ÜST REKLAM

logo

reklam

“BEN BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM”

“Müfettiş Bey Efendiye Uyarılarımdır”

İlçemiz Makine Mühendislerinden Asaf Hişmi, Atatürk Anıtı ile ilgili Hatay Valiliğince görevlendirilen müfettişin görevli olduğu konuya açıklık getirmekten öte mecrasını değiştirdiğini ifade ederek konu üzerine gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Hişmi açıklamasında; “Sayın arkadaşım; Mülkiyeti Samandağ Belediyesine ait ve şehir imar planında Park ve Atatürk Anıt yeri olarak tanımlanan Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin dava konusu 1042,1998 ve 4241 sayılı parsellerin şehir imar planını, kanununu, tüzük, yönetmelikleri ve kesinleşmiş mahkeme kararlarını dikkate alarak tahkikini yapmak üzere Hatay Valiliğince görevlendirildiniz. En azından kendini bana öyle tanıttınız. Seninle bu çerçevede konuştum. Dava konusu olayları sana anlatmama izin vermediniz. 1988 öncesinden çizilmiş paftaları yeni çizilmiş gibi bana sunmaya ve beni ikna etmeye çalıktınız. Sizi uyardım. Paftaların çok eski ve iptal edilmiş olduğunu yüzünüze karşı ifade ettim.  Bu plan değişikliğinin dayanağı olacak,  belediye meçli ve belediye encümen kararları olması gerekiyordu, dedim.  Siz görevli memura;’’ Bu değişikliye ait Meclis ve encümen kararını getirelim.’’ Dediniz. Görevli memur:’’ Bizde böle bir meclis ya da encümen kararımız yoktur.’’ Dedi. Siz;’’ ön yazılarını çıkartalım.’’ Dediniz. Yetkili memur;’’ Ön yazı da yok.’’ dedi. Bu kez, 1988 öncesinde çizilmiş paftaları,1998 çizilmiş göstererek, yetkili memura iki adet paftayı uzattınız: ’’ Bu paftaların üzerine 1998 yılına ait şehir imar planı tadilatının aynısıdır. Yaz, imzala ve mührünü bas’’ dedin. Bu kez ben devreye girerek yetkili memuru uyardım.’’ Bu paftalar sahte, günümüze hitap etmiyor. Daha önce iptal edilen imar paftaları bunlar, suç işliyorsunuz.’’ Dedim. Görevli memur: ‘’Bana verilen belgeleri onaylamak zorundayım. Onun için buradayım.’’ dedi.  Ben şube müdürlüğünden ayrılırken, işin peşini bırakmayacağımı beyefendinin yüzüne karşı söyledim.

1988 tarihi öncesinde çizilmiş ve zaman içinde mahkeme kararlarıyla iptal edilmiş imar paftaları üzerine tarih değişikliği yaparak görevli memura imzalatıp mühürleterek yasallık kazandırmaya çalışmak, resmi evrakta sahtecilik yapmış olursunuz. 1984 ile 1991 tarihleri arasında dava konusu parsellerde bir adet sebze hali ve bir adet askerlik şubesi binası vardı. ( bu bina daha öncesi belediye hizmet binası olarak kullanılıyordu.)

Dava konusu parseller, Ağustos 1991 tarih ve 07585 Samandağ noterliğinde kayıt numaralı Düzenleme Şeklinde Taşınmaz Mal Satış Vaadi Sözleşmesi İle BELBİR A.Ş. adlı şirkete 66.336.000 TL. Bedelle satılmıştı.  Kat karşılığı olmak üzere dava konusu parsellerin üzerine dört adet beşer katlı İş hanı inşaatı ön görülüyordu. Aralarında benim olduğum dava arkadaşlarımla; yapılan ihale ve ihalenin dayanakları olan belediye meclis ve belediye encümen kararlarının yasaya aykırı olduğunu ileri sürerek idari yargıya başvurduk. Adana 1. İdare mahkemesinde yapılan yargılamalar sonucunda Samandağ Belediyesince tesis edilen iş ve işlemlerin yasaya açıkça aykırı olduğuna hükmetti. (31.03. 1994 gün, 1993/1091 Esas ve 1994/353 Kara sayılı Kararıyla) Böylece belediyenin konuya ilişkin tasarruflarını iptal etti.  Böylece senin 1988 – 1989 yıllara ilişkin İmar Planı değişikliği dava konusu parsellerle ilişiği kalmamıştır. Yazıyı burada keseceğim

“Şimdi Müfettiş Bey Efendiye Uyarılarımdır.”

Sayın dostum sen resmi evrakta değişiklik yaparak, başta beni, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü, Hatay Valisini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Genel Müdürlüğünü yanılttın. Bunun yanında görevini kötüye kullandın. Görevli olduğun konuya açıklık getireceğine, mecrasını değiştirdin.

Ezberden bir meclis kararı uydurdun. Yanlış yaptın. Olmayan bir kararı varmış gibi gösterdin.

Seni bu işe zorlayan kim?

Sen neyin ya da kimin adına bunları yaptın?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Talimatına uymadın. Sahte evrak düzenlemesinin bir parçası oldun.

Vicdan ile cüzdan arasında bir sıkışma olmuş olabilir mi?

Ben bu işin peşini bırakmayacağım. Burası; Park ve Atatürk Anıtı yeri olana kadar.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto:Hasan Dadük

 

 

 

 

Share
203 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?