"BARIŞ KÜLTÜRÜMÜZ OLSUN" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“BARIŞ KÜLTÜRÜMÜZ OLSUN”

Bu haber 02 Eylül 2019 - 9:59 'de eklendi ve 40 kez görüntülendi.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeni ile alana indik ve özellikle (erkekler her alanda zaten konuştuğu için) alanda etkisi sessizliği ile eşit kadınların SAVAŞ ve ETKİLERİ hakkında düşündüklerini yazalım dedik. Ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konu ile ilgili de çoğu kadın arkadaşımız konuşmak istemedi (ya da cesaret edemedi). Kimi bizi eşine, kimi abisine kimi de komşusuna yönlendirerek bize yardımcı da olmaya çalıştı. İlçemizde SAVAŞ üzerine konuşabilecek kadın kitlemiz de olmasına rağmen her daim aynı kitleyi konuşturmuş olmamak adına bugün Samandağ AYNA Gazetesi konuşsun istedik. Bu pozitif ayrımcılığımızı da mazur görmenizi temenni ediyoruz.

Barışı kadınlar yapar; biz kadınlar savaş istemiyoruz. Eşlerimizi, çocuklarımızı ve kardeşlerimizi savaşta kaybetmek istemiyoruz. Barış kültürümüz olsun istiyoruz.

1 Eylül Dünya Barış Günü, temelinde büyük acıların yattığı İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı gündür. Bu dünya savaşı yakın bir tarihte yaşanmış dünyaya savaşın ne elem bir şey olduğunu tüm çıplaklığıyla göstermiştir. 

Ancak 1945 yılında son bulan ve ardında milyonlarca ölü, yaralı, yıllarca dinmeyen acı ve gözyaşı bırakan insanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı 1 Eylül artık Dünya Barış Günü’dür ve barışa duyulan özlemi anlatmaktadır.

İnsanoğlu geçmişten hala ders almamış olacak ki bugün de benzer bir savaş ortamı ve kirli politikalar ne yazık ki kapımıza dayanmıştır. Ortadoğu coğrafyasında yaşanan kaos, şiddet ve sınırlarımızda yaşanan savaşın acımasızlığını hep beraber görmekte ve kaygı duymaktayız. Ülkemiz ve tüm dünya halklarının bu kaygılarını gidermek ve çözüm bulmak sorumluluk sahibi olarak hepimizin görevidir.

Dünyanın çeşitli yerlerinde maalesef kitlesel ölümler hala devam etmektedir. 21. yüzyıl insanı uzaya çıkmış, büyük keşiflere imza atmıştır ama ne yazık ki yanı başındakiyle birlikte yaşayacak bir formülü hala bulamamıştır.  

Din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet ayrımı gözetmeden huzurlu ve kardeşçe bir ortamın oluşturulması için, herkesin sorumluluk bilinci içinde hareket ederek savaşlara, çatışmaya ve teröre dur demesi gerekmektedir.

Barış adına, anlaşmazlıkları; insani değerler ve karşılıklı hoşgörü çerçevesinde çözmeli, savaş çığırtkanlığını reddetmeliyiz.  Barışa her zamankinden daha fazla inanmamız gereken günler yaşıyoruz. Barış için her zamankinden daha fazla uğraş vermemiz gereken günlerin arifesindeyiz. Barışa daha fazla inanıp, birbirimize daha fazla kenetlenmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 1 Eylül Dünya Barış gününü kutluyor, sevginin mevcudiyetimizin temeli olduğunu hatırlayan nesiller özlemi ile  dünya üzerindeki her insanın barış dolu günlere uyanacağı bir gelecek temenni ederim.”

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto: Temsili

afdah.info

voir films