"BANA YARDIM EDİN MESAJLARI, KORUNMA İHTİYACININ GÖSTERGESİDİR" | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

“BANA YARDIM EDİN MESAJLARI, KORUNMA İHTİYACININ GÖSTERGESİDİR”

Bu haber 16 Ocak 2019 - 8:54 'de eklendi ve 26 kez görüntülendi.

Pedagog Öncül; “Çocuğun Çabası İçin Verdiğiniz Ödüller, Başarısı İçin Verdiklerinizden Daha Sık Olsun”

İlçemizde faaliyet gösteren Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Pedagog Onur Can Öncül, okul çağındaki çocukların anneye ve ya babaya aşırı şekilde düşkün olma durumunu ele alarak bağımlılığın bazı çocuklar için daha güçlü hissetme ya da ilgi çekmenin bir yolu olduğunu ve ‘O yanlış bir şey yapar’ düşüncesiyle sorumluluğun anne ve babalar tarafından üstlenilmesinin bağımlılık oluşturabileceğinin altını çizdi.

Aşırı koruyucu bir tavırla büyütülen çocukların hayata ve sosyal yaşama gereğince hazırlanamadığını ifade eden Pedagog Öncül açıklamasında; “Çocuklar kendi kararlarını alırken sürekli başkalarına bağımlı kalıyorsa bu durum çocuğun anne babaya düşkün olduğunun göstergesidir. Çok küçük çocuklar için bağımlılık normal, hatta sağlıklı bir durumdur fakat okul çağına geldiğinde bu durumun devam ediyor olması sorunlara neden olur. Bağımlılık bazı çocuklar için daha güçlü hissetme ya da ilgi çekmenin bir yoludur. Çocuğun, ‘Bana yardım edin, beni koruyun’ mesajları daha fazla korunma ihtiyacının göstergesidir. Özellikle koruyucu tutuma sahip ailelerde çocuğun herhangi bir başarısızlığı çocuğun korunmaya ihtiyacı var gibi algılanır. Çocuğa ait bütün görev ve sorumlulukların, ‘O yanlış bir şey yapar’ düşüncesiyle anne ve babalar tarafından üstlenilmesi bağımlılık oluşturabilir. Çocuklarına yeterince zaman ayıramadıkları için suçluluk duyan, çalışan anne babaların bu durumu telafi etmek isterken çocuklarının üzerine çok düşmeleri, çocuklarına sınır çizmekte sorun yaşamaları ve çocuklarını aşırı serbest bırakmaları çocuklarda bağımlılık yaratmaktadır.

Aşırı koruyucu ile büyütülen çocuklar hayata ve sosyal yaşama gereğince hazırlanamazlar. Hayattan edinmeleri gereken deneyimleri edinmeden hayatla karşı karşıya kaldıklarında uyum sağlamakta güçlük çekerler. Ailenin sıcak kucağından ayrılmak istemezler. Toplum içinde bu tür çocuklara “Anne kuzusu” veya “Süt çocuğu” gibi isimler takılmakta ve bu şekilde muamele görmektedirler. Beceriksiz, çekingen ve sakar görünürler. Çoğunlukla başarısız ve mutsuz olurlar. İleri ki zamanlarda aileden uzak yaşamak çocuk için oldukça acıdır.

Ayrıca ailenin aşırı çocuğa olan düşkünlüğü ve çocuğunda aileye düşkün olması çocuğu bencil yapar. Çocuk dünyanın merkezi olarak kendisini görür. Daima dikkat çekmeye ve etrafındaki kişileri kendi emri altında tutup, hizmet ettirmeye çalışır. Çok zayıf bir sosyal uyumu vardır. Arkadaş çevrelerinde lider olmadığı zamanlarda dışlanırlar. Çocuk kendini topluma kabul ettirmek için zaman zaman isyankâr davranışlar ve agresif hareketler sergilerler.

Diğer önemli bir nokta da çocuk ailesine olan bağımlılığını dış çevreye de genelleyebilir. Yani onu himayesi altına alabilecek herkese karşı bağımlı olmaya başlar. Yaşamı boyunca bu böyle devam eder. İleriki zamanda ailesinden gördüğü sevgi ve himayeyi de eşinden bekler. Hiç büyümeyen” Yetişkin-çocuk” olarak kalırlar.

Anne baba olarak bu istenmeyen durumların gerçekleşmemesi için çocuğa doğal yaşam fırsatını vermeliyiz. Psiko-sosyal gelişimi için yardımcı olmalıyız. Gelecekte girişimci, sosyal ve olgun bir kişi olması için imkânları sağlamalıyız. Bağımsız olarak yaptığı davranışların sonunda onları ödüllendirmeliyiz. Bu sadece maddi ödül olarak algılanmamalıdır. Manevi ödül olarak çocuğu sarmak, sözel olarak onun davranışını olumlu bir şekilde pekiştirmektir. Ayrıca çocuğunuzun yapabileceği ve yapması gereken işlere müdahale etmemeniz konusunda kararlı olun.

Çocuklar hayatları boyunca kendi ayakları üzerinde kendileri durabilmelidirler. Anne baba olarak bizim görevimiz çocuklarımıza iyi örnek olarak rehberlik etmek ve kendi başlarına sağlıklı, mutlu bir hayat sürmeleri için gerekli imkânları sağlamaktır. En önemlisi istenen düzeyli eğitimi verebilmektir. Her insan gibi yeni bir beceriyi öğrenirken çocuğu korumaya çalışmadan çabasını takdir edin. Unutulmamalıdır ki çabası için verdiğiniz ödüller, başarısı için verdiklerinizden daha sık olsun” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films