logo

reklam
25 Ağustos 2017

BATIL İNANÇLAR HER YERDE

 

Farklı Kültürlerde Batıl İnançlar

Batıl inançlar her toplumda kendini gösterir. Batıl inançlar daha çok insanların korktukları şeylerden ortaya çıkmakta. Bir araştırma yaparak farklı kültürlerde yaşayan insanların batıl inançlarını inceledik. İncelediğimiz batıl inançları şu şekilse sıralayabiliriz;

*Arjantin’de eski başkan Carlos Menem’in adını yüksek sesle söylemenin kötü şans getirdiğine inanılıyor. İnsanlar bu ismi duyunca tıpkı bizdeki gibi tahtaya vuruyorlar.

*Katar’da insanlar evlerindeki örümcekleri asla öldürmüyor. Çünkü olası yangınları söndürme güçleri olduğuna inanılıyor.

*Haiti’de tüm batıl inançlar annelerin zararına! Tek ayakkabı giyerseniz, gece vakti yerleri süpürürseniz, karpuzun en uç kısmını yerseniz annenizin öleceğine inanılıyor.

*Ruanda’da kadınların keçi eti yerlerse sakallarının çıkacağına inanılıyor.

*Çin’de 4 rakamı ve sonu 4 İle biten sayıların uğursuz olduğuna inanılıyor.

*Türkiye’de geceleri sakız çiğnemek hoş karşılanmıyor. Çünkü bunun ölü insanların etlerini çiğnemekle aynı şey olduğuna inanılıyor.

*Hindistanlılar Perşembe ve Cumartesi günleri tırnak kesmenin uğursuzluk getireceğine inanıyorlar.

*ABD’nin bazı bölgelerindeki Evlerde Cadı Pencereleri Denen Pencereler Var. Cadıların bu pencereyi kullanıp kocalarını çalamayacaklarına inanılıyor

*Brezilya’da çanta ya da cüzdanı yere düşürmek uğursuzluk sayılıyor. İnanışa göre bu durum para kaybedeceğiniz anlamına geliyor.

*Vietnam’da öğrenciler muz yemiyor. Çünkü muz kelimesi ve başarısızlık kelimesi Vietnam dilinde eş sesli.

*Japonya’da Çocukların Geceleri Göbeklerini Açmamaları Gerekiyor. Özellikle yağmurlu geceler fırtına tanrısı Raijin’in gelip göbeği açık çocukları yiyeceği düşünülüyor.

*Yemen’de hamile kadınlar bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek için yılan kullanıyor. Yılan ters düşerse bebeğin kız düz düşerse erkek olacağına inanılıyor.

*Danimarka’da kırılmış tabak çanaklar bir yıl boyunca saklanıyor. Özellikle yeni yılda bu parçalar arkadaşların ve komşularının evlerine fırlatılıyor. Böylece eşyaların fırlatıldığı evlere yeni eşyaların alınacağı, ellerine para geçeceğine inanılıyor.

*Kore’de geceleri vantilatör açmanın insanı öldürüleceğine inanılıyor. Kore’de satılan tüm vantilatörlerin zamanlayıcıları var.

*Mısır’da insanlar ellerine makas aldıklarında mutlaka bir şeyleri kesmek zorunda. Ayrıca, bıçağın açık olarak bırakılmasının da kötü şans olduğu düşünülüyor. Kâbus gören insanlarsa yastıklarının altına makas koyuyorlar.

*Litvanya’da kimse geceleri ıslık çalmıyor. Bunun şeytanları ve cinleri çağıracağına inanılıyor. Bizde de benzer bir inanç var.

*Fransa’da yollardaki köpek kakalarına sol ayakla basarsanız iyi şans, sağ ayakla basarsanız kötü şans getirdiğine inanılıyor.

*Malezya’da yastık üstüne oturmanın popoda yaralar çıkaracağına ve haşlayacağına inanılıyor.

*Nijerya’da bir adama süpürgeyle vurulduğunda erkekliğini kaybedeceğine inanılıyor.

*Umman’da Yeni araba alan insanlar bir hafta boyunca arabalarında Kur’an dinliyorlar. Böylece nazardan korunacaklarına inanıyorlar. (Bu batıl değil.)

 

Share
673 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?