ÜST REKLAM

logo

reklam

BAŞKAN NEHİR; ZABITA MÜDÜRLÜĞÜNE YÜRÜYECEK; BELEDİYE’YE ADALETİ GETİRECEK!


Uzm.İnş.Müh. Habip YAPAR
hbpypr@hotmail.com

 

A  N  A  L  İ  Z

Uzm.İnş.Müh. Habip YAPAR

hbpypr@hotmail.com

Duydum ki, Hatay ili Samandağ ilçesi Belediye Başkanı Sayın Mithat NEHİR, oğlunun adının “Alperen” olduğu iddia edilen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç. Dr. Lütfü SAVAŞ’ la beraber, CHP Genel Başkanı, Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’ nun başlattığı “ADALET” yürüyüşüne katılmış.

Tabi ki, etrafı dalkavuklar tarafından kuşatıldığı ve idealist bir aktivist olarak,  yıllarca mücadele ettiği, “Faşist Bürokratik Oligarşi” tarafından esir alındığı iddia edildiği için, Sayın Başkan Mithat NEHİR; yürüyüş rotasını şaşırmış sanıyorum.

Ensesi kalın kapitalist sermayedarların sahipliğindeki kökü dışarda olan market zincirlerinin; kaldırımları bırakın “Ana Artel” yolları dahi işgal etmesine;

Misafirperverliğimize halel gelmesin düşüncesiyle ses çıkarmayan bazı Bürokrat ve Yöneticilerin gücü, sadece gariban esnaf ve seyyar satıcılara yetiyor!

Tezgahlarındaki maydanoz yaprağının gölgesi, kaldırımlara yansıdığı bahanesiyle, Belediye Zabıtaları, kaldırım işgali iddiasıyla önüne gelen esnafın fotoğraflarını çekiyor!

Zira, sabahtan akşama kadar, genelde siftah yapamadığı için,  iki yakasını, bir araya zor getiren esnaflar; zabıtaların ellerinde fotoğraf makinasıyla, kendilerine doğru hareketlendiğini görünce;

Hemen aynanın karşısına geçip, tarağı ellerine alıyorlar!

Esnafların; parasızlıktan asık olan yüzleri, hemen çiçek açıyor.

Sanki Yeşilçam’a, artist olmak için, fotoğraf göndereceklermiş gibi, gülücüklerle etrafa neşe saçan, peşin satan, zengin Tüccar Hulusi KENTMEN misali, zabıtalara poz vererek fotoğraf çektiriyorlar.

Tabi ki, bu hayat pahalılığında, Esnaflar, bedavadan fotoğraflarını çektirdiği için, Belediye Başkanı Sayın Mithat NEHİR’ e minnet duyuyorlar.

Hatta bazı esnaflar eşini, dostunu, çocuğunu, “Doğum Günleri” nde işyerlerine getiriyor, zabıtalara poz vererek, doğum günü fotoğraflarını, böylece bedavaya getiriyorlar.

Ama bazen zabıtalara poz verip, bedava fotoğraf çektiren esnafın sevinci kursağında kalıyor.

Yan yana, diz dize,  göz göze, aynı işi yapan, tezgahlarının boyunu bırakın, tezgahlarındaki maydanozun yaprak sayısı dahi eşit olan, iki komşu esnaftan birine, fotoğraflarla beraber, kaldırım işgali cezası geliyor;

Bazı bürokrat ve yöneticilere yakın olan esnafa ise, torpilli olup,  ceza kesilmediği için; ceza tutanağı ve dolayısıyla zabıtaların çektiği fotoğraflar gelmiyor.

Yani fotoğraf çekerken adaletli olan bazı bürokrat ve yöneticilerinin, ceza keserken, hizip olarak yandaş (tabi ki CHP içindeki hizip) olanlara ceza kesmediğine ve ayırım yapıp kayırmacılık ve adaletsizlik yaptıklarına dair iddialardan,  mısırdaki sağır sultanın dahi haberi oluyor.

Hatta mısırdaki Sağır Sultanın, bazı bürokrat ve yöneticilerin; esnaflar arasında yaptığı, “Mahallecilik, Hizipçilik, Aile’cilik gibi Çağ Dışı yaklaşımlara, kayırmacılıklara ve adaletsizliklere” dayanamayıp, psikolojisi bozulduğu için, kulağındaki işitme cihazını dahi çıkarıp attığı;

Kulak ameliyatı olmak üzere, bulunduğu Kahire’ deki Tıp Fakültesi Ameliyathanesinden, “Sağır Desinler, Ama Deli Demesinler” diye kaçtığı. Dilden dile dolaşıyor.

Acaba, amaç yandaş esnafın gelirlerini arttırıp, seçimlerde, maddi ve manevi desteklerini almak, yandaş olmayan esnafı ise, yıldırıp, kepenk kapatmasını veya iflas etmesini sağlamak ve yıllardır kardeşçe, tatlı bir rekabet anlayışıyla hareket eden dost ve komşu esnaflar arasında nifak tohumu ekmek Amacıyla  “Faşistlere Özgü Gizli Projeler Mi?” uygulanıyor diye ister istemez bazı insanlar düşünmeden edemiyor!

