ÜST REKLAM

logo

reklam
29 Eylül 2017

BEYİN BU, BAŞKA BİR ŞEYE BENZEMEZ

Beynin çalışma biçimini etkileyen 8 davranış

Son yıllarda yapılan beyin araştırmaları sonucunda da beyinle ilgili birçok bilgi ortaya çıktı.

İşte beynin çalışma biçimini etkileyen 9 davranış .Aşık olmak ve annelik içgüdüsü neredeyse aynı şey.Beyin romantik ilişkilerde ve annelikte aynı biçimde çalışıyor. Tabii bu arasında hiçbir fark yok demek değil.

Örneği aşk beyindeki heyecanlanma duygusunu arttırırken, annelik içgüdüsü beyindeki sevgi hücrelerini biçimlendiriyor. Sevgi ve nefret birbirine çok yakınİngiliz bilimadamlarının araştırmasına göre sevgi ve nefret beynin benzer bölgelerinde bulunuyor. Fakat sevgi, nefretten farklı olarak yargılama ve mantıklı düşünme yetisini azaltıyor. Uzun süreli stres beynin çalışmasını etkiliyor.

Hafıza kaybı, öğrenme kabiliyetinde düşüş, kendini kontrol edememe… Hepsinin nedeni kronikleşmiş stres olabilir. Buna ek olarak stres, kişinin daha fazla endişe duymasına ve daha çabuk sinirlenmesine ve dikkat dağınıklığına sebep olur.  Hamilelik düşünme biçimini etkiliyor.

Bilim adamları hamilelik döneminin zekayı etkilediğini ve empati kurma yetisi kazandırdığını kanıtladı. Bunun sebebinin ise hamilelik döneminde bebek ve annenin iletişimini güçlendirmek ve çocuğun ihtiyaçlarını anlayarak olası tehlikeleri sezebilmek için olduğu söyleniyor. Uyku bozukluğu hafızayı etkiliyor California Üniversitesi bilimadamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre uyku bozukluğu hafızayı kötü etkiliyor ve alzhaimer hastalığını tetikliyor. Gece uykusu sayesinde beyin hücreleri kendisi için zararlı bileşenleri yok ediyor. Bunun bir sonucu olarak da eğer yeterli uyku almazsanız, beyininiz zarar görebiliyor. Beyin susuzluktan etkileniyor.

Beynimizin  yüzde 80’i sudan oluşur. Bu yüzden yüzde 2’lik su kaybı bile hafızayı etkileyebilir, konsantrasyon eksikliği yaratabilir ve öğrenme problemlerine sebep olabilir. Okumak beynin gelişmesini sağlıyor.

Oxford üniversitesinde yapılan araştırmalara göre okuma alışkanlığı beynin yeteneklerini geliştiriyor ve kullanılmayan bölgelerin de aktif hale gelmesini sağlıyor. Fazla tatlı tüketimi hafızada güçlük yaratabilir.

Fazla früktoz tüketimi beynin çalışmasını yavaşlatıyor ve dolayısıyla öğrenmede güçlük, konsantrasyon ve hafızada zayıflık ortaya çıkıyor.

Haber Merkez

 

Share
594 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?