ÜST REKLAM

logo

reklam

‘BENDE BİLMİYORUM’


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş

Genç adam öyle deyince, cesaret edip devamını soramadım, neyi ‘bilmiyor sun’ diye ülkemizin gerçeği, toplumsal hayatımızın, ekonomiden, sosyal olaylara kadar hiçbir şeyin bir sonraki durumunu kimse kestirip bilemiyor.

Rize de susamlı simitler artık susamsız ama fiyatı artmış, eğer Rize gibi bir ilde Ekonomi diye bir şey yoksa bütün Türkiye de para yok demektir, bu da telafisi mümkün olmayacak bir yıkım yaşanıyor demektir.

Hamza Şanlı, haklı olarak ‘bilmiyorum’ diyerek Türkiye’yi özetledi.

Prensip, ilke, iletişim olmadan, ve insanın oluşturduğu aileden toplum hayatımıza hiçbir alanda güçlü insan, mutlu insan, barışık insan olmaz. Bugünü anlamak için tarihten ders almak lazım. Ders alırken de bazı şeyler yapmak gerekiyor.

AKP iktidarını taklit etmekle bu kavga verilemez, 1950 DP döneminde İsmet İnönü nasıl ki bazı illere- şehirlere sokulmayıp, oy vermediği için Kırşehir İlimizi ilçe yaptırıp cezalandırdı, yarın seçimleri kazandığını düşünün!

Tarihten ders almak lazım derken yakın tarihimizden bahsediyorum. Bu toplumun insanlarının hayalleri olmalıdır. Olmalıdır ki, bu ülkenin alev alev yangınını nasıl çözüleceğini de düşünsün, düşünebilsin.

Bir süre önce AKP’li bir grup milletvekili Almanya da eyalet sistemini araştırmak için gittiler,  tam da o sırada, Oslo da AKİL adamlar                Kürt sorunu ile ilgili toplantı üstüne toplantı yapıyorlar. Ne tartışılıyor, Ne konuşuluyor, kimden Feyz alıyorlar?

Kimse bilmiyor.

Deniz ile arasına beş yüz kilometre beton yolla kapatılan Karadenizli de bilmiyor, Akdeniz de, Samandağ da, İskenderun ve Mersinde yaşayan halkta, Muş’da ki köylüde, Aydında ki Vatandaş’ta bilmiyor.

Anlayacağınız siyasi iktidarla milletin arasında  ‘TAM BİR BAĞIMSIZLIK VAR Kİ’  Yarının ne olacağını bilmiyor. Öyle ya ülke de olup bitenlerle, komşularımızla alıp veremediğimiz nedir ne değildir bilinmiyorsa demek ki iktidar halkla arasına çoktan köprüleri atmış.

Dünya, havasız araçlar, Yapay zekâ, akıllı robotlar, yeni teknolojiler, yeni istihdam sahaları açıp ilerlerken, Türkiye de rejim değiştirme hamleleri dört koldan sürüyor.

Sadece sömürü baskı ve zorbalıklara katlanmak ile de bitmiyor sevgili Okurlar.

İnsanın da toplumunda itibarı yaşamak kadar önemlidir. Bir itibar kirlenmişliği de aynı zamanda vuku bulmuştur. Toprağına, doğasına sahip çıkan köylüleri,  ‘’Vatan ki bu insanların evidir, sevgilim, onlar vatana düşman’’ deyip bu topraklardan geçen bir şairi yaşamışken, Jandarma ve polis eşliğinde, Tomalarla, çocuk ve yaşlıların olduğu, Aydının İncirli ilçesine bağlı Kızılca köy’de, kurulmak istenen Jeotermal enerji santralının yapılmasına karşı toplanan köylülere biber gazı ile müdahale edildi.

‘’Monako’da ‘varlığını kumar masasında yitiren, ‘’görüyorsunuz size verecek bir şeyim kalmadı. Benden ne istiyorsunuz?’’ diye sorunca, kazanan, ‘’karını!’’ der.

Ertesi günün gazeteleri kaybedenin kendini kayalıklardan boşluğa fırlattığını yazar. Alanın gözü doymaz, kazanma hırsına kapılan tüm insani ölçüleri kaçırır. Ülkemizi uçuruma sürükleyenin ihanetinin ayrımına varmazsa itibarını da onurunu da kaybeder.

‘’Bilmiyorum’’ diye melankolik bir cevap güne başlar, aynı söz ile akşam odanızda uyursanız, bir gizemi barındırır mı?

Yaşadığınız zaman, eğer ki dışarıda cömertçe güneşin kızgınlığı, yağan yağmurun damlaları ile hüzün serpiştiriyorsa içinize ‘’bilmemek’’ belki de içinde kaybolduğunuz hislerinizin mutluluktan nutku tutulmuş özetidir

Öyle bir toplumsal psikoloji ki sanki Kadınlar kocalarını, Erkekler de karılarını aldatmış, toplu halde şimdi ne B… yiyeceğiz diyorlar. Sanki vücudunda kan yerine asit dolaşıyor memleket ahalisinin büyük çoğunluğunda.

Ya da herkes birbirine çok büyük bir fenalık yapmışlar da, kana davalık olup küsmüşler birbirine. İçinde ne kadar çok mesaj barındırsa da çözümlerin en sonu olmalı küsmek, her şeye rağmen konuşabilmek, iletişimi devam ettirmektir.

Sanıyor musunuz ki küsmek çok şey anlatıyor?

Sorunların bu kadar çok alevlendiği bir zamanda hele ki taraflardan, mağdur olan bir olarak ‘’bilmiyorum’’, Konuşmuyorum, küsüm deyip sessiz kalmamız demek, olayların veya durumun çok daha farklı tehlikeli boyutlara, büyümesini, aleyhimize seslerin ve vicdansızlıkların yükselmesini, zaten iyi olmayan şart ve koşulların, büsbütün beter olacağı, iş işten çoktan geçmiş olacak.

O zaman siz, en paylaşımcı, en barışık, en demokratik yaklaşımda gösterseniz nafile hiçbir işe yaramayacaktır.

Çünkü ülkemizde bugün böyle küs gibi oluşumuz, mutsuz oluşumuz, alıp götüreceğimiz, yarına taşıyacağımız bir hikâyemizin öykümüzün olmayışıdır. Dahası hayata küsmüşüz de haberimiz yok. Hal böyle olunca da etrafımızı çevremizi görmüyoruz. Nerde kaldı toplumu görmek.

Öyle bir bireyselleşme ki, size yaklaşılmasını kale duvarı gibi örmüşsünüz taşla, demirle.

 

 

 

 

 

 

 

Share
202 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...