ÜST REKLAM

logo

reklam

BAŞKAN SAVAŞ, TGRT HABER’E KONUŞTU

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş kent adına katılmış olduğu 2018 EMITT 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nda, TGRT Haber ekranlarında yayınlanan “Gündem Ekonomi” adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

Kentin tarihi, sosyal, kültürel ve doğal güzelliklerini uluslararası platformda tanıtan Başkan Savaş, projeler çalışmaları ile Hatay’ın kendine özgü değerlerini ekranları başında yer alan izleyicilerle paylaştı.

Yüzyıllardır Birçok Rengi Huzur Ve Barış İçerisinde Barındırıyoruz

Program sunucusu Yaprak Hırka,  Türkiye’nin tanıtımı açısından çok önemli iki projeye imza atan Hatay’ın başarı sırlarının neler olduğu sorusunu yanıtlayan Başkan Savaş, “Çok zengin bir şehre sahibiz. Dünyadaki medeniyetlerin birçoğu Hatay’ımızda yaşamış ve o dönemden itibaren günümüze kadar kendi içinde bir kaos yaşamamış. Gökkuşağı gibi birçok rengi huzur ve barış içerisinde barındırarak yüzyıllardır yaşayan bir tarihe sahibiz. Bu değerlerimiz doğrultusunda hareket ederek önemli projeleri şehrimize kazandırmanın onurunu yaşıyoruz.” dedi.

EMİTT fuarında yerini alan Kral 2. Şuppiluliuma heykeline ait replika hakkında TGRT Haber canlı yayınında bilgi veren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Demirköprü köyü yakınlarındaki Tell Tayinat höyüğünde arkeolojik kazı çalışmaları sırasında Hitit kralı 2. Şuppiluliuma heykeli bulundu. Heykelin, milattan önce bininci yıllara ait olduğu tahmin ediliyor. Tarihin süzgecine girdiğimizde, şehir olarak 40 bin yıl geriye gidebiliyoruz.  Bizlerde geçmişimizin değerleriyle geleceğimizi bağdaşlaştırarak güzel projeler üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Kentimizin Değerleriyle Uluslararası Platformlarda Başarı Sağladık

EXPO 2021 Hatay’ın ve gstaronomi şehri unvanının, başta Hatay olmak üzere tüm ülkeye kazandıracaklarına değinen HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  “Hatay, hac ve ipek yolu üzerine kurulan, Roma döneminde gayri resmi olimpiyatların yapıldığı bir şehirdir. Özel konum olarak Ortadoğu ve Anadolu’nun tam bileşke noktasında yüzyıllarca ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. Asya ve Avrupa’nın en büyük bitki örtüsüne sahip olan şehrimiz bizi EXPO organizasyonuna yönlendirdi. Zengin rezervlerimiz ile EXPO platformunda 250 endemik bitki, 850 civarında tıbbi aromatik bitkiyle dünyaya kapılarımızı açacağız. Tarihten bu yana her medeniyetten farklı çeşnileri alarak 600’ün üzerinde lezzetiyle günümüze miras olarak bırakılan mutfağımıza sahip çıkmak için UNESCO’ya başvuruda bulunduk ve 26 gastronomi şehri arasında bizde yerimiz aldık. Kazanmış olduğumuz bu unvan ile medeniyetlere ev sahipliği yapan şehrimizi markalaştırabileceğiz” açıklamasında bulundu.

Başkan Savaş sözlerinin devamında ise kente yeterli hizmet yapılması adına devlet büyüklerinden destek beklediğini ve bu konuda başlatılan “Hatay halkı, hakkını istiyor” adlı imza kampanyası ile teşvikte 5. bölgeye alınmak için 21 günde 5 yüz 85 bin imza toplandığını dile getirdi.

Fuarda, Tarihi Uzun Çarşı Rüzgârı

2018 EMİTT fuarında Hatay’ın tanıtımı anlamında, Hatay’ın tarihi Uzun Çarşı’sının kendine has sesinin de yansıtıldığı ve şehre gastronomi ödülünü getiren yöresel tatların üç boyutlu tablolarla anlatıldığı bölüm oldukça dikkat çekti.

 Haber- Foto: Haber Merkezi 

 

 

 

Share
395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?