BALMUK: HUKUK KİŞİYE GÖRE DEĞİŞEMEZ! | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

BALMUK: HUKUK KİŞİYE GÖRE DEĞİŞEMEZ!

Bu haber 20 Ekim 2017 - 10:23 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.

Eğitim İş Genel Özlük-Hukuk Sekreteri Maksut Balmuk, şube yönetim kurulu üyelerine  yöneltilen haksız suçlamaları kınadıklarını açıkladı!

Samandağ Abdullah Cömert alanından, ifade özgürlüğü üzerindeki baskıların AKP’nin ilerici öğretmenlere duyduğu öfke ile birleşince eğitim alanındaki karanlık tablonun biraz daha şekillendiğine dikkat çeken açıklamasıyla Eğitim İş Genel Özlük-Hukuk Sekreteri BALMUK,” bilindiği üzere ;FETÖ ile mücadele adı altında başlatılan OHAL ve KHK’lar süreciyle sadece FETÖ ile ilgili olduğundan şüphe edilen öğretmenlerin değil; cumhuriyetçi, mevcut eğitim sisteminin gericileştirilmesini karşısında duran birçok eğitimci de mesleğinden edilmiştir.

Bu keyfiyette dayanan tırpan uygulamalarından birisi de (bu kez KHK’lara yaslanma gereği bile duyulmadan) Hatay Samandağ da yüksel acun Anadolu lisesin de İngilizce öğretmenliği yapan eğitim iş Hatay 1.no’lu şube yönetim kurulu üyemiz Gülden Yuva ‘ yı vurmuştur .

Yuva hakkında kendisine ait olduğu iddia edilen facebook  hesabından yola çıkılarak soruşturma başlatılmış, tebligatlar zamanında yapılmadığı için üyemiz, hakkındaki soruşturmayı son dakika öğrenebilmiştir. Bu kısa sürecin sonunda YUVA ,açığa alınmıştır.

TUTARSIZ SUÇLAMALAR

Söz konusu facebook hesabındaki, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Hikmet Kıvılcımlı gibi Türk Solu’ nun değerlerinden olan isimlere dair 6yapılan paylaşımlar suç sayılmış, yine işlerine ve özgürlüklerine kavuşmak için kendi bedenleriyle mücadele eden Nuriye ile Semih’e dair paylaşımlar, ‘teröristlerin propagandasını  yapmak’ olarak tarif edilmiştir.

Nuriye ile Semih öğretmen hakkında henüz kesinleşmiş bir yargı kararı yokken, Yuva’ ya suçlama yönelten savcılık hükümü çoktan vermiş, belli ki yargılamayı kafasında bitirmiştir.

Öte yandan; hatırlanacak olursa 12 eylül referandumu öncesi AKP, cuntacıları yargılayacağı iddiasıyla evet oyu toplamaya çalışırken, idam edilen sosyelistlerin adını sıkça kullanmış, miting alanlarında göz yaşları dökme taktikleri uygulamıştır. O zaman ve iktidarı elinde tutanlar tarafından anıldığında suç sayılmayan bu isimler, nasıl oluyorsa ilerici bir öğretmenin andığı iddia edilince ‘ örgüt propagandası ’nın kanıtı olmuştur.

Hukukun netliği çelişmezliği ve herkese eşit durması ilkeleriyle çelişen bu garip durumun derhal sonlandırılmasını , Şube Yönetim Kurulu üyemiz Gülden Yuva’ nın mesleğine ve öğrencilerine kavuşturulmasını istiyoruz.

Ülkenin hangi köşesinde olursa olsun, hiçbir eğitimcinin hak etmediği bir uygulamaya maruz kalmasını kabul etmiyor, bu haksızlıkların hepsine karşı mücadele edeceğimizin altını bir kez daha çiziyoruz!” dedi.

Haber – Foto : Nazlı Hüzmeli

afdah.info

voir films