ÜST REKLAM

logo

reklam
09 Mart 2017

BAŞARININ ALTIN KURALLARINI ANLATTI

 

Sonuç Başarı Özel Öğretim Kursu Psikoloğu Gizem Bolat, 2017 YGS sınavının 12 Mart Pazar günü yapılacağını hatırlatarak sınav öncesi ve sonrasının altın kurallarını anlattı.

Gazetemize Konuşan Bolat, “2017 YGS 12 Mart Pazar günü yapılacak. Milyonlarca öğrenci başarılı olmak için büyük emeklerle sınava hazırlandı. Bu hazırlık süreci uzun soluklu ve hem aileler için hem de öğrenciler için oldukça yorucu bir süreçti. Öğrencilerin hedeflerine ulaşabilmesi adına sınav öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili bazı notlarımı sizlerle paylaşmakta fayda gördüm.

YGS gibi çok fazla öğrencinin katıldığı sınavlar ciddi bir çalışma gerektirir. Bir program dahilinde yapılan çalışmalar son günlere değin sürer. Ancak sınavdan bir önceki gün artık bir ara vermek ve sınavda elinden gelenin en iyisini yapabileceğini düşünmek önemlidir. Sınavdan önceki gün ve akşam yapacağınız bazı şeyler kaygı ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Sınava girecek olan öğrencilerin nasıl rahatlayacaklarını ve gevşeyeceklerini öğrenmeleri gerekmektedir. Böylelikle kendilerini güvende hissederler. Komik bir film izlemek, eğlenceli bir kitap ya da dergi okumak onlara iyi gelebilir.

Ne kadar kaygılı olunursa olunsun sınava yakın bir zamanda, örneğin bir gün önce ya da sınav sabahı çalışılmamalıdır. Aynı zamanda sınavdan önce normal hayatta bir değişiklik yapmaya çalışılmamalıdır. Daha erken uyumak ya da uyumaya çalışmak kaygıyı artırır. Benzer bir şekilde alışık olmadıkları aktiviteleri sınav öncesinde yapmak, alışık olmadıkları yemekleri yemek sorun yaratabilir. Ayrıca sınav öncesi, mide boş olmamalı ve daha iyi olur düşüncesiyle de çok yememeli.

Aşırı övgüler çocuğunuzun sizin beklentilerinizin çok yüksek olduğu kanısına kapılmasına neden olabilir. “Muhteşem yaptın, en yüksek notu aldın, harikasın” gibi abartılı onu motive edeceğini düşündüğünüz övgüler, çocuğun sizin ondan hep en iyisini beklediğinizi düşünmesine neden olacaktır. Asla aşamayacağı bir çıtadan, ya da aynı övgüyü alacak kadar beceremeyeceğinden korkması kaygılı olmasına neden olabilir. Ayrıca aslında başarılı olduğu şeylerin bile yetersiz olduğu inancı ile kendini başarısız hissederek hem başarılarının keyfini çıkarmaktan mahrum kalır. Hem de kendine olan güveni azalır.

Diğer yandan “Zaten yapamayacağını biliyordum, çalışmamıştın, sen ne işe yararsın, tembel” gibi sözlerle kendine getireceğinizi ve çalıştıracağınızı sandığınız çocuk onu gözden çıkardığınızı, ondan beklentinizin olmadığını düşünecek ve sizi haklı çıkaracak şekilde davranacaktır. Bu onu çalışkan değil, öfkeli, kızgın, üzgün, kendine güvensiz bir çocuk yapar ve kendini sizin gözünüzde olduğu gibi değersiz görmeye başlar.

Sevgili öğrenciler; Umuyorum ki emeğinizin karşılığını alırsınız. Pazar günü sınava girecek bütün öğrencilere başarılar diliyorum” dedi.

Haber-foto:Ümit sağaltıcı

Share
818 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?