BAŞARININ FORMÜLÜNÜ VERDİ; SINAVI DEĞİL, ÇOCUKLARINIZI YÜCELTİN - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

BAŞARININ FORMÜLÜNÜ VERDİ; SINAVI DEĞİL, ÇOCUKLARINIZI YÜCELTİN

Bu haber 16 Nisan 2021 - 10:47 'de eklendi ve 312 kez görüntülendi.

 Pedagog, Pandemi Döneminde Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Yöntemlerini anlattı…

Çocuk – Ergen – Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur Can Öncül, Covid-19 salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla okulların yeniden kapanması ve sınav erteleme kararının çocuk ve gençlerde oluşturabileceği kaygı durumunu gazetemize konuştu. Öncül, Covid 19 Pandemi süreci dolayısıyla evde kalan ve derslerini online eğitimle takip ederek sınava hazırlanmak zorunda kalan çocukların, yaşadıkları stresle başa çıkma yöntemleri ve ailelerin nasıl bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini anlattı.

Pedagog Öncül; “Covid-19 salgını tüm insanlık için kaygı verici bir durum olmakla beraber çocuk ve gençlerde de duygu durumu değişikliklerine yol açmaktadır. Ülkemizde Covid-19 salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla yeni tedbirler kapsamında bazı sınavlar için erteleme kararları alındı. Bu durum maalesef ki çocuk ve gençler için kaygı verici bir durum oluşturmuştur. Bundan dolayıdır ki pandemi döneminde sınava girecek öğrencilere sınav kaygısı ile baş etmeleri için önerilerde bulunmamın faydalı olacağını düşündüm.

Sınav kaygısı; öğrenilen bilgilerin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır. Bu kaygı, duygusal, bedensel ve zihinsel sıkıntılara yol açabilir. Tedirginlik, sıkıntı, başarısızlık korkusu, çalışma isteksizliği, kendine güvenin azalması, yetersizlik hissi gibi ruhsal belirtilerin yanında mide bulantısı, titreme, ağız kuruluğu, terleme, uyku düzensizliği, karın ağrısı, baygınlık hissi gibi bedensel yakınmalar oluşturabilir. Ayrıca sınav kaygısı zihnin bomboş olması, karar verememe, dikkat ve odaklanma problemleri gibi zihinsel belirtilerle de kendini gösterir. Bu tür belirtilerin varlığı, başarının gerçek bir biçimde etkilenmesine yol açmaktadır.

Sınav kaygısı ile başa çıkma yöntemleri olarak, öncelikle sınava ilişkin düşüncelerin ve inançların yeniden gözden geçirilmesi, sınavın sonucuna yönelik olumsuz senaryolar yerine, gerçekçi verilerle hareket edilmesi gerekir.Örneğin; “sınavı kazanmam için çok çalışmam, her şeyi öğrenmem lazım” yerine “eğer yeterince çalışırsam sınav için gerekli birçok şeyi öğrenebilirim ve sınavı kazanabilirim” düşüncesi gelişirse bu öğrenci için daha motive edici olacaktır.

Daha farklı olarak nefes ve gevşeme egzersizleri yapılabilir. Kaygıyı bastırmak yerine, onu kabul etmek ve tanımaya çalışmak, dikkati başka noktalara odaklamak kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Sınava girecek öğrenciler, çalışma alışkanlıklarını ve sınava yönelik tutumlarını değerlendirerek yeni bir zihinsel yapılanma yaratabilirler. Özellikle zamanı iyi değerlendirmeliler. Beslenme ve uykuya önem vermeliler. Ayrıca çalışmaları son günlere bırakmayıp, uygun yöntemlerle de kaygıyı azaltabilirler.

Bu süreçte aileler sınava girecek çocuklarıiçin, sınava ilişkin konuşmalarda özenli davranmaları gerekmektedir. Sınavı yüceltmemek ve başarı için bir amaç değil araç olduğunu vurgulamalı, olumlu geri bildirimlerde bulunmaları, çocuklarını süresiz desteklemeleri, yüreklendirici davranmaları ve özellikle koşulsuz sevildiklerini hissettirmeleri gerekli ve önemlidir.

Son olarak sınav sonrasında kişinin kendini ödüllendirmesi, keyif verebilecek etkinlikler planlaması, eksikleri belirleme ve geleceğe yönelik hazırlık yapmak sürecin sağlıklı tamamlanmasında yardımcı olabilir.

Bu durumda sınav kaygısıyla başa çıkma yollarını öğrenme, sınav korkusunu yenme, kaygının getirdiği psikolojik sorunların çözümü için profesyonel destek anlamında her zaman hizmetinizdeolduğumu da belirtmek isterim. Dileyen vatandaşlarımız bize Online Destek için 0 543 878 40 00 numaralı hattan ulaşabilirler” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı