BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU? « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

BEL – BİR A.Ş. MAĞDURLARI NASIL OLUŞTU?

Bu haber 14 Şubat 2020 - 12:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Asaf HİŞMİ

BELBİR A.Ş.  ile Samandağ Belediyesi yetkililerinin ortak sorumluluğu altında BEL – BİR A.Ş. mağdurları, yok yere yaratılıp, geliştirildi. Aslında bu resmi belgelerle vatandaşı soyma operasyonu idi. Sonrada belde talanına dönüştü.

BEL – BİR A.Ş. Kendini kamu kurumu oluğunu ve birçok belediyenin kendilerinin ortağı olup, beraberce ilgili belediyelerin acil ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Samandağ Belediyesinin acil ihtiyaçlarını benzer şekilde karşılayabileceklerini ifade etmişlerdi. Samandağ Belediyesi yetkilileri, adı geçen şirketin anlatımlarını ikna edici bularak onlarla işbirliği yapma hazırlığına başladı.

Bunun üzerine; Samandağ Belediyesi; Belediye Encümeninin 14.4.1991 tarih ve 409,410,411 ve 412 sayılı kararları aldı.. Bu kararlarda; mezkûr şirketin kamu kurumu olduğunu belirttiler. 3.5.1991 tarihli Samandağ Belediyesi Olağan Üstü toplantısında bir sunumla Meclis üyelerine Şirketin konumu aktardı. Gündeme aldığı ve acil iş olarak tanımını yaptığı işlerin ve bu arada deva konusu parsellerin yıllar sürecek yılan hikâyesini yazmaya başlamışlardı.

3.5.1991 tarihli OLAĞAN ÜSTÜ MECLİS TOPLANTISI’NIN konuya ilişkin gündemin 3. maddesini beraber okuyalım:

‘’ 3 – Belediyemizin mevcut hal binasının yerine belediye iş hanı, çarşısı, otogar, toptancı halı, sanayi sitesi, mezbaha ve açık pazar inşaatlarının yaptırılması için 2886 sayılı devlet ihale kanununun, ihtiyaçların kamu kuruluşlarından karşılanmasını temin eden 71. Madde ve eklerine istinaden KAMU KURULUŞU OLAN BELEDİYELER BİRLİĞİ A.Ş. ‘NE ARSA Payı ve kat karşılığı mezkûr yerlerin yaptırılması için Belediye Başkanı ve encümene tam yetki verilmesi hususunun görüşülüp karara bağlanması.’’ (*)

Kamu kurumu olmayan BEL – BİR A.Ş. , meclis üyelerine kamu kurumu olarak tanıtıldı. Olağan üstü toplantıya katılan meclis üyelerinden itiraz gelmemişti.

Aynı gün 3.5.1991 günü, konuya ilişkin alınan karada:’’ … İmar planımızın 30 L – IV – a paftasında yer alan 6633.60 m2.’lik eski hal binası ve askerlik şubesi yerine uygun bir mimari proje geliştirilerek ( Meclis kararı alınırken Altı arsa içinde yapılacak inşaatları plan ve projeleri yoktu.)  mülk sahiplerininim de Aizmetlerin gerekliliği ve aciliyetleri göz önünde bulundurularak 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 71. Maddesi ve eklerine uygun olarak acil ve zorunlu durumlarda ihtiyaçların kamu kuruluşlarından temin edilebileceği ve sermayesinin %91’i kamuya ait olan Belediyenin de ortak olduğu ve bizden önce bir çok Belediye ve Özel İdare’ye aynı statülerle İş yapan Belediyeler Birliği Mühendislik, Müşavirlik, San.  Ve Tic. A.Ş.’NE arsa payı ve kat karşılığı olarak yaptırılması hususunda belediyemiz encümeninin 12.4.1991 tarih ve 620 sayılı kararı ile belediyemiz meclisinden bu hizmetlerin yaptırılması için tam yetki istemekte ve meclisimizin uygun görmesi ve yetki vermesi halinde plan ve projeleri encümen tarafından benimsenmek, arsa payı ve kast karşılığı kontratları ve bu konudaki her türlü işlemler belediye başkanı ve belediye encümenince düzenlenmek üzere belediyemiz meclisinin Belediye Başkanına ve Encümene tam yetki verilmesi talep edilmektedir. (Konuşmacılar, konu hakkında görüşlerini bildirdiler. Hiç biri, adı geçen şirketin kamu kuru olup olmadığı konusunda aydınlatıcı bilgi ya da belge istemedi.)  Bu hizmetleri gerçekleştirmek için encümence istenen bu yetkilerin verilmesi meclisimizin olurlarına sunuyorum’’

’’…  Yapılan aleni oylama sonucunda plan ve projeleri encümen tarafından ( 6 arsada arsa payı ve kat karşılığı yapılacak inşaatların plan ve projeleri henüz hazır değildi. İnşaatların maliyetleri belli değildi. Geçici ve kesin teminat miktarları hesaplanmamıştı.)  benimsenerek % liri kontratları ve bu konudaki her türlü işlemler Belediye başkanı ile Belediye Encümenince değerlendirilmek kaydıyla Belediyemizin mevcut binasının yerine Belediye İş hanı ve çarşısı, otogar,  toptancı hal, sanayi sitesi, mezbaha ve açık Pazar inşaatlarının yaptırılması için 2886 sayılı Devlet İhaleleri yasasının İhtiyaçlarının kamu kuruluşlarından karşılanmasını temin eden 71. Madde ve eklerine istinaden KAMU KURULUŞU OLAN BELEDİYELER BİRLİĞİ AŞ’ne arsa payı ve kat karşılığı mezkûr işlerin yaptırılması için Belediye Başkanı ve encümene tam yetki verilmesine OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ’’ ( **)

