ÜST REKLAM

logo

reklam

BİLİM FUARI GERÇEKLEŞTİ

 

Samandağ Teknik Ve Endüstri Meslek Lisesi’nde dün bilim fuarı coşkusu yaşandı. Öğrenciler öğretmenleri refakatiyle TÜBİTAK Proje Yarışmasına götürdüğü projeleri gelen ziyaretçilere tanıttılar. Ahşap üzerine dekoratif çalışmaların sergilendiği etkinlikte kaynak işleri ile hazırlanan birbirinden değerli süs eşyası, bilgisayar ortamında oyun ve yazılım projeleri yanı sıra açılır kapanır mangal, piknik masası ile tabureleri çalışmalarda dikkat çekti. İlçemiz Kaymakamı Dr.Cahit Çelik’e ahşap bayama tepsi armağan edilen fuarda, birbiri ile dövüşen robotlardan, katlanabilir elbise askısına hazırlanan birçok çalışma emeğin yüceliğini gözler önüne sermiş. Hazırlanan piknik masaları ve tabure çalışmasını beğenen ilçemiz Kaymakamı Dr. Çelik, taburelerin Titus ve Beşikli mağaraların oralarda kullanılabileceğini belirtti. Öğrenciler ve öğretmenleri gösterdikleri başarılar ile haklı bir gurur yaşadılar.

Açılış sırasında İlçemiz kaymakamı Dr. Çelik, bu fuar için öğrencilerimiz, müdürümüz ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. Eğitim bir milletin geleceğidir. Onu ne kadar sahiplenir ve kalkındırırsak geleceğimiz o kadar parlar. İlçemizde bu bilinçle hareket ediyoruz. İnşallah bu çalışmalar daha da güzel olur. Çocuklarımız bu zor şartlar altında ödül aldılar. İnşallah gelecek sene yeni binada daha iyi koşullarda eğitim görecekler. Çocuklarımızın üzerinde emeği geçen öğretmenlerimize teşekkür ediyor, bilim fuarımızın da hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Okulun TÜBİTAK Bilim Fuarı sergisi ile ilgili bilgi aldığımız Okul Müdürü Süleyman Kayıkçı, “günümüzde toplumların ve ülkelerin kalkınmışlık ve refah düzeyleri üretebilme gücüne bağlıdır.

Üreten bir toplum veya ülke olmak mesleki teknik eğitimle mümkündür.

Bu nedenle Mesleki Teknik Eğitime verilen önem, ülkemizde ve dünyada giderek artmaktadır. Mesleki teknik orta öğretim hizmeti verilen okulumuzda, Öğrencilerimizi, genç yaşta üretimle tanıştırıyoruz. Meslek öğrenmeye çalışırken, çeşitli ürünler üretmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Hayata daha farklı bağlanıyorlar. Ailelerine ve ülkeye, daha faydalı bireyler olarak yetişiyorlar. TÜBİTAK’ın maddi katkılarıyla hazırlanan sergimiz, eğitim uygulamaları sonucu elde edilen, bir kısım projelerle ürünlerden oluşmaktadır. Sergimizle, mesleki teknik eğitime yönlendirilen gençlerimize, fırsat verildiğinde, desteklendiğinde neler yapabileceklerini, göstermeye çalıştık. Yeterli olmamakla birlikte, okulumuz son dönemlerde, mesleki teknik eğitim alanında, küçümsenmeyecek, önemli başarılara imza atmıştır. Bu yıl 48. Si düzenlenen, TÜBİTAK lise öğrencileri arası, proje yarışmaları bölge sergisine, ilimizden davet edilen, 7 projeden üçü, okulumuz öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanmıştır. Bu üç projemizden bir tanesi, bölge üçüncüsü seçilmiştir. Geçen yıl ODTÜ’de düzenlenen, robot yarışmasına katılan bir robotumuz, Türkiye 4.sü seçilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından, önümüzdeki 10-12 mayıs tarihleri arasında, J-Konya’da düzenlenecek, lise ve üniversite öğrencileri, uluslar arası robot yarışmasına, 11. Öğrencimiz ve 5 öğretmenimiz, 12 adet robotla katılacaktır. Erasmus projeleri kapsamında, geçtiğimiz ocak ayında 15 öğrencimiz daha Çek Cumhuriyeti/Prag’da 2 öğretmen refakatinde staj yapmaktadır.

Bu başarıların elde edilmesinde ve bu etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen tüm öğrencilerimize ve velilerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Her zaman olduğu gibi, bu etkinliğimizde de yanımızda olmanız, gençlerimizi daha güzel şeyler üretmeye teşvik edecek ve cesaretlenecektir. Sergimizi onurlandırdığınız için, şahsım adına teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

Sayın Kaymakamım, ilçemizde mevcut iki meslek Lisemizi, daha modern binalara kavuşturmak için, yoğun çaba harcayan, başta şahsınız olmak üzere, emeği geçen tüm yetkililere izninizle şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Hazırlanan Fuara, İlçemiz Kaymakamı Dr. Çelik yanı sıra, İlçemiz Milli Eğitim Şube Müdürü Adem Gürlen, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, Berber ve Kuaförler Odası Başkanı Hikmet Tunç, Kültür Merkezi Müdürü Murat Elataş, Halk Eğitim merkezi Müdürü Aykan Miççoğulları, Müdür Yardımcıları Zafer Çiftçi, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte öğrenci velileri de çocuklarını yalnız bırakmadı.

Ümit Sağaltıcı

 

Share
863 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?