logo

reklam

BERBER, “HATAY’I İLELEBET PAYİDAR BIRAKACAĞIZ”

Samandağ İlçesi Kadın Kolları yönetimi adına Başkan Yüksel Berber, Hatay’ın anavatana kalışının 79. yıldönümü dolayısı ile gazetemiz haber merkezine bir mesaj yayınladı.

Başkan Berber mesajında; “Hatay; güneyin incisi Medeniyetler ve Hoşgörü şehri Hatay. 40 asırlık Türk yurdu, düşman elinde bırakılamayacak kadar önemli olan şehir.

İskenderun Sancağı’nın 9 Kasım 1919’da İngilizler tarafından işgal edilmesiyle başlayan ve 19 yıl süren bir ayrılıktan sonra 5 Temmuz 1938’de Türk ordularının Hatay’a girmesiyle mutlu sona ermiş, 40 asırlık Türk yurdu düşman elinde esir bırakılmamıştır. 7 Temmuz 1939’da ise son Fransız askeri Hatay topraklarını terk etmiştir. 23 Temmuz 1939 yılında ise Anavatan’a katılmıştır.

Hatay o kadar önemli bir şehir ki Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK her vesile de Hatay’ın önemini dile getirmiştir. Bunlardan birkaçı;

1 Kasım 1936’da yaptığı Büyük Millet Meclisi’ni açış konuşmasında, “Bu sırada Milletimizi gece gündüz meşgul eden başlıca büyük mesele, hakiki sahibi öz Türk olan İskenderun, Antakya ve havalisinin mukadderatıdır. Bunun üzerinde, ciddiyet ve katiyetle durmaya mecburuz” diyordu.

Çankaya Köşkü’nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında “Hatay benim şahsi meselemdir. demiştir.

Bu arada ulu önder Atatürk 10 Kasım 1938’de Hatay’ın Türkiye’ye katılışını göremeden aramızdan zamansız bir şekilde ayrıldı. Ve biz Atatürkçü gençler aydınlar kadınlar olarak Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ün emanet ettiği Hatay’ı ilelebet payidar bırakacağız. Samandağ İlçesi Kadın Kolları adına Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına Hatay’ı Anayurda kavuşturdukları için Minnet ve şükranlarımızı dileriz.”dedi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

 

Share
160 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?