BEL BİR A.Ş.’NİN Beyanlarını esas alarak mezkûr şirketin kamu kuruluşu olduğunu kabullenmiş olmaları büyük bir hataydı. Bunun doğrusunu öğrenmek kolaydı. Maliye Bakanlığı; her sene mali yılbaşında Kamu kuruluşlarını ve uygun görüş alan kuruluşları bir tebliğ ile ilgililere duyuruyordu.  Bel – Bir A.Ş.’nin kamu kurumu olmadığını Maliye Bakanlığı tebliğinden öğrenmiştim. Bunun üzerine Belediyeyi ve şirketten işyeri alıcılarını uyarmıştım.

Bana sorarsanız, belediye yetkilileri ile BEL – BİR A.Ş. ‘nin ortak sorumlulukları vardı. Aana 1. İdare Mahkemesinin İptal kararında: ‘’… BEL- BİR A. Ş. Nİ Kamu kurumu niteliği olmayan ve Maliye Bakanlığından uygun görüş verilmeyen bir kuruluş ile satım işlemi yapılması 2886  sayılı yasaya açıkça aykırıdır.

***

Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemlerin iptaline(…)  31.3.1994 gününde oy birliği ile  karar verildi’’…denilmektedir (** *)

Adana 2. İdare Mahkemesinin Kararında: ‘’… Davalı idareye ait 1042,1998 ve 4241  sayılı  parsellerin bBÜYÜK BİR KISMININ YEŞİL ALAN VE ATATÜRK ANITI YERİ OLARAK İHDAS EDİLDİĞİ HUSUSLARI GÖZETİLDİĞİNDE İMAR MEVZUATINA, ŞEHİRCİLİK,İLKELERİNE, PLANLAMA ESASLARINA UYGUN OLDUĞU SONUÇ VE KANAATİNE VARILMIŞTIR: (…)  31.10.1997 gününde oybirliği ile karar verildi.’’ (****)

Samandağ Belediyesi 5 Ocak 1998 talihinde: ‘’ Eski sebze hali yerinde yeşil alan ve bayram kutlama yeri olarak yapma çabalarımız ve çalışmalarımız bağımsız mahkemelerin kararları doğrultusunda neticelenmesinden sonra Dr. Mithat Abacı, en kısa sürede bitirilmesi için tüm imkânların seferber edileceğini Söyledi.’’ (*****) Bu tarihten itibaren ağaçlandırma işleri başlatıldı.  Ta ki; 2018 yılı yazında Başkan Mithat Nehir ve Hatay Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle, kurulu bulunan Atatürk Anıtını kaidesiyle birlikte park alanından sökülmesi ve ardından 22 yıllık ağaçları sökünceye kadar devam etti. Hukuka, kanuna, yönetmeliklere, Fen ve sanata, İmar planı esaslarına ve şehircilik kurallarına aykırı biçimde uygulamaları başlattı.

Yıl; 2019 Aralığı idi… Belediye Başkanı Sayın Refik Eryılmaz; Samandağ İmar Planı değişikliğini fırsat bilerek yeşil alın içinde olmak üzere, eski askerlik şubesinin yerini korsancılığı aratmayacak kadar hızlı biçimde İmara açtı. Yasaları, İmar kanunlarını, İmar Yönetmeliklerini, ilçede yaşayan 120.000 vatandaşın refah ve mutluluğunu yok sayarak mezkûr yeri blok inşaata açmış durumundadır.

Tüm uyarılarımıza kulak asmaması, hakkında farklı düşünmemize sebep olmaktadır. Sevgili kardeşim; uzun yıllar avukat olarak hizmet yapmışsın, bir dönem milletvekilliği yapmışsın. Şimdi de Belediye başkanısın. Bu tecrübeye kaşın yasları yok sayman beni ve dostlarını üzüyorsun. Bu memlekette iyi örnek olmanı isterdim, Bu tavır ve davranışlarınla 120.000 vatandaşı üzmüş oluyorsun Yazık. Çok yazık…

İnsanlar yaşadıkça küçülmemelidir. Fiilleriyle anılacaklardır. Her insan bunu bilmesi gerekir. Hele yönetici konumunda olanlar…

Sürecek…

 (*)  3 Mayıs 1991 Doğuş Gazetesi, sayı: 585, sayfa: 1

(**) 3 Mayıs 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi Belediye Meclis kararından alınmıştır.

(***) Adana 1. İdare Mahkemesinin Esas No: 1993/1091, Kara No: 1994 / 353

(****) Adana 2.İdare Mahkemesi Esas No: 1997 / 206, Karar No: 1997 / 1428

(*****) 5 Ocak 1998 Samandağ Belediyesi Haber Bülteni Sayfa: 4, Sayı: 6

Asaf Hişmi
Asaf Hişmideneme45@hotmail.com

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket