logo

reklam

BELEDİYE HAYATA GEÇİRMEYECEĞİ BİR KARAR MI ALDI?

Harabeydi, şahesere döndü, belediye yıkın emrini verdi!

Bir süredir tartışmaları süren Ayhan Kara’ya ait 1896 yılı yapımı restorasyonu aslına uygun yapılan bina ile ilgili Bimer’e yapılan şikayetler üzerine işlem yapıldığı iddia edilen Samandağ Belediyesi açıklamasında “Hiç kimse yasaların üstünde değildir” vurgusu yaparken, gelişmeler üzerine sosyal medya hesaplarından Samandağ Belediyesi Yönetimi’ne ve Belediye Başkanı Mithat Nehir’e zehir zemberek sözler sarf eden Ayhan Kara, “Kapı gibi tapusu var 1896’da inşa edildiği için ruhsatı yok çünkü 1956 öncesi yapılan hiçbir yapıda ruhsat yok ve aranmıyor.

 

Adresi, elektrik ve su sayaçları var” diyerek birçok soru yöneltti. Önceki gün saat 20.30’da Mağaracık Mahallesi’nde bulunan Ayhan Kara Vakfında; Ayhan Kara Vakfı Üyeleri, Samandağ Nefes Almak İstiyorum İnsiyatif Üyeleri, Sözümüz Var Topluluğu Üyeleri ve halkın katılım gösterdiği ziyarette Kara, yaşanılan süreci anlattı. Samandağ Belediyesi’nin girişimini tamamıyla kişi ve şirketi hedef almaya yönelik girişim olarak değerlendiren Ayhan Kara’dan Jet Yanıt geldi, ‘yıpratmaya yönelik bu politikanın altında kalacaksınız’ dedi.

Konu ile ilgili Samandağ Belediyesi ne demişti; ” KAMUOYUNA; HİÇ KİMSE YASALARIN ÜSTÜNDE DEĞİLDİR

Samandağ Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünden yapılan açıklamada:” Has Firması yönetim kurulu Üyesi Ayhan Kara’nın sosyal medya hesapları üzerinden yazdığı gerçekleri yansıtmayan, tehdit, hedef gösterme ve hakaret içeren bir dille yaptığı paylaşımlar üzerine kamuoyuna doğru bilgi verme sorumluluğumuz gereği açıklama ihtiyacı doğmuştur.

KAÇAK VE RUHSATSIZ YAPI TESPİT EDİLEREK YASAL İŞLEM YAPILMIŞTIR

“Belediyemiz sınırları dahilinde A.B.adlı vatandaşın şikayet dilekçesi üzerine Kapısuyu mahallesinde Ayhan Kara tarafından yapılan yapıya 14.03.2018 tarihinde zabıta ve imar ekiplerince mahalinde yapılan incelemede 3.derece arkeolojik sit alanı içerisinde herhangi bir izin almaksızın 9 adet yapı yapılmış ve aynı parseller üzerinde muhtelif yerlerde kaçak ve ruhsatsız istinat duvarları yapıldığı tespit edilmiştir. 3194 sayılı İmar Kanununun 32.maddesine göre durum zaptı düzenlenerek mühürlenmiştir. Aynı Kapsamda yapılan Şikayet T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne yapılmıştır.

Vatandaşın şikâyetini dikkate almamak görevi ihmal suçu içermektedir.

Has firması ortağı Ayhan Kara tarafından yapılan kaçak ve ruhsatsız yapılarla ilgili Ayhan Kara’nın avukatı ve şahsından istenen bilgi ve belgeler tarafımızca defalarca istenmesine rağmen ulaştırılmamıştır. Konu ile ilgili istenen hiçbir belge tarafımıza sunulmamıştır. Bunun üzerine belediyemiz encümeni toplanmış ve aşağıda yazılan kararı almıştır.

