BAŞKAN ERYILMAZ YILIN İLK MECLİSİNDE; İŞÇİLERİ KONUŞTU « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

BAŞKAN ERYILMAZ YILIN İLK MECLİSİNDE; İŞÇİLERİ KONUŞTU

Bu haber 10 Ocak 2022 - 21:12 'de eklendi ve 262 kez görüntülendi.

Samandağ Belediye Meclisi, 2022 yılının ilk toplantısını 7 Ocak 2022 Cuma günü saat 15.00’da Samandağ Belediyesi Hizmet Binasında bulunan Toplantı Salonunda gerçekleştirdi.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’ın başkanlığında gerçekleşen 2022 yılı Ocak ayı Olağan Meclis Toplantısında önemli konular görüşülerek karara bağlandı.

12 gündem maddesinin görüşülüp karara bağlandığı toplantıda karara bağlanan maddeler:

 1. Bir önceki meclis tutanak özeti görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
 2. Meclis üyelerinin, ihtisas komisyon üyelerinin huzur haklarının ve ihtiyaç duyulması halinde kamu kuruluşlarından çalıştırılacak personele, uzman kişilere ödenecek günlük ödeme miktarının diğer kamu kuruluşlarında çağırılması halinde memura ödenen toplantılara katıldıkları günlük tutarının üçte biri oranında ödenmesi oy birliği ile kabul edildi.
 3. 5620 sayılı Kanun gereğince geçici statüde çalışan bir işçinin 2022 yılı için vize işlemlerinin yaptırılması hususu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
 4. Belediyemizde görev yapan zabıta personeline 2022 yılında ödenecek fazla mesai ücreti görüşülerek Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nun (K) cetvelinde belirtilen; Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri dışındaki Büyükşehirlerin belediye sınırları içerisindekiler için tespit edilecek brüt fazla mesai ücretinin verilmesi oy birliği ile kabul edildi.
 5. Belediyemizde 5393 Sayılı Belediye Kanununun 49. Maddesinin 3. Fıkrası gereğince 2022 yılında çalıştırılacak 16 Sözleşmeli Personelin 01.01.2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere çalıştırılması ve ücretlerinin memurlara ödenen net tutar üzerinden ödenmesi oy birliği ile kabul edildi.

Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, meclis kararları alınırken sözleşmeleri yenilenmeyen işçiler üzerine bir konuşma yaptı.

“Emek Adı Altında Bu Memleketin, Bu Halkın Parasının Da Gasp Edilmesine Biz Kesinlikle İzin Vermeyeceğiz”

Başkan Eryılmaz konuşmasında; “Değerlendirmenin belediyenin ihtiyaçları, iş ahlakı, performanslarına göre değerlendiriyor ve sözleşmede belirtilen vasıftaki iş tanımına uygun çalıştırılan arkadaşlarla sözleşme yeniliyoruz. Üç yıllık göreviz süresince 3 tane sözleşmeli personel aldık. Sözleşmesini yenilemediğimiz 6 arkadaş ve sözleşmesini yenilediğimiz diğer arkadaşlarla birlikte bunların %80’i bir önceki yönetim döneminde alınmış. Bazıları diyor ya ‘bunlar falan dönemde alınmış diye sözleşmeleri yenilenmemiş’ öyle bir şey yok. Diğer sözleşmesini yenilediğimiz arkadaşların % 90’nını bin almadım. Ama bunlar sözleşmede belirtilen görev tanımıyla çalışma yapan arkadaşlarımız. İş ahlakına, seçilmiş belediye başkanına, seçilmiş meclis üyelerine, halkın iradesine saygı gösteren, işinde gücünde olan, siyasi davranmayan, memleket ve belediye için bir şeyler yapmanın mücadelesi içinde olan arkadaşlar. Şu anda Samandağ Belediyesinin bünyesinde 375 personel var. Bu personelin %60 üniversite mezunu ve şirket bünyesinde çalışıyor. Bunlara mezun oldukları bölüm üzerinden maaş ödeyerek mağdur etmemeye çalışıyoruz. Bazı isimler, özellikle sözleşmesi yenilenmeyen arkadaşlarla ilgili sadece bizim dönemde değil, bir önceki dönemde de işe alınma, sözleşmede belirtilen görev tanımıyla alakalı hiçbir iş yapmamış. Bir arkadaşımızın iş ahlakıyla ilgili sıkıntı var. Belediye başkanı olarak eğer belediyenin sözleşmeli personeliyle ilgili Samandağ’ da benim yanıma gelen herkes şikayet ediyorsa ‘şunu almış, bunu vermiş diyorsa’ kusura bakmasın ben o arkadaşımızı o makamda tutmak zorunda değilim. Neden 21 tane sözleşmeli personel ile ilgili söylemiyorlar da o arkadaşla ilgili söylüyorlar. Bir tekniker, siz 4 yıllık üniversite mezunu İnşaat Mühendisini şirket üzerinden alacaksınız, bir önceki yönetim için söylüyorum. İnşaat mühendisi şirketten çalışacak. Ama bu benim yakınım, akrabam 2 yıllık tekniker onun emrine vereceğim ve bunu da sözleşmeli yapacağım böyle bir dünya yok arkadaşlar. Ben bu şekilde iş barışını ve bu arkadaşlardan beklediğim performansı sağlama şansına sahip olamam.” dedi. Her gün yanına gelen arkadaşlar oluyor. Kar kış demeden dışarda, şirket üzerinde asgari ücretle çalıştıklarını, ifade ederek işe sözleşmeli olarak alınan kişinin kendi alanıyla da ilgili de çalışmayarak, oturarak bu kadar para alıyor bunu siz adil buluyor musunuz diye soruyorlar.