Tabi ki CHP’nin içindeki Hizip’ te,  “Uygulamalarıyla Diktatörlere Dahi Rahmet Okutan” bazı bürokrat ve yöneticilere yakın olan ve fotoğrafları çekilip te, torpilli oldukları için ceza makbuzu kesilmeyen, bu sebeple çekildikleri fotoğraflara bir türlü kavuşamayan  “Yandaş Esnaflar” bu işe çok bozuluyor.

Tarafsız bazı esnaflar ise bunu Başkan Nehir’e bir kumpas olarak görüyor.

Çünkü Bazı Bürokrat ve Yöneticilerin; yanlıları, akraba ve komşuları, aynanın karşısına geçip, süslenip, püslenip, çoluk çocuk demeden, zabıtalara poz verip, fotoğraf çekildikleri halde, bir şeytani güç tarafından ceza kesilmesin diye, çekilen fotoğrafların birden bire ortadan kaybolduğu iddia ediliyor!

Bazı Bürokrat ve Yöneticilere yakın esnaflar da, Zabıta tarafından çekilen fotoğraflarına kavuşamadıkları, hatta yüz yıl sonra “Belediye Arşivleri” incelendiğinde, , ceza tutanağına yapışmış tek kare fotoğrafları dahi olmadığından, Tarih Sayfalarında yer almayacakları, hatta  “Bir Zamanlar Benim Dedem” diye, torunları tarafından bile anımsanmayacakları için kara kara düşünüyorlar.

İşte bu sebeple ben, Sayın Başkan Mithat NEHİR’ e son söz olarak derim ki;

Esnaflar Arasında Ayırım Yapma, Yaptırtma

Bazı Bürokrat, Yönetici ve Zabıtalara Gücün Yetmiyorsa;

“ESNAFLARA ADALET” Pankartıyla Hiç Vakit Kaybetmeden, Hz. Hızır Makamından,  Zabıta Müdürlüğüne Doğru Yürüyüşe Başla.

GÜNÜN SÖZÜ;

BÜROKRASİNİN ESİRİ OLMA,

KOLTUĞUNDA HAYALET GİBİ DURMA…

 

 

 

 

 

 

Share
1494 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TURGUT ÖZAL’I ÖVEN CHP

  20 Eylül 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Bir süre önce CHP’li Yenimahalle Belediyesi, açtığı kültür merkezine "Turgut Özal" adını koymuştur. Belediye başkanı Fethi YAŞAR ve CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, kültür merkezinin açılışında birer konuşma yaparak Turgut Özal’a methiyeler düzmüşlerdir. Bu nasıl bir ikiyüzlülük? Kültür merkezine ismini verecek başka değerli büyük insan kalmadı mı? Sayın Kılıçdaroğlu; Turgut Özal’ın 10 Eylül 1986 tarihinde “geçinemiyoruz açız” diyen işçiye “senin oyuna ihtiyacım yok, hadi yürü kime oy verirsen ver” dediğini hatırlıyor mu acaba? Bugün...
 • KADIN CİNAYETLERİ

  30 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Kadın cinayetleri çok çoğaldığı günümüzde, yeni arayışlar içine girmek yerine, sonuçlar üzerinde durulduğu, cinayetlerin sebepleri üzerinde kafa yoran yok. Herkes idamdan söz ediyor. Canilerin yetiştiği ortamı, aldığı eğitim türü ve niteliği üzerinde düşünülmesi gerektiğini söylemeliyim. İdam cezasının Hukuki yönü ile ilgilenmiyorum. Onu hukukçu arkadaşlar düşünür. Ancak kadın cinayetlerini işleyenler yazılı ve görsel basına yansıdığı kadarıyla, 20yıllık zaman diliminde 15.000 kadın cinayeti işlenmiş olduğu ifadesi yer alıyordu. Varsaya...
 • SORU ÇEŞİTLERİ

  28 Ağustos 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu gün ahmak üzerinde düşünmeye çalışacağım. Ahmak nedir, ne değildir? Sorularına yanıt arayacağım. Ahmak sözcüğünün sözlük anlamı:. Aklını gereği gibi kullanmayan, bön, budala, aptal:’’ Ahmak misafir ev sahibini ağırlar.’’  Atasözü. Bir diğer örnek; ’’Ahmağa yüz, abdala söz vermeye gelmez.’’ Başka bir örnek; ‘’Nerede zekâ umarsak orada ahmaklıkla karşılarız.  – A. Ş. Hisar. ’’TDK Cilt 1, Sayfa: 49 Memlekette kaç tane ahmak var? Bulunacağı var saydığımız ahmakların kaçi okumu, kaçı cahil çıkar. Okumuş ahmaklar ne iş yapıyor...
 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...