OY BİRLİĞİYLE KARAR VERİLDİ

“3194 sayılı imar kanununun 42.maddesine göre III.A ve II.A sınıf gurubundaki yapının sahibi Ayhan Kara ‘nın toplam 67.860.18 tl ile cezalandırılmasına ve 32. Maddesine göre yıkımına ;karar suretinin Mali Hizmetler Müdürlüğü ile İmar Şehircilik Müdürlüğüne gönderilmesine encümenimizce oy birliğiyle karar verilmiştir. “

AYHAN KARA’YI YASALARA UYMAYA DAVET EDİYORUZ

Konu hakkında yapılan iş ve işlemler tamamen kanunların öngördüğü yasal mevzuatlar çerçevesindedir. HAS firması yönetim kurulu üyesi Ayhan Kara’nın kendisini mağdur gibi gösteren, sanki kanunsuzluğu Samandağ belediyesi yapmış gibi bir algı yaratmaya çalışması doğru değildir. Tanınmış bir işadamı olmak kanunsuz işler yapmayı meşru kılmamaktadır. Yasalar önünde herkes eşittir. Kaçak ve ruhsatsız yapılar ile ilgili imar kanunu hükümleri gereği ceza ve yıkım kararı sadece Ayhan Kara değil yıl içinde onlarca yapı sahibi kişiye tebliğ edilmektedir. Has Firması ortağı Ayhan Kara kendisini kanunların üzerinde ve vatandaşlarımızın tabi olduğu yasalar üzerinde görmemelidir.

Has firması ortağı Ayhan Kara’yı kanunlara, yasalara uymaya davet ediyoruz. Kaba, tehdit, hedef gösterme ve hakaret içeren sözlerinden dolayı yasal haklarımızın saklı olduğunu bildiririz.”

Ayhan Kara, ne dedi;  “CHP’li belediye başkanı Mithat Nehir ve akıl hocalarının yıkmak istediği ev bu.

1- Kapı gibi tapusu var

2- 1896’da inşa edildiği için ruhsatı yok çünkü 1956 öncesi yapılan hiçbir yapıda ruhsat yok ve aranmıyor.

3- Adresi, elektrik ve su sayaçları var

4- Tarihe ve doğaya zerre kadar zarar verilmeden restore edildi

5- Evin adı “Dört Mevsim” oldu, iklimselden ziyade mezhepsel dört mevsim, bu evde yaşayan ve sonrasında restorasyonunda çalışanlar her mezheptendi

6- Diyelim ki yıkmaya geldiniz, Kapısuyu Camii’nin olduğu sokaktan nasıl geçeceksiniz?

7- Diyelim ki yıktınız, 85 yaşındaki komşum Hüseyin amcayla ortak duvarımızı ne yapacaksınız, suçlu bensem onun günahı ne?

8- Tarihe ve doğaya vereceğiniz tahribat yanınıza kar mı kalacak?

9- İmar Barışı’nı hesaba katmamışsın, kendini rezil etmek için biraz aceleci davranmadın mı?

10- Samandağ’da başka çarpık yapı mı kalmadı da benim evi gördün?

11- Yıkıma sondan mı başlayacaksın baştan mı? Benimkinden önceki binaları mı yıkacaksın benimkinden sonrakileri mi? Tüm Kapısuyu ve Çevlik aynı statüde, hepsini yıkacak yürek var mı sende?

MİTHAT NEHİR, YIKILACAKSIN, HEM DE TOZ KALDIRMADAN, HARCADIĞIN HER KURUŞUN HESABINI VERECEKSİN.”

İlçede kime sorsanız sanat, doğa ve kültürel yatırımları konuşulan Kara’ya yapılan bu harekete anlam veremeyen vatandaşlar ‘Mademki sit alanı bu konuyu arkeologların çözmesi gerekmez mi? Bu insanlar hangi tarihi bilgiye dayanarak bu kararı aldılar. Bilirkişi çağırılsın olay açığa çıksın. Devletin kaçak yapılarda yıkımı durdurduğu, ruhsat alma şansı tanıdığı bu zamanda alınan karar yok hükmünde değil mi? Yani belediye hayata geçirmeyeceği bir karar mı aldı? Bir harabeyi, şahesere çeviren bir kişi ödüllendirilmeli iken sırf siyasi kin üzerine bu hareketi yapmak gerçekten pes dedirtti. Yakışmadı. Nedir derdiniz güzelliklere tahammülünüz mü yok. Bu konu ile ilgili yerel yönetimden açıklama bekliyoruz” dediler.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
310 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?