BİLGİN: ÖĞRENCİLER BESLENMESİNE DİKKAT ETMELİ « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

BİLGİN: ÖĞRENCİLER BESLENMESİNE DİKKAT ETMELİ

Bu haber 02 Mart 2017 - 11:59 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.

 

 

Güneypark Hastanesi Diyetisyeni Zeynep Bilgin Sınava Hazırlanan Çocuklarımız İçin Faydalı Olabilecek Önerilerde Bulunarak, Özel Güneypark Hastanesinin sadece sağlığı değil eğitimi de önem verdiğini gösterdi.

Diyetiyesen Bilgin, sınav öncesinde sınava girecek olan öğrencilerin nasıl beslenmesi gerektiğini vurgulayan açıklamalarda bulundu.

Bilgin, yaptığı açıklamada; ”Sınav Öncesi ve Sabahında Nasıl BESLENMELİ ????

Sınavlara hazırlanan kişiler sadece sınav haftası değil sınava hazırlık süreci boyunca dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstererek başarı ve motivasyonlarına katkı sağlayabilirler.

Sınava sayılı günler kala gençlerde stres katsayısı gittikçe artıyor. Stres mide bulantısına, kabızlığa veya baş dönmesine neden olabiliyor. Özellikle stresi azaltmaya yardımcı ve mutluluk veren besinleri tercih etmeye çalışılmalıdır. Bu besinlerden bazıları; tam buğday ekmeği, peynir, süt, yumurta, muz, kivi ve yeterli miktarda çikolatadır. Yalnız unutulmamalıdır ki çikolatanın aşırı tüketimi konsantrasyonu düşürmektedir.

Sınava girecek kişilerin sınav öncesi ve sınav günü beslenmelerine büyük önem vermeleri gerekir. Beslenme alışkanlıkları dışına çıkılmadan besinler tüketilmelidir. Özelilikle sınavdan bir gün önce dışarıda yemek yenmemeli, yenilmesi zorunlu ise mayonez, tavuk gibi çabuk bozulan gıdalardan sakınılmalı, açıkta satılan gıdalar tüketilmemelidir.  Ayrıca gaz problemi oluşturacak kuru baklagil, lahana gibi besinlerden uzak durulmalı kızartma, karışık yemekler ya da çok yağlı ağır soslu yemekler tercih edilmemelidir. Mümkün olduğu kadar hafif, az yağlı, az işlenmiş besinler tercih edilmeli ve karbonhidrat-protein dengesi olacak şekilde beslenmeye çalışılmalıdır. Bir gece önce kafein içeriği yüksek içecekler yerine bitki çayları tüketilmelidir. Çok fazla miktarda su tüketimi de gece idrara çıkmaya neden olacak ve uykuyu bölmenize sebep olacaktır. Gece idrara çıkma probleminiz varsa gece 1 avuç kabak çekirdeği tüketmenizde fayda vardır.

İdeal bir sınav kahvaltısı yapan kişiler gerekli besin öğelerini ve enerjiyi aldıkları için daha başarılı olurlar. Yapılan büyük hatalardan biri beynin şeker ile çalışmasından dolayı fazla miktarda basit şeker içeren tatlılar ve çikolata tüketmektir. Oysa basit şekerler kan şekerini hızlı düşürmekte ve konsantrasyonun azalmasına neden olmaktadır. Kahvaltıda karbonhidrat olarak tam buğday ekmeği, meyve ya da taze sıkılmış meyve suyu, 1 tatlı kaşığı bal ya da reçel tercih edilmeli iken protein kaynağı olarak ise süt, yumurta veya peynir tüketilmelidir. Sınav esnasında susamaya neden olabilecek yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, tuzlu besinlerden(salamura, sucuk, tuzlu kraker gibi) uzak durulmalıdır.

Sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.” ifadelerini kullandı.

Haber-foto:Ali doğru