ÜST REKLAM

logo

reklam

‘’BENİ BİLİMLE ANLA İKİ GÖZÜM…’’


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

husamettin-kazan

‘’BENİ BİLİMLE ANLA İKİ GÖZÜM…’’

Çok karışılık, anlaşılmaz, zor gibi gelen durumlar, özünde hiç de karışık değil.

Her şey açık, anlaşır, sade…

Karışık olan sadece görünüşüdür.

Karışık gözüken durumları anlaşılır hale getirmek için sadeleştirmeliyiz. Matematikte yaptığımız sadeleştirmeler gibi, sosyal ve siyasi olguları da sadeleştirmeliyiz.

Matematiğe göre sadeleştirmenin nasıl yapıldığını hatırlayalım. 357:1071 işlemin sade hali, 1:3 tür. Verilen sayılar, en sade haline gelinceye kadar, ortak katları ile bölünür.

Siyasal- sosyal konuları da böyle sadeleştirebilir. Ancak siyasal bilimlerdeki sadeleştirme matematik kadar mekanik değildir. Siyasal -sosyal konular; tarihteki benzer durumlar veya farklı durumlar ile, dünyanın farklı coğrafyalarındaki benzer veya farklı durumlar ile, farklı veya destekleyici fikirler ile, sadeleşebilir.

Kısacası, siyasal-sosyal olgular; felsefe, tarih ve coğrafya gibi sosyal- siyasal bilimlerin bilgileri ile sadeleşir.

Ahmet KAYA’nın ‘’Başkaldırıyorum’’ albümündeki bir şarkısında;  ‘’Beni bilimle anla iki gözüm, felsefeyle anla ve tarihle yargıla…’’ sözleri ile yaptıklarının anlaşılması için dostlarına; bilim, felsefe, tarih süzgeçlerinin kullanılmasını öneriyor.

 

Bu bilgilerden ve yorumlardan hareketle, günümüzde yaşanan bütün siyasi ve sosyal konuların çok açık, anlaşılır ve sade olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

 

İnsanımız her şeyin farkındadır.

İnsanımız, deneyerek, gözlemleyerek, yaşayarak, tanık olarak, haksızlıklara uğrayarak, kandırılarak, sömürülerek,  bir geçmiş yaşadı. Yaşadıklarından dersler çıkardı ve düşünceleri olgunlaştı.

 

Ben insanımızın artık ‘’felsefi, tarihi, bilimsel’’derinliğe sahip olduğunu görüyorum.

Kimilerine göre halk cahil, korkak, sinmiş, susmuş, duyarsızlaşmış falan filan… olabilir.

 

Ben hiç de öyle düşünmüyorum..

Halkı ile bu şekilde konuşanları ayıplıyorum. ‘’Yaptığınız ayıp, ayıptır.’’ Diyorum.

Halk ne korkuyor, ne susmuş, ne sinmiş, ne duyarsız,, ne cahil ,ne de başka bilmem ne…

Kendilerini kahraman-lider sananların peşine takılmayan insanımıza, böyle suçlamalarda bulunmak densizliktir.

 

Yaşadıklarından sonuçlar çıkaran halkımızın gözünde, ‘’ne kahraman, nede lidersiniz’’.

Halk, lider olamamışların, yönlendirmelerinden bıktı artık. Dünya için ABD yeni başkanı ‘’ TRUMP’’ sürpriz olduysa; bu içsel birikimlerle Samandağ’ın sosyal ve siyasal yapısı sürprizlere açıktır.

 

Yüksek çıkan ama, içinde ruh olmayan sesler de gürültüden başka bir şey değildir

 

Laçkalaştırılmış ortamlarda, yapılan her hareketin  olumsuzluk dışında bir şey getirmeyeceğini insanımız çok iyi biliyor. ‘’Çamura taş atma sana da bulaşır.’’ Atasözünü duruma uygun düşüyor.

‘’Bu kadar haksızlılık varken, bu kadar mağdur varken halk niye tepki vermiyor?’’ Diye soranlara cevabım; halk her haksızlığa tepki veriyor.  Daha bilinçli ve daha içten tepkileri var.  Tepkiler ne kadar bilinçli olursa o kadar insani olur.  İnsanımızın fikirlerini oluşturması ve olgunlaştırması tepkilerin en güzelidir. Durumları enine boyuna değerlendirmesi düşünce kalıplarını yıkmasına yol açıyor.

Durumlar karşısında bizimle aynı tepkileri vermeyen insanlara sinmiş, korkak, duyarsız, şeklindeki suçlamalarda bulunmak zorbalığın bir başka halidir.

Kimse korkmuyor, kimse duyarsız değil, kimse ne sinmiş ne susmuş…

Ayrıca mağduriyeti ön plana çıkarmak fikir insanlarına yakışmaz. Mağdur yerine ‘’mağrur’’ olmalıyız.

Ömrünün ‘’30 yılına yakını hapishanelerde’’ geçirmiş Yalçın KÜÇÜK’e daha önceki yol arkadaşları;  ‘’mağdur edebiyatı yapma!’’ diye rencide etmeye çalışırken; onun cevabı ‘’Ben hayatım boyunca mağdur olmadım.’’ şeklinde olmuştur.

Üniversite yıllarımda emniyet birimleri tarafından gözaltına alınıp, kekeme çıkan biri ile tanışmıştım. Bir mağdurluk değil bir mağrurluk hali vardı. Her zaman hayat dolu olarak görürdüm.

Halk mağduru değil mağruru seviyor.  Mağrura değer veriyor. O’nu lider kabul ediyor. İsminin önündeki unvanlarla insana etki etmeye çalışanların etki düzeyi ne kadar olduğunu tarih göstermiştir.

Daha önce çeşitli durumlarda sokağa dökülen bu halk, şimdi sokağa dökülmüyorsa; mutlaka bir bildiği vardır.

Halkın algıları gayet açıktır ve durumlar arasında muhakeme yapabilmektedir. İnsanımızı; bilimle anlamalıyız iki gözüm, felsefeyle anlamalıyız ve tarihle yargılamalıyız.

Share
1262 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ETİK VE POLİTİKA

  21 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Etik; Tük Dil Kurumu yayını Türkçe Sözlük 9. Baskı 1998, 1. Cilt, Sayfa: 739 Etik maddesinde: ’Töre bilimi, ahlak bilimi olarak tanımlamıştır. Ansiklopedik bilgi için; Ana Britannica Cilt 8, syfa:340 Etik Maddesini beraber okuyalım: ’İnsanlar arasındaki ilişkilerin temelinde yer alan değerleri, ahlaki bakımından iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış olanın niteliğini araştıran felsefe adıdır'’ Etiğin yanıt aradığı soruların bazıları; ’Nasıl yaşamalıyız?’’ Mutluluğu mu, bilgiyi mi, erdemi ve güzellikler yaratmayı mı amaçlamalıyız?’’ ‘’Mu...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...