BAŞKAN ERYILMAZ’DAN İLÇEMİZDE AZAMİ ÖNLEM! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

BAŞKAN ERYILMAZ’DAN İLÇEMİZDE AZAMİ ÖNLEM!

Bu haber 26 Mart 2020 - 17:18 'de eklendi ve 4.085 kez görüntülendi.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz, bütün dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını ile ilgili herkesi dikkatli ve tedbirli olmaya davet etti. Sosyal medya hesaplarından halkı sürekli bilgilendiren Başkan Eryılmaz, hassasiyetlerinden ötürü Samandağlı Hemşerilerine teşekkür etti

Küresel tehdit haline gelen korona virüse karşı çalışmalarına hız kesmeden devam eden Samandağ Belediyesi, ilçe genelindeki kamu kurumlarını, parkları, sağlık ocaklarını, hastaneleri, toplu taşıma araçlarını belirli periyotlarla dezenfekte çalışmaları sürdürüyor.

Bu kapsamda Belediye Başkanı Av. Eryılmaz da korona virüse karşı vatandaşların bireysel olarak alabileceği tedbirlere yönelik bilgilendirici mesajlar paylaşmaya devam ediyor.

Başkan Eryılmaz, yayınladığı mesajlarda el ve solunum hijyenine dikkat edildiği takdirde virüse karşı korunma seviyesinin de yüksek derecelere çekileceğine işaret etti.

Başkan Eryılmaz, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ”Sevgili Samandağlı Hemşehrilerim, Memleketimin güzel insanları; hepinizin malumu olan ve bu gün dünyanın tamamını, bütün insanlığı tehdit eden corona virüs salgınıyla ilgili olarak vatandaşlarımızı bilgilendirmek üzere bir çalışma yaptık.

Gerek devlet tarafından alınmış olan tedbirler, gerek belediyemiz tarafından alınmış ve hala uygulama aşamasında olan çalışmalarımızla ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Devletin almış olduğu tedbirleri hepimiz biliyoruz.

Kamuya açık olan alanların özellikle cafe, bar, eğlence yerlerinin kapatılmasıyla alakalı devletin almış olduğu kararlar var.Bir de bizim belediye olarak üzerimize düşen görev gereği almış olduğumuz tedbir kararları var.

On gündür bütün kamu kurumlarını dezenfekte etmeye çalışıyoruz. Parklarımızı, sağlık ocaklarımızı, hastanelerimizi, toplu taşıma araçlarını dezenfekte etme çalışmalarımız var.

Buna ek olarak Samandağ Merkezdeki Abdullah Cömert Parkı’nın geçici süreliğine oturuma kapatılmasıyla ilgili kararımız var. Dini yerlerimizin, ibadet yerlerimizin geçici olarak ziyarete kapatılmasıyla ilgili almış olduğumuz kararlar var. Yine semt pazarlarımızın geçici olarak kurulmamasıyla ilgili almış olduğumuz kararlar var.

Ve bunları uyguluyoruz. Neticede halkımızın sağlığıyla ilgili alınması gereken tedbirler neyse biz belediye olarak bunu acilen hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Tabi bunun dışında Zabıta ve Sağlık birimindeki arkadaşlarımız fiyat denetimi de yapıyor. Bütün marketlerde fiyat istikrarı ve aşırı fiyatın önüne geçilmesikonusunda gerekli denetimler yapılıyor. Bununla birlikte bölgemiz açısından çok önemli olduğunu düşündüğümüz özellikle adaklarımızın, dini törenlerimizin ve cenazelerimizin kaldırılması konusunda da din adamlarımızla, Sayın Kaymakam Bey’in öncülüğünde birkaç toplantı da yaptık.

Din adamlarımızın bu konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamalar var. Mesela dini merasimlerimizin; özellikle bayramlar yaklaşıyor, şimdi toplu olarak dini merasimlerin ifa edilmesinin, yerine getirilmesinin sakıncalarını, tehlikelerini hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bu nedenlealınan karar çerçevesinde asgari bir katılımla, bu mümkünse 7,8, 9 kişiyle bu merasimlerin yapılması konusunda bir görüş birliği ortaya çıktı. Vatandaşlarımız, büyük bir dana kesmek isteyebilir, kimisi bayramını bir koyunla ifa etmek isteyebilir.

