BAŞKAN SAVAŞ: İDARİ SORUŞTURMA BAŞLADI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BAŞKAN SAVAŞ: İDARİ SORUŞTURMA BAŞLADI

Bu haber 06 Mayıs 2020 - 18:47 'de eklendi ve 1.310 kez görüntülendi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş,HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ve HATSU Daire Başkanlarından Mehmet Ezer´le tartışmasında söylediği iddia edilen sözlerle ilgili idari soruşturma başlattıklarını belirtti.

Mehmet Çaparali

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Avukat Refik Eryılmaz’ın konuk olduğu Gazeteci Tamer Kerimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “GÜNDEM MÜZAKERE” programına yolladığı mesajında, iki personel hakkında idari soruşturmayı başlattıklarını, sonuç üzerine gerekenin yapılacağını belirtti.

Konu Neydi; 

HATSU daire eski başkanı Ezer, haksız olarak görevden alındığını ve hakarete uğradığını iddia etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mehmet Ezer, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali tarafından haksız olarak daire başkanlığı görevinden alındığını ve hakarete uğradığını iddia etti.

Paylaştığı videoda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ezer, daire başkanlığı görevinden alınmasının ve hakarete uğramasının detaylarını anlattı.

Ezer: “HBB HATSU Destek Hizmetleri Daire Başkanı görevini asaleten, İçme Suyu Daire Başkanlığı görevini de vekâleten yürütmekteydim. 2016 yılından beri bu görevlerimi layıkıyla yaptığıma inanıyorum. Seçimden önce gecemizi gündüzümüze katarak vatandaşlarımızın taleplerini yerine getirmeye çalıştık. Ancak HATSU Genel Müdür Vekilimiz Sayın Mehmet Çaparali’nin seçimden önce vatandaşlarının taleplerinin yapılmaması yönünde büyük bir çabası vardı. Bu talepleri yapılmaması için talimatlar verdi. Benim haberim olmadan hiçbir şekilde hiçbir iş yapmayacaksınız. Bir metre boru döşemeyeceksiniz diye talimatlar verdi.

  Mehmet Ezer

Ancak seçime 1,5 – 2 ay kala vatandaşlarımızın yoğun talebi vardı. Diğer daire başkanı arkadaşlar genel müdürün talimatlarını yerine getirdiler. Fakat ben bu talimatların bize zarar vereceğini, vatandaşların taleplerinin yerine getirilmesini –özellikle meşru talepler- savundum. Bu konuda genel müdürle defalarca tartıştık. Bazen de vatandaş malzemeyi kendi alsın öyle yapın diyordu. Ben de bu durumu boruları temin edip vatandaşa hiçbir yük getirmeden seçim öncesi sorun yaşanmasın tepki oluşmasın diye kendi imkânlarımla büyük bir çaba ve büyük bir fedakârlıkla çözdüm. Şu ana kadar bu fedakârlıklarımın sorunlarını yaşıyorum. Ama hiç önemli değil, öyle yapılması gerekiyordu, doğrusu da buydu. Benim sorun çözmem, vatandaşlarımızın benden memnun olması genel müdürümüzü çok rahatsız ediyordu. Defalarca beni yanına çağırıp talimatlarım dışına çıkmayacaksın, seni görevden alırım diye tehditlerde bulundu. Ben de doğru olan neyse onu yapmamız gerektiğini defalarca söyledim. Seçimden önce yalnızca bu şekilde tehditlerde ve telkinlerde bulundu. Seçimi kazandıktan sonra beni odasına çağırdı. ‘ben seninle çalışmak istemiyorum, ‘sen hainsin’ dedi. Ama genel müdürüm en bunu kabul etmiyorum dedi. ‘Sen benim dediklerimi yapmadın, benim dediklerime muhalefet ettin’ dedi. Sizin dedikleriniz hainliktir, sizin dediklerinizi yapsaydım hain olurum dedim. Ben seçimi sabote eden hain olacağıma sizin haininiz olurum daha iyi dedim. Tabi bu onu rahatsız etti, ‘Sen benimle ne biçim konuyorsun. Ben seninle çalışmak istemiyorum’ dedi. Ben de burası devletin bir kurumu çalışmak istemiyorsanız bırakıp gidebilirsiniz dedim. ‘Sen kime güveniyorsun, partine mi güveniyorsun, fellahlara mı güveniyorsun? Onlar mı seni kurtaracak’ dedi. Bu beni çok rahatsız etti. Yazıklar olsun. Siz bu partinin sayesinden burada oturuyorsunuz, bu nankörlüğü yapmamanız gerekirdi. ‘Çık dışarı, ben seni görevden alacağım Gelsinler bakayım seni kurtarsınlar.’  diye cevap aldığını açıkladı.

Ezer seçimden sonra HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali’nin hiçbir daire başkanları toplantısına katılmasını izin vermediğini de ekleyerek başkaları vasıtasıyla istifa etmesi için baskı yapıldığını dile getirdi.

HATSU Destek Hizmetleri Daire Başkanı görevinden alınan Mehmet Ezer: “7 Nisan 2020 tarihinde bana tebliğ edilen yazıda 4 yıl boyunca asaleten görevini yürüttüğü daire başkanlığı görevinden ve daire başkanlığı kadrosundan alınarak etüt, plan daire başkanlığı emrinde şube müdürü olarak atandığım belirtilmiş. Ben de görevimi ifa etmek için daire başkanımızın yanına giderek ben sizin daire başkanlığınıza atandım. Bana ne görev verirseniz yapmaya hazırım. Sayın Etüt Plan Daire başkanımız ve genel müdür yardımcımız şube müdürlüğü kadrolarının hepsi dolu olduğu için bana verebilecek bir görev olmadığını ifade etti. Ben de 8 Nisan tarihinden beri koah rahatsızı olduğum için salgın döneminde idari izinli olarak evdeyim” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı