ÜST REKLAM

logo

reklam

“BİNA DEĞİL PARK İSTİYORUZ”

 

 

İlçemizde ranta ve betonlaşmaya karşı bir araya gelen vatandaşlarımız “Nefes Almak İstiyorum” inisiyatifi çatısı altında dün ilçemizde 75.yıl parkında basın açıklaması düzenledi, açıklama sonrası ilçede gezilmedik dükkan bırakmayarak gündemle ilgili açıklamada bulundular. 

İçe merkezinde bir süre önce boşaltılan eski kasaplar ve balıkçılar çarşısı ile vergi dairesinin bulunduğu yapıların yıkılmaya başlanması ve yerine yüksek katlı yapıların dikilmesi planı, ilçe halkı arasında tepkilere yol açtı. Samandağ genelinde artan rantçı yaklaşıma karşı bir araya geldiklerini belirten Nefes Almak İstiyorum Üyeleri adına açıklamayı Mustafa Yatkın, okudu. Vatan Partisi İlçe yönetimi İnsiyatife destek verdi.

Yatkın okuduğu metinde, “bilindiği üzere kasaplar çarşısı binası olarak bilinen yer yıkılmaktadır. Büyük kısmının mülkiyeti vergi dairesi ve Samandağ Belediyesine ait olup bir kısmı da şahıslara aittir. Yıkım sonrası içinde alış veriş merkezinin de bulunacağı sekiz katlı bir bina inşaatı planlanmaktadır. Yapılması düşünülen bina bitişiğindeki mevcut parka doğru kaydırılmaktadır.

Çarşı merkezinin çevresinin üç km’lik alanında yapılaşma ve betonlaşma hızla devam etmektedir. Samandağ’da kayıtlı on binlerce motorlu taşıt ile ilçemiz Türkiye’de rekor kırmak üzeredir.  İlçemizin en büyük sorunlarının trafik yoğunluğundan ve hızlı betonlaşmaktan kaynaklı çevresel sorunlar olduğu herkesçe bilinmektedir.

Betonlaşma ve trafik keşmekeşi Samandağ’da yaşayan herkesin bedensel ve ruhsal yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

Hal böyle iken, içinde alışveriş merkezinin ve yüzlerce iş yerinin olacağı sekiz katlı bir bina var olan trafik çilesini ve çevresel sorunları katlayarak arttıracaktır. Bina olması durumunda bitiğindeki park gökdelenin gölgesinde kalarak gün ve güneş ışığı almayacak dolayısıyla park işlevi yok edilecektir.

O zaman ne yapmalı?

İnsan ve çevre merkezli bir proje nasıl olmalı?

Samandağ halkının ezici çoğunluğunun da düşündüğü gibi; bina yapmak yerine mevcut alanı parka ekleyerek nefes alacağımız yaşamsal alanlarımızı genişletmek zorundayız. Bütün alan kazılarak birkaç kat şeklinde otopark ve yer altı çarşısı olarak düzenlenebilir.  Böylece bu alan yüzlerce taşıta otopark alanı olacağı gibi doğal afet (deprem gibi)  olağanüstü durumların yaşandığı dönemlerde güvenle toplanma alanı ihtiyacını da karşılayacaktır.

Belediye Yönetiminin böyle bir projeyi özel mülk sahiplerini bahane ederek hayata geçirmemesi; belediye yönetiminin gerçek amacını yansıtmamaktadır.

Mülk sahiplerinin de mağdur edilmeyeceği bir çözüm üretmek pekala mümkündür.

Örneğin; yer altı çarşısından yer vermek, belediyenin arazi ve parselleri ile takas yapmak düşünülebilir. Samandağ Belediyesi hizmet binası taşınacağından eski yerinde yapılacak binada hak sahiplerine yer verilebilir.

Son bir yılda arazi satışlarından elde edilen ( yaklaşık 50 milyon TL ) kaynaktan kamulaştırma yapılabilir aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin dahil olacağı bir çözüm pekala üretilebilir.

Buna karşılık Samandağ halkına danışılmadan ve rantçı yaklaşımla  bunun yerine yapılmak istenen ve yaşamımızı olumsuz yönde etkileyecek bu binanın yapılmasına ‘DUR’ diyelim.

Bu alana park yapılması talebimizi yüksek sesle haykırarak yaşamsal alanlarımıza sahip çıkalım.

Herkesi yıkılan binanın olduğu alana davet ederken; oluşan geniş alanda

Hep beraber derin bir nefes alalım diyoruz… Egzoza, gürültüye, betona boğulmak değil

Nefes almak istiyoruz. Bunun için bina değil park istiyoruz” dedi.

Samandağ tam bir beton esareti altında

Çevre Koruma Derneği Başkanı Mişel Atik, “değerli arkadaşlar burada toplanmamızın sebebi Belediyeye karşı siyasi bir organizasyon hazırlamak değil. Bu yıkılan balıkçılar çarşısında esnafı mağdur etmek, hak sahiplerini mağdur etmek hiç değil. Burada toplanmamızın nedeni böyle bir binanın bu taraftaki trafiği allak bulak ediyor olması. Önümüzedi tablo bunun daha da katmerleşeceğinin göstergesi.

Zaten artık Samandağ’da her Allahın günü caddelerde, sokaklarda trafik tıkanmaktadır. 22 m uzunluğundaki bir binada ikamet edecek vatandaşların araçları parkta olabilir ama bu seyri sefer ne hale gelecek onu düşünün. Samandağ 1. Derece deprem kuşağında bir yer. Açık alanlara daha fazla ihtiyacımız var. Yangınlar olduğu zaman bazen yangına yangın araçlarıyla müdahale imkanı yok,

deprem olduğu zaman aynı sıkıntı. Ne zaman ki bir insan kapalı bir yerde canım sıkıldı açık alana çıkıp nefes almak istiyorum derse dolaşacak alan arıyor. Buradaki bina yıkıldıktan itibaren Sayın Belediye yönetimine oy vermiş olan insanlar bile bu alanı görünce gerçekten ferah oldu güzel oldu diyorlar. Bizler Samandağı’n tam bir beton esareti altında olduğunu iddia ediyoruz. İddia da değil bu bir gerçek. Bu beton yığınlarının içerisinde nefes alacak noktaları umarım inşa etmek mümkün olur. Aksi bir durum gerçekten işi daha kötü duruma getirir. Biz Belediye Başkanı ve meclis üyelerine bu inşaatla ilgili karar vermeden bir daha ama bir daha düşünmelerini öneriyoruz. Yaşam alanlarımız daha genişlesin, nefesimiz daha açılsın. Teşekkür ediyorum”dedi..

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
824 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?