ÜST REKLAM

logo

reklam

BEHİCE BORAN KİMDİR?


admin
bereket@prestijbilgisayar.org

 behice-boran umit vesikalik_02

 

BEHİCE BORAN KİMDİR?

Yaşamını sosyalizm savaşımına adayan, ‘’Sosyalist doğulmaz, sosyalist yaşanır’’ diyen,

Behice BORAN 1 Mayıs 1910 yılında Bursa’da doğdu. Hiç kuşku yok ki, doğum gününün 1 Mayıs’a denk gelmesi, Dünya İşçi Sınıfının Birlik, Savaşım ve dayanışma günü olan 1 Mayıs iyi bir rastlantı olarak tarihe not düşülmelidir.

Kırım’dan göç eden bir ailenin ilk kızı olan BORAN; ilköğreniminden lise öğrenimine kadar öğrenimini İstanbul’da yaptı. Daha sonra kazandığı bir bursla ABD’ye giderek Michigan Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi aldı. 1939 yılında Türkiye’ye döndü ve ortaöğretimde kısa bir süre İngilizce Öğretmenliği yaptı.BORAN daha sonra Ankara Üniversite Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi’nde sosyoloji doçenti olarak göreve başladı.

Amerika’dayken tanıştığı Marksist düşünceleri burada daha da olgunlaştı ve yaşamında önemli bir yer tuttu. Nail Çakırhan’ın önerisiyle 1944 yılında Türkiye Komünist Partisi’ne girdi. Politik görüşleri nedeniyle 1948 yılında Pertev Naili Boratav ve Niyazi Berkes ile birlikte üniversiteden ilişkileri kesildi.

1946 yılında yayıncı nevzat Hatko ile evlendi ve Dursun’u cezaevi koşullarında dünyaya getirdi.

Bilindiği gibi Melih Cevdet Anday’ın yazdığı ve Ruhi Su’nun ‘’Merhaba/Dursun bebek/Merhaba’’ adlı türkü cezaevinde doğan Dursun bebek için söylenmiştir.

Hiç kuşku yok ki, doğum gününün 1 Mayıs’a denk gelmesi bir rastlantı olmasına karşın, Dünya işçi sınıfının Birlik, savaşım ve Dayanışma günü.

Türkiye İşçi Partisi’nin son genel başkanı, siyasetçi akademisyen ve sosyolog.

1944 yılında TKP’ye üye olmuş. 1962’de TİP’e girmiş. 1970’de 4 Kongre’de TİP Genele başkanı seçilmiş.

‘Hiç kuşku yok ki, insanlar öldükten sonra kötü anılmazlar. Ölüm gibi duygusallık yaratan bir durumdan sonra birçokları belki de hak etmedikleri övgülerle anılmışlardır.

Ancak kimileri için övgü bile yetersizdir. İşçi sınıfımızın yiğit evladı Behice Boran’da bunlardan biridir. Çünkü Behice Boran tartışmasız çevresini aydınlatan, inat ve kararlı kişiliği ile övgüyle anılmanın çok ötesinde şeyleri hak etmiştir.

Onun hem bir bilim insanı hem bilimsel sosyalizmi savunan bir parti önderi olması nedeniyle gönlümüzde ayrı bir yeri vardır. Savunduğu düşünceler ve eylemli kişiliği yüzünden fırtınalı bir yaşamı olmuştur. Ancak bütün zorluklara karşın inandıkları uğruna verdiği savaşımda milim bile geri adım atmamış ve ağır bedeller ödemekten çekinmemiştir.

Boran’nın bu konuda söyledikleri birçoklarının böyle yaşamayı göze bile alamadığı ama behice Boran’nın göze alarak yaşamının son anına kadar sürdürdüğü bir gerçekliktir. O bu nedenle; ‘’Sosyalist doğulmaz, sosyalist yaşanır’’ diyor.

Bu sözleri anımsayanlar için Behice Boran çok şey ifade ederken, anımsamayanlar için ne anlatabilir ki?

İnsanlar doğarken inançları ile doğmuyorlar. İnançlarını, kısaca yaşam felsefelerini binbir sınavdan geçerek kazanıyorlar. Behice BORAN’DA binbir sınavı alnının akıyla kazanarak başardı ve kazandıkları üzerinde ödünsüz titizlenerek yaşama gözlerini yumdu.’

Samandağ da benim tanık olduğum, bildiğim pek sosyalistim diyen politik kimlikli şahsiyetler, ‘Dün durdukları yerde durmayanlar, geçmişte savunduklarından bile utanç duyarak bilmişlik taslayanlar ve yere serilmiş sayısız solcu ölüsü varken onur sözcüğünün bir ışık gibi ortalığı aydınlattığını kaçımız görebiliyoruz?

Ya da Behice BORAN’nın bir ışık olduğundan kaçımız haberliyiz?

Kimler yükselen değerlere teslim olup kendileri için acıklı bir yaşamı içselleştirmedi? Koca koca Profesörler, bilim adamları, politikacılar sermayeden esen rüzgârla ‘’değişen değerler’’ tanımı yapıp eşiği aşarak kendisini sermayeye pazarlamadı mı?

İşte Behice BORAN gibi işçi sınıfının yüce davası sosyalizm için savaşanlar bu yüzdendir ki ölümsüzdürler. Sonsuza kadar anılmayı da bu yüzden hak etmişlerdir.

Behice BORAN’nın birinci TİP içinde de 1975 1 Mayısta kurulan ikinci Tip’te de çok özel bir yeri vardır.

Döneminde sosyalizm savaşımı için partinin güçlenmesinde yeri doldurulmaz bir etkisi olmuştur. Yurtdışında TKP ile TİP’in birleştirilmesi sırasında ağır hasta olmasına karşın sürdürülen bu çalışmaları hep yakından izlemiştir. Ve hatta ölümünden üç gün önce bile birleşme toplantısına katılarak partiye bilimsel sosyalizmin rengini vermek istemiştir. Öyle ki , partinin nasıl bir parti olması tartışılırken  yerinden doğrulmuş kurulacak partinin sosyalist bir parti olması gerektiğini söylemiştir.O sırada kurulacak partinin sadece demokrat olmasını isteyen bir konuşma kişi ise TKP’nin Genel Sekreteri Haydar Kutlu’dan (Nebi Yağcı) başkası değildir. Doktoru toplantılara katılmasının ölümüyle sonuçlanacağını söylemesine karşın doktorunu dinlememiş ve katıldığı en son toplantıdan 3 gün sonra 10 Ekim 1987 tarihinde yaşama gözlerini yummuştur.

Bu da gösteriyor ki, Behice BORAN salt bir düşünce insani değil eylemli ve militan bir sosyalisttir.

Behice Boran’ı huzurunuzda saygıyla anıyor ışıklar içinde olsun.

Kaynaklar:

TSİP, Parti arşıvı.

Ümit Sağaltıcı

Share
2741 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...