BAŞARININ YAŞI YOK « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

BAŞARININ YAŞI YOK

Bu haber 25 Şubat 2022 - 12:00 'de eklendi ve 1.250 kez görüntülendi.

İlçemize bağlı Huzurlu Mahallesinde ikamet eden 70 yaşındaki Salih Geç, okumaya ve eğitime sevda vermenin yaşı olmadığını lise mezuniyet diplomasını alarak gösterdi.

Salih amcanın eğitim serüvenine katılan oğlu Mehmet, gelini Esmehen ve arkadaşları Emel Cilli Turunç’ta dün İlçemiz Kültür Merkezinden diplomalarını büyük bir gururla aldılar. Kayıt yaptırdığında başta herkesi şaşırttığını “bu yaşta okuyup da ne yapacaksın” cümlelerini sıklıkla duyduğunu ifade eden Salih amca ailesine ve yakınlarına örnek oldu. Heyecanla diplomasını alan Salih amca, gençlere de okumayı bırakmamaları noktasında uyarıda bulundu.

Başarının yaşı olmadığını azim ve inançla her engelin üstesinden gelinebildiğini ifade eden Salih amca ve ailesi diploma heyecanını gazetemizle paylaştılar.

Eğitim serüvenini gazetemize anlatan Salih Geç;  “Samandağ’ın Huzurlu mahallesinde ikamet ediyorum. 4 çocuk babasıyım. Ben şuan 70 yaşındayım. 6 yaşında iken rahmetli babam beni Arapça kursuna gönderdi. Kuran-ı Kerim’i tam şekilde öğrendim. 8 yaşında da ilkokula başladım. 1996 yılında çocuklara Arapça kursu vermeye başladım. O sırada herkesin açık öğretimden ortaokul diplomasını aldığını gördüm. Bende diploma almak istedim. Başvurumu yaptım ve sınava geçtim. O zamanlar liseye geçin diplomasını da alabilirsiniz diyorlardı. Çok şükür diplomamı aldım.  Hepinizin bildiği gibi öğrenmenin yaşı yoktur. Hz.Peygamberimizin dediği gibi “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz” hadisine uymak için elimden geleni yapıyorum.

Beni okumaya yönelten şeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Küçüklüğümden beri ilkokul, Arapça kursu ve diğer yaptığım okumalardan dolayı çevremdeki insanlar benim öğrenim düzeyimi sorup duruyorlardı. Kendi hayatım ve aileme örnek olabilmek için daha fazlasını yapabileceğimi düşündüm ve ortaokula açık öğretimden kaydımı yaptım. Ben sınava geldiğimde burada beni görenler torunum için geldiğimi düşündüler ama sonra bana alıştılar. Ben gençlerimize şunu söylemek isterim ki kimse üşenmesin. Sınavlara katılsınlar kendilerini denesinler. Pes etmesinler. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Başarı, başaracağım diye başlayanın ve başardım diye bitirenindir. Bu anlamda gençlerimiz pes etmeden, yaşım geçti demeden okumaya devam etsinler.” İfadelerine yer verdi.

Salih amca sayesinde okumaya devam ettiklerini ifade eden Esmehen Geç; “Ben Salih amcanın geliniyim. Biz Salih amcayla Kültür Merkezinin bahçesinde karşılaştık. Bende ilk başta torununu getirdiğini düşündüm. Aynı salonda sınava girdik.  O günden sonra biz konuştuk sohbet ettik.

Şu işe bakın ki, kısmet oldu ben Salih amcanın oğlu yani eşimle tanıştım ve evlendik.  Ben Salih amcayı sınav salonunda görünce motive oldum ve bana ciddi derecede ilham kaynağı oldu. Biz bugüne kadar çok eleştiri aldık. Bu saatten sonra okuyup ne yapacaksınız diyenler oldu. Salih amcanın bu yaşta eğitim hırsıyla derslere çalışması bizi de kamçıladı. Üniversiteye devam ederse bence çok güzel olur. Bizde onu teşvik etmeye çalışıyoruz. Şimdi hepimiz onun sayesinde okumaya devam ediyoruz. Ben, eşim, kayınbabam ve arkadaşım Emel hep birlikte bugün diplomalarımızı almaya geldik. Hiçbir bilgiden zarar olmaz. Ben özellikle gençlere seslenmek istiyor ve okumaktan hiç vazgeçmemelerini tavsiye ediyorum. Kesinlikle devam etsinler.” İfadelerine yer verdi.

Salih Geç’in aile dostlarından Emir Gümüş ise; “Salih amca ve ailesi aile dostlarımızdır. Onun azmi beni çok etkiledi. Ben İngilizce öğretmeniyim. Ortaokul ve liseyi dışardan bitirdim. Büyük bir aradan sonra diploma almanın heyecanını yaşadım. Hem çalışıp hem de bir yandan okuyordum. Yurtdışından çıkış yaptıktan sonra Açık öğretime kayıt oldum ve liseyi 5 dönemde bitirdim. Şuanda yeni nesil bizden daha şanslı bu eğitim fırsatlarını daha iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Liseyi bitirdikten sonra dershaneye kayıt oldum ve sayısal derslerin temelini aldım. Üniversiteyi kazanıp İngiliz Dil Bilimleri okudum sonrasında ise Eğitim Fakültesinden formasyonumu aldım. Şuanda özel okullarda çalışıyorum. Gençlere ve eğitime ara veren vatandaşlara tavsiyem şudur ki okumayı, kendilerini geliştirmeyi hiç bırakmasınlar.” İfadelerine yer verdi.

Eğitim noktasında geç kaldıklarını düşünen ama Salih amcayı gördükten sonra daha çok motive olan Emel Cilli Turunç; “Bende Salih amcayla Kültür merkezinde karşılaştım. Daha öncesinde çok geç kaldığımızı düşünmüştüm ama Salih amcayı gördükten sonra aslında okumanın yaşı olmadığını gözlerimle görmüş oldum. Ben şimdi lise diplomasını aldım. Üniversite kaydımı da en kısa zamanda yapacağım. Salih amcanın hayatımda büyük bir değeri var çünkü hiçbir şey için geç olmadığını bana o gösterdi. Bizimde buradan özellikle demek istediğimiz şey hiçbir şey için geç değil çaba ve azimle başarıya ulaşabilirler lütfen pes etmesinler.” İfadelerine yer verdi.

Samandağ Ayna Gazetesi yayın ailesi olarak eğitime gönül veren ve azimle çalışan Salih amcamızı ve yakınlarını tebrik eder, İlçemiz vatandaşlarına örnek olmalarını temenni ederiz.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Aslı Sağaltıcı