"BAYRAM, ŞEKER TADINDA KALSIN" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“BAYRAM, ŞEKER TADINDA KALSIN”

Bu haber 03 Haziran 2019 - 10:46 'de eklendi ve 43 kez görüntülendi.

81 İl Valiliğine Talimat Gönderildi, Bayram’da Trafik Denetimleri Üst Düzey

Bayram geldi çattı. Haliyle tatiller, yolculuklar derken trafik 9 günlük bayram tatilinde baya bir yoğun olacak. İçişleri Bakanlığı, trafikte oluşabilecek kazaların önüne geçmek için 81 ilin valiliklerine talimat gönderdi. Bayram tatili dolayısı ile İlçemizden başka bir şehre yolculuk yapacak ya da İlçemize gelecek olan vatandaşların trafikte dikkat etmeleri hayati nokta oldukça önemli.

9 Günlük Tatilde 11 Gün Boyunca Denetimler Üst Düzeyde Olacak

Konu üzerine yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine bayram tedbirleri talimatı gönderdi. Jandarma ve Emniyet’te görevli 184 bin 825 trafik personeli de sahada olacak. Özellikle en çok kazanın yaşandığı 20 güzergâhta denetimler sıkı tutulacak.

Tatil boyunca 101 bin 223 trafik ekibi ve 184 bin 825 trafik personeli sahada olacak.  Önlemler 9 günlük bayram tatilinin bir gün öncesinde başlayacak, bir gün sonrasındaysa sona erecek.

Sadece trafik görevlileri değil, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakan yardımcıları, bakanlık bürokratları da mesaide olacak. Denetimler kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri koordineli çalışacak.

Kaza Noktalarına Sıkı Denetim

Kazaların yoğun olarak yaşandığı 20 güzergâhta her 10 kilometrede bir trafik görevlisi olacak. 52 personelden oluşan 18 ekip de güzergâhlardaki trafik ekiplerini denetleyecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya ve Diyarbakır başta olmak üzere 25 ilde 126 saat helikopter, 71 ildeyse bin 565 saat drone denetimi yapılacak. Bayram süresince bin 520 otobüsün içerisinde sivil polis ve Jandarma ekipleri olacak. Şoförlerin trafik kurallarına uyması, yol üzerinden yolcu alınması, yolcuların emniyet kemeri takması gibi konular denetlenecek. Otobüslerin kazaya karıştığı 02:00 – 08:00 saatleri arasıyla, uykusuzluk, yorgunluğa bağlı dikkat kaybının oluştuğu 05.00-07.00 saatleri arasında araçlar durdurulacak sürücülerin araç dışına çıkarak kontrolleri yapılıp dinlenmesi sağlanacak. Özel izin ve özel yük taşıma izin belgesi kapsamındaki araçların 1-9 Haziran tarihleri arasında trafiğe çıkmaları yasak olacak.

Sadece şehirlerarası yolculuklarda değil şehir merkezlerinde, halkın yoğun olacağı AVM ve mezarlıklarda trafik tedbirleri artırılacak. Trafik kaza danışma birimi tarafından ülke genelindeki yol durumu ve kazalar anlık olarak takip edilecek.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films