BEREKET SUYU KAYNATIYORLAR  - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BEREKET SUYU KAYNATIYORLAR 

Bu haber 27 Eylül 2018 - 9:00 'de eklendi ve 211 kez görüntülendi.

İlçemizde havaların yavaş yavaş soğukların başlamasıyla kış hazırlıklarına başlandı. Nar hasadının başlamasıyla birlikte yemeklerin ve özellikle meze çeşitlerin vazgeçilmez lezzeti olan nar ekşisi yapılmaya başlandı bile. İlçemiz vatandaşlarının tam olarak 6 – 7 saat ayırarak emek verdiği nar ekşisinin yapım aşamalarını merak ettik ve nar ekşisi üreticileriyle küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

“İlçemizde dolar fiyatlarından dolayı her sektörde fiyat artışları olduğu gibi nar fiyatları da bu sene nar fiyatları oldukça değişti. Geçen sene narın kilosu 1 liraydı, bu sene ise 1,50. Yüklü bir miktar aldığımız için istenen meblayı birden ödemek oldukça zor oluyor bizim için. Geçen yıl 1 ton almıştım bu yıl ise sadece 400 kilo alabildim fiyat artışından dolayı. 100 kilo nardan 7 bazen 8 kilo nar ekşisi elde ediyoruz. Bu durum bizi mahvetti. Üretim yapıp kazanç elde etmeyi umuyorduk maalesef elimizde hiçbir şey kalmayacak. Bu durumun yanı sıra nar ekşisini yapmak oldukça zahmetli. Neredeyse 5 -6 saat narı dövüp tanelerini ayıklıyoruz. Sonrasında mikserle suyunu çıkartıp süzdükten sonra bir 6 – 7 saate kaynamaya bırakıyoruz. Tabi o kaynarken bizim sürekli başında beklememiz gerekiyor ki dibi tutmasın, yanmasın diye. 6- 7 saatte ateşin üzerinde beklemek oldukça yoruyor. Bütün u olumsuzluklara rağmen güzel ve kaliteli nar ekşisi üretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımıza kendi soframıza koyduğumuz nar ekşisi üretmek için çalışıyoruz. Bu anlamda hijyene oldukça önem veriyoruz. Çünkü her şeyin başında sağlık gelir. Bunun içindir ki nar kaynadıktan ve soğumaya bırakıldıktan sonra cam şişelere dolduruyoruz. Cam şişeler en sağlıklı olanlarıdır çünkü. Yemeklere özelikle de soğuk mezelere ayrı bir tat kattığını düşünüyoruz. Ayrı bir lezzet katmanın yanı sıra tam bir şifa deposu olduğunu söyleyebilirim.

Sonbahar mevsiminden kış mevsimine geçmeden yapılan hazırlıklardan bir tanesi de nar ekşisi yapımı. Yüzyıllar önceden başlayan gelenekleri yaşatan ve nar ekşisinin yanı sıra narın da tanelenerek yenmesi gerektiğini ve vücut için çok faydalı bir besin kaynağıdır.

Nar Ekşisinin Geçmişten Günümüze Yapılış Aşamaları

Orta Asya’dan beri alışılmış, atalarımızdan gelen adetle, nar ekşisi yapımında öncelikle taneleme yapılıyor. Arkasından bez torbada sıkma yapılıyor. Ayakla sıkılıyor ama günümüzde robotlarla da sıkılabilir. Kıyma makinesiyle da sıkılabilir. Sıkılan, suyu çıkartılan nar, kazana konuluyor. Odun ateşinde kaynatılıyor. Siz evde yapmak isterseniz tüp gaz üzerinde paslanmaz çelik tencerelerin içerisinde de yapabilirsiniz.

Sağlık Ve Şifa Deposu

Nar suyu ve nar ekşisi narın sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. “Kırmızı olan şeyler antioksidandır. Kalp ve damar sistemindeki zararlı, vücudun atamadığı maddelerin atılımını hızlandırır. Bir de özellikle şunu vurgulamak istiyorum; nar ekşisi ve nar suyu metabolizmayı hızlı çalıştırır. Erikte de bu özellik vardır. Metabolizma hızlı çalıştığı için acıkma hissiniz daha çok olur. Yemek yemek istemeyen, yaşlı olsun, orta yaşlı olsun veya çocuk olsun, nar ekşisi veya nar suyu veya narın kendisini yedirdiğiniz zaman, daha fazla bir acıkma hissi olduğu için sizin söylemenize gerek kalmadan günde 3 defa 4 defa yemek yeme şansı elde etmiş olur. Nar ekşisi özetle iştah artırır. Nar Ekşisi metabolizmayı hızlandırdığı için, erkek olsun, bayan olsun kullandıkça doğal yolla kilo vermenizi de hızlandırmış olur. Nar ekşisi kalp damar sistemini, artı kolesterolü ayarlar bir de lipid yağ oranını harcattığı, metobolizmayı hızlandırdığı için dolayısıyla lipidi de kolesterolü de ayarlar. Yüksekse düşürür. Bir de lipid yağ oranını da harcattığı için metabolizmayı da hızlı harekete geçirdiği için lipid olayını da ayarlar kolesterolü de ayarlar.”ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Hasan Dadük