Bu halk bize ilçenin tamamıyla ilgili sorumluluk verdi. Ve adil davranmamızı bekliyor. Açık ve net söylüyorum hiç kimsenin işine son vermedik. Biz göreve geldikten sonra çalışan, emek harcayan, hakkıyla bir şeyler yapmaya çalışan hiçbir arkadaşımızın işine son vermedik. Ama keyfi olarak, siyasi olarak belirtilen görev tanımı dışında işte çalıştırılıp hak etmediği bir yerde oturuyorsa ve sözleşmesi bitip benim önüme geliyorsa bunu değerlendirmekte bizim hakkımız olsun. Bunu Samandağ’ın ve belediyenin menfaatlerini korumak adına yapıyoruz. Benim işe aldığım gerek şirket üzerinden, gerek sözleşmeli benden sonra gelecek olan belediye başkanına hakaret ederse, saygısızlık yaparsa görevini yapmazsa, sözleşmede belirtilen görevi dışında bir yerde çalışıyorsa lütfen onun sözleşmesini yenilemeyin. Memleketin menfaati için yapmasın. Eğer görevini yerine getirmiyorsa sözleşmesini yenilemesin. Sosyal medya hesapları üzerinden Belediye Başkanı için paylaşımlar yapıyorsa, itibarsızlaştırmaya çalışıyorsa sözleşmeleri yenilenmesin.

Biz burada hiçbir personelimizi mağdur etmek gibi bir düşüncemiz yok. Biz 6 arkadaşımızı çağırarak uygun işlerde çalıştırma teklifinde bulunduk. Teklifimizi ret ettiler. Önceki dönem mahkeme açıldı bir mahkeme kararımızı uygun buldu diğeri ret verdi. Ret kararı veren mahkemenin kararını uyguladık ve işçileri geri aldık ama şimdi sözleşme süresi bitti benim tekrar değerlendirme şansım var. Daha önceki yönetimlerin almış olduğu keyfi kararları ben uygulamak zorunda değilim. İş mi istiyorsunuz eyvallah buyurun gelin ama belediyenin ihtiyacı olan alanlarda çalışacaklar.

Dava açmak istiyorlarsa istediklerini yapabilirler. Hiçbir sıkıntı yok. Bu olayda burada kapanmıştır. Bu belediyede çalışan bütün personelin başımızın üstünde yeri var. Emeğe de saygımız var. En iyi emekten anlayan biziz. Ama emek adı altında bu memleketin, bu halkın parasının da gasp edilmesine biz kesinlikle izin vermeyeceğiz. Bu konuyla ilgili bir daha herhangi bir açıklama yapmayacağım. Mahkeme ne karar verirse saygı duyuyoruz. Kimse bizim bu memleketin menfaatlerini koruma noktasındaki irademizi baskı altına almaya kalkmasın. Bu konuda da kararlıyız. Halkımızın menfaatlerini korumak için bize verilen görevi de yerine getireceğiz.” ifadelerine yer verdi.

 1. Hesap iş ve işlemleri ile ilgili Denetim Komisyonuna: Ayhan Boğday, Esen Dibek, Yahya Onur Berber, Ali Ercan Özen ve Sinem Kayıkçı seçildi.
 2. Belediyemiz sınırları dahilinde olan Hz. Zuhur Kompleksinin yapım, bakım ve onarımında kullanılması şartı ile belediyemizin şartlı bağışı kabul etmesi hususu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
 3. Belediyemize ait taşınmazların Ecrimisil (işgal) bedelleri 2022 mali yılı gelir tarifesinde belirtilmediğinden, 2022 yılına ait Ecrimisil bedellerinin sulu alanlar için 500 TL, susuz alanlar için 450 TL olması oy çokluğu ile kabul edildi.
 4. Halkımıza daha etkili şekilde iletilmesi ve yerel gazetelere destek olunması amacıyla, meclis karar özetlerinin basın yayın organlarında yayınlanması hususu görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
 5. 2022 yılında Belediye meclisinin tatil yapacağı ayın Ağustos ayı olması oy birliği ile kabul edildi.
 6. Belediye Meclisinin Şubat ayında yapacağı olağan meclis toplantısının 4 Şubat 2022 Cuma günü saat 15:00’da Belediye Hizmet Binası Toplantı Salonunda yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Meclise sunulan 1 adet önergede, Belediyemiz Meclisince ihdas edilmiş olan 1. Dereceli 1 Mühendis, 5. Dereceli 1 Mühendis, 8. Dereceli 1 Mimar, 8. Dereceli 1 Sosyolog, 6. Dereceli 1 Biyolog, 7. Dereceli 1 Eğitmen, 5. Dereceli 3 Tekniker, 3. Dereceli 1 Tekniker olmak üzere toplam 10 adet kadronun iptali hususu meclis tarafından gündeme alınarak oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis kararlarının oylanmasının ardından Başkan Eryılmaz İlçemizde gerçekleştirdikleri çalışmalar ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı