ÜST REKLAM

logo

reklam
03 Ocak 2017

Beşşar Esad: Şam’ın Doha’nın önerisini reddetmesi, krize neden oldu

suriye-1

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’nin Katar’ın doğal gaz boru hattı döşeme önerisini reddetmesinin 2011 yılında savaşın başlamasının önemli faktörlerinden biri olduğunu belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Esad, İtalyan “İl Giornale” gazetesine yaptığı açıklamada Şam’ın Doha’nın bu önerisini reddettiğine işaretle “bize aleni olarak önerilmedi, fakat sanırım buna yönelik bir plan vardı. Suriye’de biri kuzeyden güneye diğeri doğudan batıya Akdeniz’e kadar uzanacak iki boru hattı geçmesi planlanıyordu. Bu boru hattı İran üzerinden Irak’tan geçecekti. Bu boru hattını doğudan batıya doğru döşemeye hazırlanıyorduk. ” diye konuştu.

Suriye’nin politikalarına karşı olan birçok ülkenin Suriye’nin enerji merkezi olmasını istemediğine değinen Esad, “ bu, savaşın başlamasına neden olan faktörlerden biri. Fakat kuzeyden güneye uzanan boru hattı ve Katar’la ilgisi bize doğrudan önerilmedi” dedi.

Suriye Devlet Başkanı ayrıca, Avrupalı yetkililerin teröre verdikleri desteği kesmeleri ve Suriyelilerin Avrupa’ya gitmelerine neden olan ekonomik ambargoyu kaldırmaları gerektiğini belirtti.

Suriye Devlet Başkanı “Suriyelilerin büyük çoğunluğunun savaştan sonra yeniden doğacak olan ülkelerine döneceğine inanıyorum” dedi.

Esad, Suriye toplumunun terörün yok edilmesiyle birlikte savaştan önceki topluma göre daha güçlü olacağına dikkat çekerek, Suriyelilerin yaşadıklarından iyi bir ders çıkardıklarının altını çizdi.

Yanlış politikalarından dönmeleri halinde Batılılarla işbirliğine olumlu bakacağını belirten Esad, Hırsitiyanlar’ın Suriye’deki etkin rolüne vurgu yaptı.

—-

Teröristlerden Kaçan 1300 Sivil Suriye Ordusuna Sığındı.

SANA muhabiri Şam kırsalının kuzeybatısı Berada Vadisinde bulunan köy ve beldelerden yüzlerce masum vatandaşın teröristlerin saldırılarından kaçarak ordu birliklerinin kontrolleri altındaki Ravda Bölgesine sığındıklarını belirtti.

Muhabir; ordu birliklerinin ve Kızılay Örgütünden ekiplerin söz konusu sivil vatandaşların bir kısım temel ihtiyaçlarını karşılamaları ardından bir kısmını geçici ikamet merkezlerine aktardıklarını söyledi.

Saha kaynakları dün gece saatlerinden bugün öğlen saatlerine dek söz konusu köy ve beldelerde uzlaşmayı reddeden Nusra Cephesinden radikal teröristlerin saldırılarından geneli çocuk ve kadınlardan ibaret 1300’den fazla vatandaşın Ravda Bölgesine sığındıklarını ifade etti.

—-

Halep Yeniden Suya Kavuşuyor.

Halep Su İşleri İl Müdürü Fahir Hamdo; Halep Kentine yeniden ve aşamalı bir şekilde içme suyu verilmeye başlandığını belirtti.

SANA’ya açıklama yapan Hamdo; IŞİD terör örgütünün dün sabah erken saatlerde Halep Kentine içme suyu temin eden arıtma istasyonlarının Fırat Nehrindeki ana pompalarını kapatması ardından bugün bu pompaların yeniden hizmete girdiğini açıkladı.

Terör örgütleri iflasının ve Suriye ordusu karşısında ağır kayıplarının bir kanıtı olarak başkent Şam ve Halep kentlerinin içme sularını keserek milyonlarca masum insana kin ve nefret kusuyor.

—-

Velid Muallim’in Tahran’daki temasları sürüyor.

İslami Şura Meclisi Başkanı ile Suriye Dışişleri Bakanı, Suriye’de siyaset, güvenlik ve askeriye alanlarındaki son gelişmeleri ele aldılar.

İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bugün Tahran’da biraraya geldiler; iki taraf görüşmede, Suriye’de sürdürülebilir ateşkes, insani yardımlar, terörist gruplarla mücadele, bu ülkede barış ve diyalog için gündeme getirilen siyasi inisiyatifler hakkında görüş teatisinde bulundular.

Dün Tahran’a gelen Suriye Dışişleri Bakanı, bu görüşmeden önce İran Cumhurbaşkanı, Dışişleri Bakanı ve Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı ile ayrı ayrı görüşmelerde bulundu.

Tahran ile Şam’ın tekfirci teröristler ile mücadeledeki işbirliği sürecindeki son gelişmeler, ateşkes ve Suriyeli taraflar arasında diyalog gibi konular bu görüşmelerde ele alındı.

İran, Türkiye ve Rusya’nın Moskova’daki 3’lü bildirisi uyarınca Suriye yönetimi ile muhalefet, gelecek hafta Kazakistan’ın başkenti Astana’da buluşacaklar.

 

 

Share
571 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?