesini istedi. Fadıl, bindi. Fadıl, araba ve Hüseyin şehir merkezine doğru yol aldılar. Araba Deniz – Çevlik yol ayırımına geldiğinde, Fadıl; Hüseyin’e haber vermeden, pikaptan atladı. Birkaç kez yuvarlandıktan sonra durdu. Fadıl’ın kafası yarılmış, vücudunda kırıkları ve yaraları vardı.

Çevrede bulunan kimi insanlar, Hüseyin’e yardım ederek, Fadıl’ı pikaba koydular. Acil bir şekilde hasta haneye götürdüler. Yapılan muayenesinde, yolda öldüğü tespit edildi. Arık ne Fadıl Nede Faddul vardı.

Fadıl Şahin; zaman zaman akıllı davrandığı oluyordu. Acaba çevrede akıllı geçinen kimi dostlarımız, delilik kıyılarına sık sık gittiklerinin fakındalar mı?

Asaf HİŞMİ

Share
330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...