BEYAZ ŞEKERDEN DAHA SAĞLIKLI TATLANDIRICILAR VAR - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

BEYAZ ŞEKERDEN DAHA SAĞLIKLI TATLANDIRICILAR VAR

Bu haber 24 Eylül 2018 - 8:15 'de eklendi ve 145 kez görüntülendi.

Yiyecek maddelerinde çok fazla beyaz şeker bulunuyor. Beyaz şeker sağlığınıza hiçbir fayda sunmadığı gibi, uzun süreli tüketimde sağlık sorunlarına da neden olabilir. Beyaz şeker yerine kullanabileceğiniz doğal ve sağlıklı pek çok alternatif var.

Bunlar bir yandan tariflerinizi tatlılaştırırken bir yandan da size pek çok sağlıklı fayda sunacaklar. Ayrıca diyabeti olan veya aşırı kilolu olan kişiler için de öneriliyorlar. Pekmez, stevia, şurup ve panela (şeker kamışı suyu çektirilerek elde edilen bir tür tatlandırıcı) hakkında neler biliyorsunuz?

Esmer Şeker veya Kamış Şekeri

Esmer şeker, en bilinen alternatiflerden birisi ve süpermarketlerde kolayca bulunabiliyor. Esmer şeker, beyaz şeker gibi rafine edilmiş bir şeker olmadığı için şeker kamışı veya şeker pancarının vitaminlerini (A, B1, B2 vb) ve doğal minerallerini hala barındırıyor. Ama aldığınız esmer şekerin nasıl hazırlanmış olduğu da çok önemli, çünkü bazı firmalar beyaz şekere birazcık pekmez katarak rengini değiştirip esmer şeker diye satıyorlar. Tatlılarda esmer şeker kullanmanızı öneriyoruz, çünkü hem daha ekonomik hem de daha sağlıklı. Ama aşağıdaki tatlandırıcılar sizin için daha da iyi olabilirler.

Panela

Panela, şeker kamışının suyu buharlaştırılarak elde edilen bir tatlandırıcıdır. Latin Amerika’da çok yaygın kullanılır. Aynen bal gibi panelanın da balzamik ve balgam söktürücü etkisi vardır ve bu nedenle doğal tedaviler için çok uygundur. Soğuk algınlığı, grip, boğaz ağrısı gibi şikâyetleriniz varsa, ılık suya biraz limon ve panela ekleyerek içebilirsiniz. Ayrıca rafine şekere kıyasla 50 kat daha fazla kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, demir ve fosfor gibi mineraller içermektedir.

Bal

Bal, içine konulduğu şeyi şekerin 25 katı tatlılaştırmasının yanı sıra çok güzel bir tada sahiptir ve çok besleyicidir. Doğal bir antibiyotiktir. Sayısız özelliği vardır: antiseptiktir, güçlendirir, sakinleştirir, latsatiftir, idrar söktürücü etkisi vardır ve antibakteriyeldir. İster olduğu gibi ister meyve suyu, yoğurt veya çaylara katarak günde bir kaşık bal tüketmenizi öneriyoruz. İşlenmemiş ve organik bal tüketmeniz, balın tüm özelliklerinden faydalanabilmeniz için çok önemlidir. Ayrıca eğer bir yerinizi burktuysanız veya yaktıysanız, iyileşmesine yardımcı olmak için üzerine birazcık bal sürebilirsiniz.

Kamış Balı

Kamış balı veya pekmezi, şeker kamışından elde edilir ve arı balına benzediği için bal olarak adlandırılır ama daha koyu bir rengi ve daha keskin bir tadı vardır. Rengi ne kadar koyuysa, sağlığınıza yardımcı olacak o kadar çok özelliği vardır.

Mineraller ve vitaminler açısından zengin olduğu için kansızlık, yorgunluk ve stres gibi sorunları olan insanlara, sporculara ve çocuklara özellikle önerilir.

Stevia

Stevia doğanın mucizelerinden birisidir. Stevia, Paraguay kökenli, beyaz şekerden daha tatlı bir tatlandırıcıdır ve sağlığınıza pek çok faydası vardır: tansiyonunuzu biraz düşürür, diş ve diş eti sağlığınıza iyi gelir ve sindirime yardımcı olur.

Stevia hiç kalori içermediği için rejim yapan insanlar için de idealdir.

Ayrıca şeker hastaları için de çok faydalıdır çünkü hem kan şekeri seviyesini etkilemez hem de günde üç defa stevia’lı çay içerek kan şekeri seviyenizi dengeleyebilirsiniz.

Stevia’nın özelliklerinden yararlanabilmek için, toz halini veya doğrudan özünü içeceklerinize katabilir veya bitkinin yapraklarını yiyebilirsiniz. Stevia’nın meyanköküne benzer karakteristik bir tadı vardır ve eğer tatlandırıcınızın böyle bir tadı olmasını istemiyorsanız, şeffaf renkli arındırılmış stevia özü kullanabilirsiniz. Arındırılmış stevia özü normal stevia kadar şifalı olmasa da yine de kalori içermeyen, şeker veya aspartam gibi suni tatlandırıcıların zarlararını barındırmayan bir şekilde yiyecek ve içeceklerinizi tatlandırabilirsiniz.

Agave Nektarı

Agave nektarı veya şurubu bir kaktüs türünden elde edilir, bala benzer bir dokusu ve tatlı ama yumuşak bir tadı vardır. Bu tatlandırıcı da şeker hastaları için uygundur ancak düşük glisemik endeksi yüzünden aşırıya kaçmadan kullanılmalıdır.

Bu yazımızda bahsettiğimiz diğer tatlandırıcılar gibi agave şurubunun da sağlığınıza pek çok faydası vardır. Sadece aldığınız agave şurubunun işlenmemiş ve yüksek sıcaklıkta pişirilmemiş olduğundan emin olun. Çay, meyve suları, kokteyl ve benzeri şeyleri tatlılaştırmak için idealdir ve isterseniz pek çok tarifte şeker yerine de agave şurubu kullanabilirsiniz.

Unutmayın; eğer herhangi bir sağlık sorununuz varsa, herhangi bir yiyeceği düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Alıntı