“BENCİLLER, HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYORLAR” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“BENCİLLER, HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYORLAR”

Bu haber 22 Eylül 2020 - 9:18 'de eklendi ve 197 kez görüntülendi.

İlçemizde kullandıktan sonra muhafaza edilmeden rastgele yerlere atılan maskeler tehlike oluşturuyor. Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının ısrarla, maskelerin kullanıldıktan sonra 2 ayrı poşetin içine konulup atılması gerektiği vurgulanırken sokağa atılan maskelerle sağlımızı ne kadar düşündüğümüzü (!) gözler önüne serdik. Kimi vatandaşın öfke krizlerine neden olan kirlilik, ‘yeter’ dedirtti. Virüse Karşı En Önemli Bariyer Yerlerde, Virüs Yayıyor… Doğada yok olması 400 yılı bulan maskeler yerlerde ciddi bir çevre kirliliğine yol açıyor. Maskelerin kesinlikle geri dönüşüm çöpleriyle karıştırılmaması konusunda halk uyarılıyor.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında bulaşı engelleyen maskenin kullanımı ülke genelinde zorunlu hale getirilirken, uzmanlar kullanıldıktan sonra bilinçsizce ortalığa atılan maskelerin, tehlike oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

Kendi sağlığını önemseyen bazı Samandağlılar ise ise kullandıkları eldiven ve maske yerlere atarak ortaya istenmeyen görüntüler çıkmasına sebep oluyor. Cadde ve sokaklarda kullanılıp yere atılan maske ve eldivenler sadece kişileri değil toplum sağlığını tehlikeye atmaya devam ediyor.

Sokağa Atılan Maskeler Tehlike Saçıyor

Koronavirüs salgının ardından maske ve eldiven kullanımı artarken, kullanılmış birçok maske ve eldivenin sokaklara, en çok toplu taşıma araçlarının bulunduğu duraklara atılması, dikkat çekti.

Uzmanlar yere atılan maske ve eldivenlerin üzerinde yeterli virüs yükü varsa tutan kişiyi hasta edebileceğini ifade ederken bu manzarayı İlçemiz sokaklarında da görmek bizi üzdü ve hayrete düşürdü.

‘Maskeler 2 ayrı poşete konulup atılmalı’

Maskenin tıbbi olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Uzmanlar,  “Maske çıkartıldığı zaman herhangi bir yere konulmamalı. Tekrar kullanacaksak temiz bir naylon poşet içinde veya kağıt bir zarf içinde muhafaza edilmeli. Ama kirlendiyse mutlaka tıbbi atık olduğunu düşünelim. Virüs nasıl bizi hasta ettiyse başkalarına da virüs bulaştırıp hasta edebilir. O yüzden 2 poşet içine koyup atmalıyız. Önümüze gelen yere atmamalıyız” şeklinde konuştular.

“Yeter Artık Ya; Ayıp Ayıp…”

Yerlerde maskelerin gelişi güzel atıldığını gören vatandaşlarımız, “bu kadarına da pes. Ya insansağlığı bu kadar mı ucuz. Bu maskeleri yerden alacak insana virüs bulaşmayacağı garantisini kim verebilir. Ha insan öldürmüşsün, ha ölümcül bir virüs yaymışsın. Biz ne ara bu kadar duyarsızlaştık. Bu nasıl sorumsuzluk. Lütfen artık kendimize gelelim ya. Allah bu maskeleri yere atanı bildiği gibi yapsın ya. Ayıp, ayıp. Benciller, halk sağlığını tehdit ediyorlar…” dediler.

Uzmanlar sadece maske ve eldivenlerin değil kullanılan ıslakmendil, peçetelerinde yerlere atılmaması konusunda vatandaşı uyarılarına devam ediyor.

Maske uyarısı: Akdeniz’deki denizanası sayısını geçebilir

Corona virüsten korunmak için maske şart. Ancak maske kullanımı olumlu yönlerinin yanı sıra bazı riskleri de barınıyor. Uzmanlar, doğada yok olması 400 yılı bulan maskelerin ciddi bir çevre kirliliğine yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı