ÜST REKLAM

logo

reklam
31 Mart 2017

BAYRAM COŞKU İLE KUTLANDI

 

 

3iyd Sabata3şiy (Arap Alevi Toplumunun Newroz Bayramıdır)

Bu bayram, baharın gelişi, doğanın canlanması ve tohumların yeniden hayat bulması, kışın bitimi ve doğanın canlı renklere sahip olmaya başlaması, dirilişi, yeni bir hayatın başlangıcını ve bereketi simgeleyen boyanmış yumurtalar tokuşturularak kutlanır.

Bayramda, Arap Aleviler Hz.Hıdır makamlarını ziyaret ederler. Yeşil renk, Hz.Hıdır’ı temsil eder.

Doğanın, yeniden doğuşun (reenkarnasyonun) simgesidir. (Hıdır kelimesi Arapça yeşil olan Ahdar kelimesinden türemiştir.)

Bayramın yapıldığı günün sabahı herkes çok sayıda yumurtayı boyayarak komşu ve akrabalarına dağıtır. Bu yumurtaların bir kısmı aile içinde yumurta tokuşturmada kullanılırken bir kısmı da tüketilir. Yumurta bayramı, Bugün türbelerde yumurta tokuşturan yaşlı veya genç insanlara yaygın olarak rastlanmaktadır. Yumurta bayramı ayrıca ilçemizde her yıl yerel bir gelenek olarak festival gibi kutlanmaktadır.

Boyanmış yumurtalar evlerde aile içinde, aileler arasında tokuşturulur; yenenler yenilenlerden yumurtalarını alıp yerlerdi. Sabahın erken saatlerinde başlayan bu kutlamalar, gençlerin bayram alanındaki güreş alanında toplanmaları ve güreş müsabakalarıyla devam ederdi. Güreş müsabakaları ilçemiz ve çevre beldelerden gelen gençlerin katılımıyla birinci seçilene kadar sürerdi. Bayram günü bir daire çizilir, bu dairenin etrafına izleyiciler, içine ise güreşçiler otururdu. Rakiplerin belirlenmesiyle başlayan güreşler saatlerce sürerdi. Bu yıl da 3iy Sabata3şiy coşku ile kutlandı.

Dün bayram kutlamaları çerçevesinde vatandaşlar Mızraklı’da Kızma Dimyan Türbesine akın etti. Türbe ziyareti sonrasında çocuklar türbeye yakın oluşturulan;  Van depreminde hayatını kaybeden Oya Havvare parkına koşarken ebeveynlerde piknik yemeğini hazırlama telaşına girdiler.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

 

Share
792 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?