Dolayısıyla dana kesenle, koyun kesen arasında dini vecibelerini yerine getirilmesi konusunda herhangi bir fark olmadığını din adamlarımız zaten deklare etti. Dolayısıyla bunu 200 kişi- 300 kişi ile değil dediğim gibi asgari bir şekilde 7 ila 10 kişiyle merasimlerin yapılması konusunda bir önerileri var. Bu çok önemli. Özellikle bu dini merasimlere yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın katılmaması konusunda bir karar çıktı. Buna uyulmasını rica ediyoruz. Cenazelerimizin de asgari bir katılımla kaldırılması ve merasimin düzenlenmesi konusunda bir talep var. Kaldı ki hükümetin almış olduğu kararların içerisinde ibadet yerlerinin kapatılmasıyla ilgili, insanların toplu olarak bir araya geldiği yerlerin kapatılmasıyla ilgili bir karar var. Biz de bu çerçevede buna paralel olarak bir karar alma gereği hissettik.

Vatandaşlarımızın buna uymasını rica ediyorum. Çünkü çok çabuk sirayet eden bir virüs var ve gerekli tedbirler alınmalı. Hükümetin almış olduğu önemli kararlardan biri 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanların sokağa çıkma yasağıyla ilgili. Birçok yerde buna çok uyulmadığını görüyoruz.

Vatandaşlarımızdan istirham ediyoruz, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanlara etki ediyor.

Ölümlerin çoğunluğunun da bu yaş grubunda olduğu ortaya çıkınca buna yönelik bir tedbir alınması gerektiği ortaya çıktı. Biz zaten belediye bünyesinde de bu kapsamda olan çalışanlarımıza gerekli izinleri verdik.

Hatta bunun dışına da çıktık kamu hizmetinin aksamaması için asgari oranda kalması için gerekli personel sayısıyla sınırlandırdık ve hizmetimizi bu şekilde yürütüyoruz. Geri kalan personelimizi idari izinli olarak eve gönderdik.

Dolayısıyla vatandaşlarımızla birlikte eğer el ele bu tedbirlerimize sahip çıkarsak, destek verirsek ancak bu hastalığın önüne geçebiliriz.

Bu hastalık yayılmadan, diğer vatandaşlarımızı da etkilemeden burada gerekli olan tedbirlerin alınması, alınan kararlara uyulması konusunda bir ricamız olacak. Kaymakamımızın öncülüğünde kurum müdürlerinin katılımıyla bir toplantı yaptık.

Özellikle tek başına yaşayan 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın gerek gıda gerek sağlık ihtiyaçlarımızın karşılanması için bir birim oluşturuldu. Bu birim kanalıyla bu vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi ve evine kadar gidip ihtiyaçlarının karşılanması için yardım telefon hattı belirlendi. Bu yaş grubundakilerin evde kalması için bir ricamız var, buna uyulmasını rica ediyoruz.

Bu virüsün görüldüğü, kontrol edilmediği ve yaygınlaştığı ülkelerde ne kadar ciddi sıkıntılar yaşandığını, yüksek sayıda ölümler yaşandığına hepimiz tanık olduk. Dolayısıyla bu kurallara lütfen uyalım.

Çok zorunlu olmadıkça, çok hayati bir önem arz etmedikçe evden çıkılmaması konusunda yardımcı olmalarını istiyoruz.

Hem kendi hayatları açısından hem de birlikte yaşadıkları aileleri, akrabaları ve toplumun geneli açısından kurallara uyulmasının hayati bir önem olduğunu düşünüyoruz.

Uzun bir süre evde oturmak belki psikolojik olarak vatandaşlarımıza sıkıntı yaratabilir ama bu tehlike karşısında sıkıntıya katlanmaya değer diye düşünüyoruz.

Gerek belediyemizin gerek hükümetimizin almış olduğu kararlara uyulmasını rica ediyoruz.

Ve tüm vatandaşlarımızın virüs belasından kurtulması konusunda dualarımızı, tedbirlerimizi eksik etmeyeceğimizi belirterek, bu alınan kararlara, alınan tedbirlere vatandaşlarımızın uyacağına yürekten inanıyorum. Vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu günler diliyorum” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

microsoft project 2016 lisans satın al
PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig