ÜST REKLAM

logo

reklam

BAYRAM SEVGİDİR, DOSTLUKTUR, BARIŞTIR

 

 

 

Bütün İslam âlemi için özellikle de bizim toplumumuz için büyük önem taşıyan Kurban Bayramı’nda ilçe halkı tertemiz bir bayram sabahında kurbanlarını kesti. Bu  bayramlar  insanlar arasındaki sevgi ve saygının gösterildiği en özel günlerdendir. Bayramlar küslerin barıştığı, kötülüklerin unutulduğu ve insanların kardeşçe selamlaştıkları günlerdir. Bu anlamda bayramlar toplumumuz için çok önemlidir.

Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin coşkuyla kutladıkları Kurban Bayramı her eve olmasa da birçok eve neşe getirdi. Küçük çocuklarımız el öpüp harçlık alma telaşına girerken, annelerimiz ev temizliği ile yemek derdine, babalarımız ile büyüklerimiz de kurbanlıkları kesme ve bayram sohbetlerine koyuldu. Her bayramın olmazsa olmazı ev ziyaretleri ve evlere gelen misafirleri ağırlamak bayramların  önemli görevlerinden. Bayramı en özel kılan nokta bir ailenin en büyüğünden en küçüğüne kadar her bir ferdin masa başında toplaması ve güzel anlar biriktirmesidir. İnsanlar yakınları, sevdikleri, büyükleri ve küçükleri ile bir araya gelerek bayram sevincini, birlik ve beraberliğini yaşar. Sevgiyi, yardımlaşmayı ve dayanışmayı bu şekilde tadarlar.

Bu bayramda her ev olmasa da neredeyse bütün evlerde bayram sevinci yaşandığını söyledik. Evet, öyle Arakan’da küçük çocuklar, kadınlar bayram kutlayamadı. Gerçi artık orada bayramı kutlayacak Müslüman kardeşlerimizde kalmadı. Bayram sevgidir, dostluktur ve yardımlaşmadır. Sevginin, dostluğun, yardımlaşma ve barışın bütün dünyayı sarması umuduyla Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım…

Haber Foto: Ümit Sağaltıcı

Share
484 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?