Başkan Abacı: Bugün Haksızlıklarla Mücadele Etme ve Birlik Olma Günüdür… “BU KARAR, YARGININ BAĞRINDA KARA BİR LEKEDİR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Başkan Abacı: Bugün Haksızlıklarla Mücadele Etme ve Birlik Olma Günüdür… “BU KARAR, YARGININ BAĞRINDA KARA BİR LEKEDİR”

Bu haber 29 Nisan 2022 - 13:05 'de eklendi ve 219 kez görüntülendi.

   CHP Samandağ İlçe Örgütü Başkan ve Üyeleri, Gezi Davası kararının vicdanları derinden yaraladığını ifade ederek Abdullah Cömert alanında dün basın açıklaması gerçekleştirdiler.

CHP Samandağ İlçe Örgütü adına açıklamada bulunan İlçe Başkanı Avukat Turgay Abacı konu üzerine  yaptığı açıklamada; “Demokrasiye, Özgürlüğe, Hak, Hukuk ve Adalete susamış her yaştan, her düşünceden, her inançtan milyonlarca insan dayanışmayı ve kardeşliği temel alan bir toplumsal direnişe, Gezi Parkı Eylemlerine imza attılar.

Gezi; Kendi İktidarları ve Kişisel Hırsları Uğruna Kutuplaştırmadan Beslenenler için Elbette ki Çok Büyük Bir Tehditti. Bunun için Gezi Eylemlerine Destek Verenlerin Şahsında Gezi’nin Değerlerini Açık Hedef Aldılar.

Bitmeyen bir öfke ve kin silsilesi yarattılar. Hem 2014 yılında hem de 2019 yılında açılan davalarda tüm yargılananlar beraat etmesine rağmen siyasi iktidarın dayatması ile oluşturulan kurgu iddianamelerle yeni bir dava yarattılar. Bugüne kadar 20 hâkimin değiştiği davayı Gezi’den, Gezi’nin değerlerinden intikam alma aracına dönüştürdüler.

“Kamuoyunda “Gezi Davası” olarak bilinen, aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu on yedi kişinin 2013 tarihli Gezi Parkı eylemlerini organize ettikleri gerekçesiyle yargılandıkları davanın karar duruşması 25 Nisan 2022 Pazartesi günü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mahkeme heyeti, Osman Kavala’nın Türk Ceza Kanunu’nun 312/1. maddesinde düzenlenen “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçu gereği Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezasıyla cezalandırılmasına; Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin ise aynı suça iştiraklerinin yardım boyutunda kalmış olması sebebiyle 18’er yıl hapis cezasıyla cezalandırılmalarına karar verdi.

Bu Haksız Karar Kamu Vicdanını Derinden Yaralamış, Her Yaştan İnsanın Adalete Olan Güven Duygusunu Derinden Sarsmıştır. Maalesef hukuk devleti olma vasfını gün be gün kaybetmekteyiz. Siyasi mülahazalar yargı eliyle hüküm haline getirilmekte, yargı günlük siyasi politikaya alet edilmektedir. Bu durum kabul edilebilir değildir. Anayasal hakkın kullanımından ibaret olan eylemin anayasal bir suç olarak vasıflandırılması suretiyle, anayasal hakkını kullanan bireylerin sanık sandalyesine oturtulması ve toplumun adalet duygusuna meydan okurcasına mahkum edilmesi; kuvvetler ayrılığı ilkesinin uygulandığı ve yargının bağımsız olduğu bir hukuk devletinde mümkün değildir”

Dosya Kapsamında Bağımsız, Tarafsız ve Adil Bir Yargılama Yapılmadığı Açıktır. Zira Kararı Veren Mahkeme Heyetinin Bir Üyesinin Davada Müşteki Sıfatında Bulunan Siyasi İktidarın Mensup Olduğu Partiden Daha Önce Milletvekili Aday Adayı Olduğu ve Sosyal Medya Hesabından Tarafsızlığına Gölge Düşürecek Nitelikte Paylaşımlar Yaptığı Açıktır.

Yargı, Bağımsız ve Tarafsız Olmalıdır. Bu İnsan Haklarının En Demokratik ve Vazgeçilmez Hakkıdır. Bu Hak İnsan Hakları Mücadelesinin Vazgeçilmez Temelidir. İşte Bu Yüzden Şimdi Hep Birlikte Çok Daha Fazla Mücadele Etmeliyiz. El Ele Vererek Bu Korku İmparatorluğunu Yıkmalı, Akp Kamburunu Bu Halkın Sırtından Söküp Atmalı ve Halkın İktidarını Kurarak Tüm Yurttaşlarımızın Adil Yargılanma Hakkına Hizmet Edecek Olan Bağımsız ve Tarafsız Yargıyı İnşa Etmeliyiz.

Gezi, Hepimize Baskılar, Zorluklar Karşısında Dayanışmanın, Birbirimize Kenetlenmenin, Omuz Omuza Vermenin Gücünü Göstermiştir.

Hz. Muhammed’in de Buyurduğu Gibi; ‘HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR.’

Gün, Hep Birlikte Haksızlıklarla Mücadele Etme ve Birlik Olma Günüdür.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Dediği Gibi;

‘Gezi Direnişi, Dayanışmaya, Barışa, Kardeşliğe ve Demokrasiye Adanmış Bir Millet Hareketiydi. Ülkemize Bir Karabasan Gibi Çöken Bu Zorba ve Hukuk Tanımaz İktidar, Maalesef Hukuku Ayaklar Altına Almaya Devam Ediyor. Az Kaldı; Bu Zulme Son Vereceğiz ve Adaleti Yeniden Tesis Edeceğiz.

Saygılarımla.” İfadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı